
A sérülés után minél hamarabb be kell adni a tetanusz elleni védőoltást, hogy megfelelően fejthesse ki a hatását. Képünk illusztráció
Fotó: 123RF
Idén közel ötszázan kaptak tetanuszoltást a sepsiszentgyörgyi kórházban – tájékoztat az egészségügyi intézmény. Tavaly 1523 tetanusz oltást adtak be, idén pedig 491 olyan beteg részesült az oltásban, aki vágással, csípéssel, karmolás vagy harapás miatt került a sürgősségre.
2022. május 18., 21:362022. május 18., 21:36
A sepsiszentgyörgyi egészségügyi intézmény elővigyázatosságra int az ilyen eseteknél, úgy fogalmaznak a leghatékonyabb megelőzés a tetanusz elleni védőoltás, amely Romániában kötelező.
A Clostridium tetani baktérium leggyakrabban a talajban és az utcai porban található meg, de az állatok bélrendszerében is kimutatható, spórái a szöveteket fertőzik, és rendkívül erős toxint termelnek, ami tetanuszt vált ki.
A tetanusz akkor lép fel, ha a clostridium tetani baktérium spóráival szennyeződik a seb vagy a bőrfelszakadás, például ha a sebet szennyeződés éri. A tünetek általában a fertőzést követő 3 és 20 napon belül jelentkeznek, és a gyógyulás több hónapig is eltarthat.
A rozsda nem okoz tetanuszt, de a rozsdás szögre lépés mítoszában van némi igazság, mivel egy szúrt, de mély sérülés, például a talpba szúródott szög által okozott sérülés ideális környezetet teremthet a tetanuszbaktériumoknak.
Egyhetes sebességellenőrzési akciót tart országszerte a közutakon a rendőrség április 13–19. között, egy kiemelt nappal, amikor ígéretük szerint 24 órás folyamatos mérést végeznek.
Négy ember megsérült az Olt völgyén, a 7-es országúton hétfőn délután, miután két személyautó összeütközött. Az egyik sérültet SMURD-helikopterrel szállították a craiovai kórházba.
Az RMDSZ elnöke, Kelemen Hunor kedden a magyarországi választások eredményével kapcsolatban kijelentette, hogy fontos a román és a magyar kormány közötti szoros együttműködés fenntartása.
Mircea Abrudean szenátusi elnök kedden kijelentette, hogy a magyarországi választások eredménye az egész térség európai irányultságát erősíti meg.
A Figura Stúdió Színház ismét olyan bemutatóra készül, amely túlmutat a hagyományos színházi kereteken. Legújabb produkciója, címében A Mester és Margarita világát idézi, de „csak nyomokban tartalmazza” az eredeti mű elemeit.
A romániaiak csaknem 40 százaléka szerint az ország politikai rendszere annyira hibás, hogy teljes egészében le kell cserélni – derül ki az ARP közvélemény-kutató április 1-10. között készített felméréséből.
A legtöbb romániai lakos erősen érzi az áremelkedések hatásait, és jobban fél az iráni háború árakra gyakorolt hatásától és az üzemanyagválságtól, mint a konfliktus kiterjedésétől – derül ki az ARP közvélemény-kutató intézet felméréséből.
Az ortodox húsvéti hosszú hétvégén a rendőrök hozzávetőlegesen 2400 járművezetőnek vonták be a jogosítványát – tájékoztatott kedden a belügyminisztérium.
Harminc alkalmazottat kellett volna elbocsátani Maros Megye Tanácsánál, de átcsoportosítással ezt kivédték. A döntést rendkívüli ülésen hozták meg, ahol útfelújításokról is szavaztak.
J.D. Vance amerikai alelnök azt a meggyőződését fejezte ki amerikai idő szerint hétfőn, hogy az amerikai kormányzat bizonyosan jól együtt tud majd dolgozni Magyarország következő miniszterelnökével.
szóljon hozzá!