
Székelyudvarhely városvezetése tizenhat településsel közösen pályázna fejlesztésekre, beruházásokra
Fotó: Erdély Bálint Előd
Térségi társulásról írtak alá szándéknyilatkozatot márciusban Székelyudvarhely és az annak harminc kilométeres körzetében lévő települések vezetői. Akkor azt mondták, a tényleges együttműködés elindítása a következő lépés. Azóta eltelt fél év, de az összefogás ügyében számottevő előrelépés még nem történt.
2021. szeptember 19., 19:182021. szeptember 19., 19:18
Udvarhelyszék metropoliszövezet néven indulna térségi társulás közös fejlesztési stratégiák kidolgozása érdekében – írtuk meg még márciusban. Az erről szóló szándéknyilatkozatot március 18-án írták alá Székelyudvarhely és tizenhat település vezetői, köztük Szentegyháza és Székelykeresztúr.
Kérdésünkre, hogy az azóta eltelt fél év alatt történt-e előrelépés, Zörgő Noémi, a székelyudvarhelyi polgármesteri hivatal szóvivője elmondta, a főjegyző elkészítette a társulás alapító okiratát.
– hangsúlyozta. A napokban dől el a következő egyeztető tanácskozás dátuma, amikor is a társuló felek értekeznek majd a dokumentumról. Amennyiben meg tudnak egyezni, hogy megfelelő, minden önkormányzati testületnek jóvá kell hagynia ezt az okiratot, illetve a társulásba való beszállást – mondta a sajtószóvivő.
Időközben fölmerült a kérdés, hogy lehet-e egyáltalán metropoliszövezetnek nevezni ezt a társulást. Bíró Barna Botond, Hargita Megye Tanácsának alelnöke szerint ez részletkérdés, egyszerűen létre kell hozni egy fejlesztési társulást, és annak a metropoliszövezet nevet kell adni. Ugyanezt célzó kérdésünkre Zörgő Noémitől megtudtuk, térségi társulásról van szó, amely lehetőséget nyújt majd közös, nagyobb térségre vagy teljes metropoliszövezetekre vonatkozó pályázati lehetőségekre és forráslehívásokra.
Két egyeztetés is történt azóta a társulás létrejöttéhez. A Hargita megyei tanács minden szükséges, a hatáskörébe tartozó dokumentumot átküldött, tudtuk meg Bíró Barna Botondtól. Elmondta, nem tartja jó ötletnek Szentegyháza és Székelykeresztúr bevonását is ebbe a társulásba, de „mi azt mondtuk, partnerek vagyunk ebben, csak döntsék el, hogy mit akarnak”.
– közölte Zörgő Noémi. Erről több alkalommal is egyeztettek már az érintett önkormányzatokkal. Regionális stratégiát kell kidolgozni, amelyben nem csupán a polgármesterek, de az oktatási intézmények is részt kell vegyenek – mondta a sajtószóvivő. Hozzátette, „ennek egyfajta csírája az a kezdeményezésünk, hogy a központi iskolák ne azonos időpontban kezdjenek reggel, ezzel csökkentve a reggeli autósűrűséget a központban”.
Nem csak hó és fagy, de megerősödő széllökések is jelzik, valóban megérkezett a hideg térségünkbe. Keddig nem is fog változni az időjárás.
„Visszaállt a világ rendje” ezúttal a Keleti-Kárpátok csúcsain és hegyközi medencéiben volt a leghidegebb országszerte.
Mindeddig nem okozott komolyabb fennakadásokat Hargita megyében az erős havazás, de az elkövetkező napokra kiadott sárga jelzésű meteorológiai riasztás többletfeladatokat ró a hatóságokra.
Több mint tíz óra késéssel futott be a bukaresti északi pályaudvarra a Muntenia IR 79 nemzetközi vonat, amely még csütörtök délután indult útnak Budapestről. Az országba való belépés után a mozdony meghibásodott.
Megjelent a Hivatalos Közlönyben az új középiskolai tanterveket jóváhagyó miniszteri rendelet.
Nyári gumiabroncsokkal felszerelt járművel hajtott az autópályán egy nő, akit pont kiszúrt a rendőrség.
Újabb harminc napra meghosszabbította pénteken a tavalyi bányakatasztrófa nyomán elrendelt vészhelyzetet Parajdon a helyi vészhelyzeti bizottság.
Tizenöt megye több mint 30 településén és Bukarestben okozott vészhelyzeteket a sűrű havazás, hóvihar és a heves szél az elmúlt 24 órában – közölte pénteken a katasztrófavédelmi főfelügyelőség (IGSU).
Jelentős aktivitást fejtettek ki 2025-ben a Hargita Megyei Rendőr-főkapitányság Állatvédelmi Irodájának munkatársai az állatok védelme érdekében.
Lényegesen lehűl az idő az elkövetkező napokban Székelyföldön, sárga jelzésű riasztást adott ki az Országos Meteorológiai Szolgálat.
szóljon hozzá!