
Sepsiszentgyörgyi számítás szerint a 3000 lej egy átlagos autó esetében megfelel annak az összegnek, amit egy polgár az autójáért kb. húsz év alatt adózik. Képünk illusztráció
Fotó: Borbély Fanni
Jövő hónaptól ismét működni fog a helyi roncsautóprogram Sepsiszentgyörgyön, amelynek keretében 3000 lejért és új autó vásárlásának kötelezettsége nélkül lehet értékesíteni a roncsautókat.
2024. november 14., 13:272024. november 14., 13:27
Sepsiszentgyörgyön 2021-től működik a program, amelynek részeként eddig több mint ezer régi autót vontak ki a városi forgalomból – ismertette csütörtöki sajtótájékoztatóján Antal Árpád. A polgármester kiemelte, fiatalodott is a helyi autópark, mert a program haszonélvezőinek nem volt szabad öt évesnél régebbi autót vásárolniuk.
A helyi kezdeményezésként bejáratott programot 2023-ban Tánczos Barna környezetvédelmi miniszter ajánlására országos szintre terjesztették ki, ám miután az RMDSZ távozott a kormányból, nem meglepő módon rövid időn belül meg is szűnt a program, „belefulladt a sárba” – emlékeztetett a polgármester, hozzátéve, hogy időközben a helyi programot Szentgyörgyön is felfüggesztették.
Ám miután a városlakók folyamatosan érdeklődtek a roncsautók leadásának lehetőségéről, valamint biztos – és nemleges – választ kaptak a városháza abbéli kérdésére, hogy jövőre esetleg folytatódik-e a program, Sepsiszentgyörgyön úgy döntöttek, helyi szinten újra elindítják a korábbi procedúrát, így
A 3000 lej egyébként egy átlagos, azaz 1600 köbcentiméternél kisebb autó esetében megfelel annak az összegnek, amit egy polgár az autójáért kb. húsz év alatt adózik, ennek visszatérítése egy nagyvonalú gesztusnak tekinthető az önkormányzat részéről, amellyel főleg a szerényebb jövedelműeknek kedveznek – mondta Antal Árpád. Szerinte az is előnye volt és lesz a helyi programnak, hogy
valamint magán és jogi személyek egyaránt élhetnek a lehetőséggel. Igaz, az autók számának növekedését nem sikerült megállítani, de mindenképpen lelassult – értékelte Antal Árpád.
A roncsautóprogram újraindításáról az e havi rendes tanácsülésen döntenek, jövő hónaptól pedig már le is lehet adni a régi járgányokat. A program feltételeiről bővebben itt olvashatnak.
A SAFE hitelprogramból Romániának jutó források több mint fele az országban marad, a jelenlegi piaci finanszírozásnál jóval kedvezőbb feltételek mellett – jelentette ki vasárnap a Digi24-nek Irineu Darău ügyvivő gazdasági miniszter.
A múlt év végén 28,63 millió aktív bankkártya volt forgalomban Romániában, ami 10,07 százalékos növekedést jelent 2025 júniusához képest – derül ki a Román Nemzeti Bank (BNR) összesítéséből.
Egy évvel a bányakatasztrófa után a parajdi árusok közül sokan már feladták, bezárták a boltokat. De van, aki még kitart.
Lehűlésre számíthatunk az elkövetkező napokban, jövő hét közepéig egy hideg légtömeg határozza meg térségünk időjárását – vetítette előre Elena Mateescu, az Országos Meteorológiai Szolgálat (ANM) igazgatója a Digi24 hírtelevíziónak nyilatkozva.
Nicușor Dan államfő hétfőn a Cotroceni-palotában konzultál a parlamenti pártokkal az új kormány megalakításáról.
Átfogó közlekedésrendészeti akciókat szerveztek a hétvégén Maros, Kovászna és Hargita megyében. A rendőrök több száz autóst és motorost ellenőriztek, és ittas, valamint kábítószer hatása alatt vezető sofőröket is kiszűrtek a forgalomból.
A bolgár DARA nyerte meg szombat este az Eurovíziós Dalfesztivált a Bangaranga című dallal. Bulgária először diadalmaskodott a versenyen, amelyen az elmúlt három évben gazdasági nehézségek miatt nem vett részt – jelentette az AFP és az EFE.
Közvitára bocsátotta a közlekedési minisztérium a július 1-jétől érvényes járműkategóriánkénti úthasználati díjat (rovinieta) szabályozó rendelettervezetet. Az új rendszer az európai kibocsátási normákat is figyelembe veszi.
Dragoș Pîslaru beruházásokért és európai projektekért felelős ügyvivő miniszter szombaton kijelentette, hogy megvan a terve a helyreállítási terv (PNRR) teljes vissza nem térítendő keretének lehívására.
Másodfokú (narancssárga jelzésű) árvízvédelmi készültséget rendelt el szombaton az Országos Hidrológiai és Vízgazdálkodási Intézet (INHGA) 8 megye, és elsőfokú riasztást 22 megye folyóinak vízgyűjtő területére.
szóljon hozzá!