
Képünk illusztráció
Fotó: Pinti Attila
Az elmúlt években átlagosan évi mintegy ezer új daganatos beteg került a sepsiszentgyörgyi kórház nyilvántartásába, a számuk növekszik. Hajdú Károly Adrian, a kórház onkológiai osztályának vezetője sajtótájékoztatón arról számolt be, hogy idén, az év első tíz hónapjában 1300 onkológiai kezelést és 2700 vizsgálatot végeztek el.
2020. december 02., 09:052020. december 02., 09:05
András-Nagy Róbert, a sepsiszentgyörgyi Dr. Fogolyán Kristóf Megyei Sürgősségi Kórház igazgatója rámutatott, hogy bár a koronavírus elleni küzdelemre kénytelenek voltak nagy hangsúlyt fektetni,
Felidézte: volt olyan időszak, amikor 200 kilométeres körzetben csak a sepsiszentgyörgyi onkológia működött, bár a közösségi médiában megfogalmazódott a vád, hogy „gettóba költöztették” az ellátást.
– mondta az igazgató. Évente mintegy ezer új beteg kerül nyilvántartásba, az elmúlt évben összesen 7000, a betegség különböző stádiumában levő rákos beteg szerepelt a jegyzékekben. Jelenleg mintegy 2700 daganatos beteg van kezelés alatt – részletezte Hajdú Károly Adrian. Mint mondta,
Az orvos arra kéri a a többi szakorvost, az alapellátásban dolgozókat, hogy segítsenek abban, hogy a betegek és a hozzátartozók már az onkológiai diagnózis felállításának pillanatában pontos és részletes tájékoztatást kapjanak.
– részletezte az onkológus.
Tapasztalata szerint, egyre gyakoribb, hogy a betegek már a végső stádiumban jutnak el az onkológiára. Úgy látja, hogy ennek a hátterében a hiányos egészségügyi nevelés áll.
– szögezte le az onkológus.
Az egészségügyi szakemberek arra is kitértek, hogy sok panasz fogalmazódik meg a terápiás döntések kapcsán, ám ezek hátterében mindig a nemzetközi protokoll és az ország törvényei állnak. Az orvos nem térhet el az előírásoktól, mert bírságot kockáztat – pontosított András-Nagy Róbert igazgató.
Mint kifejtették, a tapasztalatok alapján
Az elhalálozási arány a tüdőrák, a melanoma és a szarkómák esetében a legmagasabb, de minden egyedi eset különböző lefolyású.
Nemsokára itt a karácsony – jelzi a főtéri díszes fenyő és az adventi koszorú, amelyen vasárnap meggyújtjuk az utolsó gyertyát. Sepsiszentgyörgyön az ünnepvárás része a regölés is, amelyet harminc éve elevenített fel a Guzsalyas Alapítvány.
Autóbaleset következtében dőlt ki Csíkpálfalva határában vasárnapra virradóra az útszéli kereszfa, és nem rongálás történt – jelezte portálunknak Petres Attila, a település alpolgármestere.
A sepsiszentgyörgyi Turulmadár Egyesület szárnya alatt tevékenykedő fiatalok két újabb projekt keretében tanultak a világról és önmagukról: a tanulás nem volt kötelező, nem volt unalmas, egy kicsit vagy annál is jobban benne voltak ők is.
A legfelsőbb bíróság kedden elutasította Vlad Pascu rendkívüli jogorvoslati kérelmét, így a drogos állapotban két fiatalt halálra gázoló fiatalembernek a Konstanca megyei ítélőtábla ítéletének megfelelően 10 évet kell börtönben töltenie.
Az ínyencek számára is érdekfeszítőnek ígérkező bemutatót hoz tető alá szerda délután Hegedűs Ferenc a kézdivásárhelyi Kosztándi Képtárban. Sepsiszéki Nagy Balázs saját, Csinódon készített sajtjait hozza el magával, és meg is kóstoltatja a közönséggel.
Kigyulladt egy autó hétfő este a kézdivásárhelyi Penny áruház parkolójában, fennállt a veszélye annak is, hogy egy közelben parkoló furgonra átterjed a tűz.
Ködriasztás van érvényben Hargita megye több településén az esti órákban. Az útra indulóknak ajánlott a fokozott óvatosság.
Sepsiszentgyörgy Polgármesteri Hivatala és a Kónya Ádám Művelődési Ház szilveszteri utcabálra hívja a város lakóit a főtérre. Az újévet a főtéren Baricz Gergő koncertje izzítja be.
Ha lesz is béke Ukrajnában, Oroszország továbbra is állandó fenyegetést jelent majd – jelentette ki Nicușor Dan kedden Helsinkiben, az Európai Unió keleti szárnyának csúcstalálkozója utáni közös sajtótájékoztatón.
A korrupcióellenes ügyészség (DNA) kedden bejelentette, hogy 24 órára őrizetbe vette Alexandru-Răzvan Cuc volt szállításügyi miniszter, akit vesztegetésben való bűnsegédlettel gyanúsítanak.
1 hozzászólás