
A TranszArt Camp egyik alkotása
Fotó: Outsider Art - Írisz ház Facebook-oldala
A sepsiszentgyörgyi Írisz ház tizenharmadik alkalommal rendezi meg képzőművészeti pályázatát, amelyre a Romániában élő és alkotó, értelmi fogyatékkal élő művészlelkek munkáit várják. A Diakónia Keresztyén Alapítvány akkreditált intézményének felhívása szerint idén Az égig érő fa meséjéből kell inspirálódniuk a jelentkezőknek.
2023. november 15., 12:202023. november 15., 12:20
A pályázatra minden jelentkezőtől három munkát várnak, egyiket az említett mese kapcsán kell elkészíteni, a másik két alkotás esetében szabadon választott témában dolgozhatnak. A beérkezett kreációkat avatott szakmai zsűri bírálja majd el, a bizottság elnöke Deuten-Makkai Réka művészettörténész.
A jelentkezés alapvető feltétele, hogy a pályázónak be kell töltenie a 18. életévét és bizonyítania kell, hogy értelmi fogyatékkal él.
Az októberi, sepsikőröspataki TranszArt Camp során már körbejárták a királykisasszony és a kiskondás történetét, és a központi jelkép, a fa témáját.
„Hogyan ábrázolnád a fát? Te vagy a fa? Része vagy a fának? Ha nem, hol áll a fa? Az erdőben? Egy tisztás közepén? Te is rajta vagy a képen? Közel a fához vagy messze tőle? Esetleg rajta vagy? Bátor vagy felmászni rá? Az egész fa látszik vagy cssak egy része, pl a gyökere vagy egy ága? Még mit ábrázolnál a képen? Milyen technikát alkalmaznál? Sima, egyenletes ecsetvonásokat, vagy inkább durvábban, vastagabban vinnéd fel a festéket? Talán még ragasztanál is valamit a képre, például fakérget vagy leveleket?” – sorakoznak a kérdések a pályázat felhívásában, amely ötletelésre buzdítják az olvasókat is.
A leadott munkáknak néhány alapvető követelménynek kell megfelelniük:
A kisplasztikával jelentkezők dolgozhatnak fából, kőből agyagból és gipszből is, faraghatnak, formázhatnak, önthetnek, de a kisplasztika nem lehet használati tárgy (pl. gyertya, képeslap, stb.). Fontos, hogy az alkotásoknak befejezettnek kell lenniük, és nyilvánosság előtt nem lehetnek bemutatva a pályázat előtt. A munkákat berámázva, paszpartúzva kell beküldeni az Írisz ház postai címére.
A kiállítás helyéről és időpontjáról a szervezők később küldenek tájékoztatást. További információkról, fejleményekről az Írisz ház Ousider Art nevű Facebook-oldalán értesülhetnek az érdeklődők.
Tavaly országos szinten 40 ezer hektárral nőtt a mezőgazdasági vetésterület Romániában az előző évhez képest, és elérte a 8,214 millió hektárt – derül ki az Országos Statisztikai Intézet (INS) vasárnap közzétett adataiból.
Észak-Amerika legmagasabb csúcsát, a Denalit mászta meg idén nyáron Toásó István és Pakot Ferenc. A két székely hegymászó szerint azonban a siker nem a csúcson rejlik, hanem felkészülésben, a jó döntésekben és az egymásba vetett bizalomban.
A közlekedésbiztonság növelése érdekében a mai napon összehangolt közúti ellenőrzést tartanak a 15-ös országúton. A Kolozs, Maros, Hargita, Neamț és Bákó megyei rendőrök közösen ellenőrzik a teljes útszakaszt.
Az elmúlt 24 órában 15 riasztás érkezett a hegyimentő szolgálathoz, amelynek munkatársai 17 személynek nyújtottak segítséget; két személy életét már nem tudták megmenteni – tájékoztatott vasárnap a Facebook-oldalán a Salvamont.
Nicușor Dan államfő július 7-én és 8-án részt vesz az Észak-atlanti Szerződés Szervezete (NATO) állam- és kormányfőinek ankarai csúcstalálkozóján – közölte szombaton az elnöki hivatal.
Büntetőeljárás indult egy 18 éves gyergyószárhegyi fiatal ellen, akit ittas vezetésen értek tetten, ráadásul jogosítvánnyal sem rendelkezett.
Büntetőeljárás indult egy 21 éves csíkmadarasi nő ellen, akit ittas vezetésen értek tetten a Hargita megyei rendőrök.
Egy 56 éves Neamț megyei férfi vezette azt az autót, amely szombaton hajnalban borult fel a 13B jelzésű országúton, Gyergyóalfalu közelében. Mint kiderült, alkoholt fogyasztott mielőtt a kormány mögé ült.
Románia a nettó kedvezményezett tagállamok közé tartozik az Európai Unióban: miközben mintegy 30 milliárd euróval járult hozzá a közös költségvetéshez, az EU-s alapokból több mint 100 milliárd euró támogatást hívott le.
Kábítószer-kereskedelemmel kapcsolatban végeztek házkutatást Brassóban a rendőrök, amikor a gyanúsítottak az ablakon kidobálva próbáltak megszabadulni a terhelő bizonyítékoktól.
szóljon hozzá!