
Fotó: Magyar Állami Népi Együttes
Öt erdélyi városban vendégszerepel november 10–16. között a Magyar Állami Nép Együttes. A Hajnali hold című darabot Sepsiszentgyörgyön, Csíkszeredában, Székelyudvarhelyen, Marosvásárhelyen és Aradon mutatják be.
2023. november 10., 12:432023. november 10., 12:43
Hetényi Milán énekes-szólista az esemény kapcsán elmondta, a Magyar Állami Népi Együttes, a Hagyományok Háza és az Erdélyi Hagyományok Háza Alapítvány vezetése idén döntött egy erdélyi fellépéssorozatról. Az elhatározást egyrészt az motiválta, hogy jó ideje nem vettek részt hosszabb erdélyi turnén, másrészt ismét meghívást kaptak a sepsiszentgyörgyi 33. Népzene- és Néptánctalálkozóra, amelyen már korábban is részt vettek.
„Legutóbb a Megidézett Kárpátalja című produkciót fogadta kedvezően az ottani közönség. Ezúttal november 10-én a Hajnali hold című darabbal mutatkozunk be, másnap este az erdélyi témájú Kolozsvári piactéren című produkcióval készülünk a fesztiválra” – mondta el.
November 11-én a Néptáncaink nyomában című, interaktív ismeretterjesztő programot tűzték műsorra. A fiataloknak szóló előadás célja, hogy
„Meggyőződésem, hogy ezt az összeállítást is jó szívvel fogadják, hiszen itthon is sokat adjuk elő iskolásoknak” – tette hozzá Hetényi Milán.
Mint mondta, a tervezés időszakában fogalmazódott meg az ötlet, hogy több erdélyi helyszínen is bemutassák a Hajnali hold című darabot. Végül egy nagyobb szabású erdélyi turnét szerveztek, amely során
„A Hajnali hold egy nagyon komplex táncszínházi darab, amiben
A Hajnali hold egyben a női léleknek, a nők életciklusainak lírai bemutatása” – mondta el az előadásról az énekes-szólista, hozzátéve, hogy az összeállítás a neves erdélyi koreográfus-rendező Orza Călin munkáját is dicséri, akivel az Édeskeserű című, 2009-ben bemutatott produkció alkalmával is eredményesen dolgoztak együtt.
„Népes csoporttal, hetvenhárman indulunk útnak, a hölgyek végig »porondon« lesznek, a férfitáncosok javarésze viszont Sepsiszentgyörgyről hazatér. Egy sikeres körúttal számolunk, aminek során mind az előadók, mind pedig a nézők is gazdagodnak” – fogalmazott Hetényi Milán.
A fellépések programja:
november 10., 19 óra – Sepsiszentgyörgy, a 33. Népzene és néptánc találkozó keretén belül, a Tamási Áron Színház nagyterme;
november 13., 19 óra – Csíkszereda, Szakszervezetek Művelődési Háza;
november 14., 19 óra – Székelyudvarhely, Művelődési Ház;
november 15., 19 óra – Marosvásárhely, a Maros Művészegyüttes előadóterme;
november 16., 19 óra – Arad, Ioan Slavici Színház.
Az előadásról és jegyvásárlásról részletek az Erdélyi Hagyományok Háza Alapítvány honlapján olvashatók.
A nyári vakációban hosszított nyitva tartással 10 és 21 óra között tart nyitva a Szécsenyi Sportpark hétfőtől kezdve – adták hírül a sportpark Facebook oldalán.
Összegyűjtötte a beteglátogatás legfontosabb szabályait a Csíkszeredai Megyei Sürgősségi Kórház. A pénteken közzétett tájékoztatóban arra kérik a hozzátartozókat, hogy legyenek tekintettel a többi betegre és a személyzet munkájára is.
Nicușor Dan pénteken kijelentette, hogy Adrian Veștea miniszterelnökké jelölését tartotta a legnagyobb eséllyel megszavazható megoldásnak, miután a pártok egyike sem tudott parlamenti többséget javasolni.
Románia célja, hogy az Európai Unió következő többéves költségvetése minél nagyobb legyen, mert így az ország nettó uniós forrásbevétele is nagyobb lehet – jelentette ki pénteken Nicușor Dan a nyári EU-csúcs végén.
Dominic Fritzet nem összeférhetetlenséggel vagy bűncselekmény elkövetésével vádolják, hanem érdekellentéttel, és ez a szabálysértés nem vonja maga után a polgármesteri mandátum elvesztését – jelentette ki Radu Miruță ügyvivő közlekedési miniszter.
A Marosvásárhelyi Ítélőtábla két hónap múlva hirdethet ítéletet azoknak a fellebbezéseknek az ügyében, amelyeket a Borboly Csaba és 12 másik személy elleni büntetőper vádlottjai nyújtottak be az elsőfokú ítélet kihirdetése után.
Hétfőn kezdődik az országos képességfelmérő vizsga, amelyre több mint 148 ezer nyolcadik osztályt végzett tanuló iratkozott fel.
Ciprian Ciucu bukaresti főpolgármester csütörtökön megfellebbezte a fővárosi törvényszéken a korrupcióellenes ügyészség (DNA) által ellene elrendelt hatósági felügyeletet.
Kevesebb mint egy hónap alatt már a második medvét lőtték ki Brassó leginkább medvejárta, Rakodó nevű lakónegyedében – közölte pénteken a város polgármesteri hivatala.
Különösen magas hőmérsékletekre, helyenként kánikulára és kellemetlen hőérzetre vonatkozó figyelmeztetést, illetve elsőfokú (sárga) riasztásokat adott ki pénteken az Országos Meteorológiai Szolgálat (ANM). A hőhullám Maros megyét is érinti.
szóljon hozzá!