
Ha néha akadozik is a segítségnyújtás, a hibákból sokat lehet tanulni
Fotó: Farkas Orsolya
Minden eddiginél több diák vett részt csütörtökön a Kovászna megyei Vöröskereszt által 59. alkalommal megtartott májusi elsősegélynyújtó versenyen, melynek Sepsiszentgyörgy főtere volt a helyszíne. Mint elhangzott: a több mint 1,7 millió romániai tanulónak csak 0,5 százaléka rendelkezik elsősegélynyújtási ismeretekkel.
2024. május 16., 19:292024. május 16., 19:29
Hatvanhat pedagógus szánt időt és energiát arra, hogy elvégezze a Vöröskeresztnél a 12 órás elsősegélynyújtó, illetve a hat órás ismétlő tanfolyamot, ezáltal jogosultságot szerzett arra, hogy diákjait is oktassa e téren. Ugyanakkor
„Márciustól fogadták az iratkozásokat, a későbbiekben az érkező tanulócsoportoknak tartott foglalkozások időzítése és lebonyolítása igényelt sok energiát, összesen hetven ember munkája áll a verseny mögött” – közölte a Székelyhonnal Berecz Ildikó, a Kovászna megyei Vöröskereszt igazgatója.
A verseny során a diákcsoportoknak elméleti és gyakorlati tudásukról is bizonyítékot kellett szolgáltatniuk: táblagépeken töltötték ki a tíz kérdésből álló kérdőíveket, majd négy sátorban kellett elsősegélyt nyújtaniuk különböző sérüléseket „szenvedőknek” (önkénteseknek vagy bábuknak):
A verseny szakmai koordinátora Popescu Ceazar mentőorvos, a megyei szervezet alelnöke volt.
Szívleállás esetében nincs idő várakozni, aki ott van, annak cselekedni kell
Fotó: Farkas Orsolya
Idén Sepsiszentgyörgyről, Kézdivásárhelyről (most különösen sokan), Dálnokról, Rétyről, Kézdiszentlélekről, Kovásznáról, Barótról, Szentkatolnáról, Bardocról, Barátosról, Vargyasról, Málnásról, Nagybaconból, Zágonból, Zágonbárkányból, Bodzafordulóról, Szitabodzáról neveztek a versenybe, összesen 116 csapat, 590 gyermek vett részt.
Nagyon sok szervezet, intézmény támogatta a verseny megszervezését, az ő felajánlásaikból kerültek ki a résztvevőknek szánt díjak: ingyenes vagy kedvezményes belépők, bérletek a szabadidős létesítményekbe, meccsekre, pizzák, illetve ivóvíz a versenyre.
Idén a középiskolások kategóriájában tarolt a kézdivásárhelyi Dr. Csiha Kálmán Református Kollégium, mindhárom dobogós csapat onnan került ki; I: a Stabil oldal., II. a Bölcs fogak, III. a Miofibrilumok nevű csapat.
Megbeszélik, elismétlik a kérdéseket, így rögzül a tudás
Fotó: Farkas Orsolya
Egy 2020-as tanulmány szerint az országban évente 70 ezer lakos hal meg azért, mert nem kap elsősegélyt. Az Európai Unióban Románia az utolsó helyen áll az elsősegélynyújtási eljárásokat ismerők számát tekintve.
A marosvásárhelyi Állomás térre szálltak ki a tűzoltók csütörtökön késő este, ahol meggyulladtak a vasúti talpfák.
Homokvihar alakult ki szerdán Eforie tengerparti strandjain, a vízimentők beszámolói szerint a szél nagy erővel fújt a tenger felől. Videót is közzétettek az esetről.
Az oktatási minisztérium hasznos tanácsokat és a felvételi folyamat lépéseit tartalmazó útmutatót tett közzé a középiskolai felvételire jelentkező tanulók számára.
A kormány csütörtökön 20,028 millió lejt utalt ki a költségvetési tartalékalapból fogyatékossággal élő felnőttek bentlakásos központjainak és idősotthonoknak a finanszírozására.
Csak minden negyedik romániai tölti az idei nyári szabadságát külföldön, közülük 65 százalék Görögországot, Bulgáriát, Olaszországot vagy Törökországot jelölte meg úti célként – derül ki egy felméréséből.
Újabb nemzetközi járatot indít a Wizz Air a brassói nemzetközi repülőtérről: november 3-tól közvetlen összeköttetés lesz a spanyolországi Valencia és Brassó között.
Cseke Attila ügyvivő egészségügyi miniszter szerint a korábbi kormánykoalíció pártjainak engedniük kell az önérzetükből, amikor a politikai válság megoldásáról tárgyalnak.
A Csíkszereda utcáin megjelent lovak helyzete megoldódott: hazaterelték az állatokat, a tulajdonosukat pedig megbírságolták – közölték csütörtök délben a hatóságok.
A Richter-skála szerint 3,4-es erősségű földrengés történt csütörtökre virradóan, 1 óra 30 perckor Vrancea megyében – közölte az országos földfizikai intézet (INCDFP).
szóljon hozzá!