
Fotó: Kristó-Gothárd Hunor
Székelyföldön, helyi művészekkel állítják színpadra az István, a király rockoperát. Szörényi Levente és Bródy János legendás alkotását a tervek szerint augusztus 20-án a Sepsi Arénában négy alkalommal mutatják be, így dupla, esetenként tripla szereposztással készülnek.
2021. március 03., 21:132021. március 03., 21:13
2021. március 03., 21:192021. március 03., 21:19
A székelyföldi nagyprodukció szerda esti sajtóbemutatóján Dancs Árpád Zsolt producer elmondta, több mint egy éve zajlik a háttérmunka, a zenekari felkészülés, a szereplőválogatás, jelenleg több helyszínen szimultán próbálnak.
Az alap rockzenekar már egy éve próbál, hozzájuk csatlakozik egy 35 tagú szimfonikus zenekar, egy 150 tagú kórus és egy 60 tagú tánckar, továbbá számtalan statiszta.
Fotó: Kristó-Gothárd Hunor
„Nagy fába vágtuk a fejszénket, de a jogtulajdonos, a szerzők segítenek, tanácsokat adnak, napi szinten kommunikálunk velünk” – mondta Dancs Árpád Zsolt. A sajtóbemutatón lejátszották Szörényi Levente és Bródy János videóüzenetét. Erdély megérdemel egy ilyen előadást, izgalommal várja a rockopera székelyföldi újjászületését – mondta Bródy János. Ő és Szörényi Levente is felidézték a csíksomlyói produkciót, ahol félmillió néző ünnepelt együtt, és mindketten abban reménykednek, személyesen is részt vehetnek a sepsiszentgyörgyi bemutatón.
Orza Călin, a székelyföldi előadás rendező koreográfusa is felidézte a csíksomlyói előadást, ahol „nemcsak a hegyoldal volt tele, hanem a szívünk, lelkünk is”. Az eddigi próbafolyamat során annyi jó értelemben vett őrültség, átéltség, tűz halmozódott fel, ami augusztus 20-án egy nagyszerű ünnepben, együttlétben fog kicsúcsosodni. Werner Gábor karmester a rockzenekar teljesítményét értékelte, és hangsúlyozta, a szimfonikus zenekar tagjai szakmájuk kiválóságai, és abban bízik, hogy annyira feltöltődve, olyan lelki töltettel állnak majd színpadra, ahogy a banda tagjai is.
Fotó: Kristó-Gothárd Hunor
Erdélyben mindenki Koppány akart lenni, Magyarországon István, idézte fel a rockoperához kapcsolódó emlékeit Antal Árpád, Sepsiszentgyörgy polgármestere.
mondta a polgármester, megköszönve mindenkinek, aki vele együtt elindította ezt a folyamatot. Tamás Sándor, Kovászna Megye Tanácsának elnöke korszakalkotó nagy lépésnek nevezte a produkció létrejöttét, a rockoperából idézte, hogy „valakinek holnap le kell győzni a sötétséget, át kell írni a régi meséket”. Ménessy Kinga Kitty, a produkció sajtófelelőse bemutatta a rockzenekart és a szereplőgárda egy részét. A bemutatott szereplők részleteket énekeltek a rockoperából, a többi művész nevét a későbbiekben hozzák nyilvánosságra.
Fotó: Kristó-Gothárd Hunor
A zenekar tagjai: Pál Zakariás zongora, orgona; Sztakics István Attila szintetizátorok; Makkai Kálmán szólógitár; Lőrincz Imre ritmusgitár; Szabó Szabolcs ritmusgitár; Kerezsi Csongor basszusgitár; Pál Gábor dobok.
A szerdai sajtóeseményen bemutatott szereplők:
István: Farkas Lóránd
Réka: Zöldi Lara
Sarolt: Zsigmond Éva Beáta
Koppány: Baricz Gergő és Dombi Sándor
Laborc: Váta Lóránd
Torda: Szabó Hunor, Szabó Előd, Mihály Ernő
Főurak: Oláh Badi Alpár, Kozma Attila, Lőfi Gellért.
Meglőtt, felakasztott, agyonvert és éheztetett kutyák tucatjai kerültek be az elmúlt évek alatt a csíktaplocai kutyamenhelyre. Ez a székelyföldi kutyatartás árnyoldala, az esetenkénti, meglehetősen kegyetlen bánásmód az állatokkal.
Kihirdette szerdán Nicușor Dan államfő az alapélelmiszerek árréskorlátozását 2026. december 31-éig meghosszabbító jogszabályt.
Csaknem négymillió lejt szán a Maros Megyei Tanács a marosvásárhelyi körgyűrű egyik szakaszának előkészítésére, átvállalva a megvalósíthatósági tanulmány költségeit. Ez egy komoly lépés a 19 kilométeres út megépítése érdekében.
Ro-Alert üzenetet küldtek a Székelyföldtől nem messze lévő, a Neamț megyei Borca községben élőknek, miután egy helyi lakos arról számolt be, hogy farkasokat látott az egyik faluban.
A nyolcadikosok képességfelmérő vizsgájára feliratkozott több mint 148 ezer diák közül 4883 nem jelent meg szerdán a matematikából tartott írásbeli felmérőn – tájékoztatott az oktatási minisztérium.
Az Alkotmánybíróság ma megerősítette, hogy alkotmányos az a törvény, amellyel megduplázták a barnamedvére vonatkozó kilövési kvótát – jelentette be közösségi oldalán Tánczos Barna miniszterelnök-helyettes.
A Szociáldemokrata Párt (PSD) országos elnöksége Ovidiu Popát, Radu Opreát és Marian Neacșut bízta meg azzal, hogy az alakulat nevében tárgyalásokat folytassanak a parlamenti pártokkal a PSD-kormány támogatását rögzítő megállapodásról.
Amerikai egyetemek, középiskolák, fogadócsaládok és pályaorientációs programok várják azt a 44 diákot, akik a Márton Áron Főgimnázium Marci2US programjának első résztvevőiként utazhatnak az Egyesült Államokba.
Medve jelenéte miatt figyelmeztették Ro-Alert üzenetben a Csíkszentlélek községhez tartozó fitódiakat szerda délután.
Hallgatólagosan elfogadta szerdai ülésén a képviselőház a Románia és a Moldovai Köztársaság egyesüléséről szóló törvénytervezetet.
szóljon hozzá!