Hirdetés
Hirdetés

Fegyvertartási képzés Székelyudvarhelyen: lejárt az első, de folytatják a programot

Fegyvertartási engedély nélkül önvédelemre legálisan csak gázsprayt használhatunk. Képünk illusztráció •  Fotó: Barabás Ákos

Fegyvertartási engedély nélkül önvédelemre legálisan csak gázsprayt használhatunk. Képünk illusztráció

Fotó: Barabás Ákos

A törvény értelmében kizárólag a gázspray használható önvédelmi célokra fegyvertartási engedély nélkül. Más önvédelmi fegyver legális birtoklása csak egy speciális kurzus elvégzésével szerzett engedély alapján lehetséges. Ilyen kurzusok újabban Székelyudvarhelyen is indulnak, legközelebb februárban kezdődik képzés.

Kudelász Nóbel

2022. január 12., 19:012022. január 12., 19:01

2022. január 12., 20:172022. január 12., 20:17

A törvény értelemben nem lehet engedély nélkül önvédelmi fegyvert tartani és használni.

A szakboltokban kapható gazsprayekre nem kell engedély,

Hirdetés

ezek megvásárlása, indokolt használata megengedett – tájékoztatott László Szabolcs, a Székelyudvarhelyi Helyi Rendőrség vezetője.

Öt kategória

A fegyvereket hatásfok, működési elv és veszélyesség szerint a törvény öt kategóriába sorolja, amelyek közül négy nemcsak bejelentésköteles, de az ide tartozó típusok birtoklásához is engedély kell.

  • Az első kategóriába tartoznak a jórészt katonai célokra használt fegyverek – beleértve ezek vaktöltényre átalakított változatait is –, ezeknek a birtoklását a törvény szigorúan tiltja.

  • A félautomata fegyverek, revolverek, vadászpuskák tartoznak a második kategóriába, ezek is engedélykötelesek.

  • Nem életveszélyes fegyvereknek, a törvény szerint önvédelemre használhatónak minősülnek a gumilövedékes, sűrített levegős, gázpatronos fegyverek, amelyeknél a lövedék sebessége nem haladja meg 220 méter/másodpercet – ezek birtoklásához is engedély kell.

  • A jelzőpisztolyok, startpisztolyok, nyílpuska (erre tavaly november óta fegyvertartási engedély is kell), illetve a régi, hatástalanított fegyverek szintén engedélykötelesek.

  • Más kategóriák: airsoft- és paintballfegyverek, sportíjak, amelyeket nem kell ugyan bejelenteni, de csak az erre a célra kijelölt helyeken szabad használni.

Tanfolyam szükséges

Az önvédelemre használható fegyverek a gumilövedékes, illetve gázpatronos fegyverek és riasztópisztolyok – tudtuk meg László Szabolcstól. Bejelentésük kötelező, emellett

használatukat csak egy speciális tanfolyam elvégzésével szerzett bizonylat alapján engedélyezik a vonatkozó romániai jogszabályok.

Erre folyamatosan van lehetőség az ország több pontján, újabban pedig már Székelyudvarhelyen is – tette hozzá László. A székelyudvarhelyi kurzusokat szervező Antetico Protect Kft. vezetője, Costică Istrate lapunknak elmondta,

októberben járt le az első tanfolyam, februárban indul a következő.

A képzés 80 órás, mintegy 16 napot vesz igénybe, ami alatt éles lövedékes, valamint nem halálos fegyverek használatára is felkészítik a jelentkezőket, tehát vadász-, illetve engedélyköteles önvédelmi fegyverek használatára feljogosító végzettséget lehet szerezni.

A következő képzés február 1-jén indul, ehhez a szükséges iratcsomót legkésőbb január 27-ig kell összeállítani, az érdeklődőknek január 13-án délelőtt tíz órától tartanak eligazítást az Areo Hotelben – tette hozzá Costică Istrate.

Hirdetés
1 hozzászólás Hozzászólások
Hirdetés
Hirdetés
Hirdetés

Ezek is érdekelhetik

Hirdetés

A rovat további cikkei

2026. június 19., péntek

Beteglátogatási szabályokra emlékeztet a csíkszeredai kórház

Összegyűjtötte a beteglátogatás legfontosabb szabályait a Csíkszeredai Megyei Sürgősségi Kórház. A pénteken közzétett tájékoztatóban arra kérik a hozzátartozókat, hogy legyenek tekintettel a többi betegre és a személyzet munkájára is.

Beteglátogatási szabályokra emlékeztet a csíkszeredai kórház
Hirdetés
2026. június 19., péntek

Nicușor Dan: Adrian Veștea kijelölésekor az ország Nyugat-barát irányvonalának megőrzését tartottam szem előtt

Nicușor Dan pénteken kijelentette, hogy Adrian Veștea miniszterelnökké jelölését tartotta a legnagyobb eséllyel megszavazható megoldásnak, miután a pártok egyike sem tudott parlamenti többséget javasolni.

Nicușor Dan: Adrian Veștea kijelölésekor az ország Nyugat-barát irányvonalának megőrzését tartottam szem előtt
2026. június 19., péntek

Nicușor Dan: Románia célja, hogy az EU következő többéves költségvetése minél nagyobb legyen

Románia célja, hogy az Európai Unió következő többéves költségvetése minél nagyobb legyen, mert így az ország nettó uniós forrásbevétele is nagyobb lehet – jelentette ki pénteken Nicușor Dan a nyári EU-csúcs végén.

Nicușor Dan: Románia célja, hogy az EU következő többéves költségvetése minél nagyobb legyen
2026. június 19., péntek

Mivel az USR elnökét nem összeférhetetlenséggel vádolják, nem veszíti el polgármesteri mandátumát

Dominic Fritzet nem összeférhetetlenséggel vagy bűncselekmény elkövetésével vádolják, hanem érdekellentéttel, és ez a szabálysértés nem vonja maga után a polgármesteri mandátum elvesztését – jelentette ki Radu Miruță ügyvivő közlekedési miniszter.

Mivel az USR elnökét nem összeférhetetlenséggel vádolják, nem veszíti el polgármesteri mandátumát
Hirdetés
2026. június 19., péntek

Augusztusban lehet ítélethirdetés Borbolyék fellebbezése kapcsán

A Marosvásárhelyi Ítélőtábla két hónap múlva hirdethet ítéletet azoknak a fellebbezéseknek az ügyében, amelyeket a Borboly Csaba és 12 másik személy elleni büntetőper vádlottjai nyújtottak be az elsőfokú ítélet kihirdetése után.

Augusztusban lehet ítélethirdetés Borbolyék fellebbezése kapcsán
2026. június 19., péntek

Kezdődik a nyolcadikosok országos képességfelmérő vizsgája hétfőn

Hétfőn kezdődik az országos képességfelmérő vizsga, amelyre több mint 148 ezer nyolcadik osztályt végzett tanuló iratkozott fel.

Kezdődik a nyolcadikosok országos képességfelmérő vizsgája hétfőn
2026. június 19., péntek

Megfellebbezte az ellene elrendelt hatósági felügyeletet Ciprian Ciucu

Ciprian Ciucu bukaresti főpolgármester csütörtökön megfellebbezte a fővárosi törvényszéken a korrupcióellenes ügyészség (DNA) által ellene elrendelt hatósági felügyeletet.

Megfellebbezte az ellene elrendelt hatósági felügyeletet Ciprian Ciucu
Hirdetés
2026. június 19., péntek

Még egy kukázó medvét kilőtték Brassóban

Kevesebb mint egy hónap alatt már a második medvét lőtték ki Brassó leginkább medvejárta, Rakodó nevű lakónegyedében – közölte pénteken a város polgármesteri hivatala.

Még egy kukázó medvét kilőtték Brassóban
2026. június 19., péntek

Székelyföldet is „ostromolni kezdi” a hőhullám

Különösen magas hőmérsékletekre, helyenként kánikulára és kellemetlen hőérzetre vonatkozó figyelmeztetést, illetve elsőfokú (sárga) riasztásokat adott ki pénteken az Országos Meteorológiai Szolgálat (ANM). A hőhullám Maros megyét is érinti.

Székelyföldet is „ostromolni kezdi” a hőhullám
2026. június 19., péntek

Kiemelték a tengerből az elsüllyedt vontatóhajót, két matróz holttestét továbbra sem találják

Kiemelték és a midiai kikötőbe vontatták csütörtökön a térségben márciusban elsüllyedt Astana vontatóhajót.

Kiemelték a tengerből az elsüllyedt vontatóhajót, két matróz holttestét továbbra sem találják
Hirdetés