
Fogarasy Mihály Műszaki Szakközépiskola pincéje is óvóhelyként szolgálhat katasztrófahelyzet esetén
Fotó: Pinti Attila
A gyergyószentmiklósi óvóhelyeknek, bunkereknek a nyilvántartása a polgármesteri hivatal polgárvédelmi szakfelügyelőjének feladata. A nyilvántartás alapján a Csíky-kert és az ott található Szent Benedek Tanulmányi Ház van megjelölve menekülési pontként Gyergyószentmiklóson, de hat másik óvóhely is szerepel a polgári védelem nyilvántartásában; ezekben összesen 625 személy fér el – tudtuk meg a gyergyószentmiklósi önkormányzatnál érdeklődve.
2022. március 21., 12:062022. március 21., 12:06
2022. március 21., 13:462022. március 21., 13:46
„Óvóhely van a Kárpátok, a Kossuth Lajos, a Gábor Áron utcákban különböző intézmények alagsorában. A Szabadság téren két óvóhely van feltüntetve és szintén ilyen menedéknek számít a Márton Áron utcában a Fogarasy Mihály Műszaki Szakközépiskola pincéje is” – nyilatkozta Kibédi Szilárd, a Gyergyószentmiklósi Polgármesteri Hivatal polgárvédelmi osztályának szakfelügyelője.
A fedezékek állapotát minden évben ellenőrzi a megyei katasztrófavédelmi bizottság, legutóbb múlt héten történt ilyen ellenőrzés – nyilatkozta Kibédi. Az óvóhelyek egy része kijelölésük óta használaton kívül van.
Egyébként a magánlakások pincéje is szükség esetén szolgálhat menedékként.
A polgárvédelmi szakfelügyelő elmondta azt is, hogy hasznos felkészülni egy esetleges vészhelyzetre – és itt nem a pánikszerű vásárlásra gondolt, hanem egy túlélőcsomag előkészítésére. „A túlélőcsomagnak kell tartalmaznia három napra elegendő vizet (2 liter/fő), tartós élelmiszert, személyes iratokat, ha valaki gyógyszeres kezelés alatt áll, tegye magához a gyógyszereket is.
– részletezte a polgárvédelmi felügyelő. A háborús vagy katasztrófahelyzeteket a városban működő szirénarendszeren keresztül tudják egységesen a lakosság tudomására hozni.
A szakfelügyelő négy jelzésről beszélt:
egyik a légi támadásra utaló előriasztás,
egy másik jelzés a rövid időn belül bekövetkező légi csapásra figyelmeztet,
a harmadik a katasztrófariasztás, ami földrengés vagy árvíz veszélyére figyelmeztet,
és egy egybefüggő 2 percig tartó szirénahang jelzi a veszély elmúltát.
A Gyergyószentmiklóson működő 11 szirénákat az önkormányzat még 2016-ban modernizáltatta, azóta egységesen, akár távvezérléssel is működésbe hozhatóak – magyarázta Kibédi Szilárd.
Naphosszat készülődünk, próbáljuk letudni a teendők hosszú listáját, miközben egy tökéletes ünnep képét hajszoljuk. Szakértővel kerestünk választ arra, mit tehetünk azért, hogy a karácsony ne a teljesítménykényszerről, hanem a jelenlétről szóljon.
Meghalt egy 36 éves férfi egy verekedésben csütörtökre virradóra Szeben megyében.
Átrepült a kerítésen és a háznak csapódott BMW-jével egy ittas sofőr karácsony első napjának hajnalán.
Naponta mintegy 23 ezer rendőr, csendőr, határrendész, tűzoltó és rohammentős teljesít szolgálatot a karácsonyi hosszú hétvégén.
Szívélyesen, mosolyogva fogadtak, pedig alig pár órája érkeztek haza Budapestről: Kristof Béla és Rebeka, a Csillag születik idei győztesei a döntő utáni éjszakát még a fővárosban töltötték, kedden pedig már Székelyudvarhelyen beszélgettünk velük.
December 19-én személyes okokból lemondott a TAROM vezérigazgatója, Costin Iordache, de hivatalában marad 2026. január 15-ig, ameddig a vállalat igazgatótanácsa ügyvivő vezérigazgatót nevez ki – jelentette be szerdán az állami légitársaság.
Az előrejelzéseknek megfelelően havazásba váltott át a csapadék az ország több régiójában, így többek között Csíkszéken is.
Családon belüli erőszakhoz kapcsolódó emberölési kísérlet miatt indult eljárás a férfi ellen, aki a gyanú szerint benzint locsolt az élettársára, és a nő testfelületének 50 százalékán égési sérüléseket szenvedett.
Az Országos Közegészségügyi Intézet (INSP) az idei influenzaszezon első halálesetéről számolt be szerdán: egy 88 éves, Kolozs megyei, krónikus betegségekben szenvedő nő hunyt el. Az idős asszony nem volt beoltva influenza ellen.
Hatvan napos hatósági felügyelet alá helyezték szerdán a katonai ügyészek Olt megye prefektusát, Cosmin Florescut (PSD) és alprefektusát, Ștefan Nicolaét (PNL), akiket jogosulatlan fegyverhasználattal gyanúsítanak.
szóljon hozzá!