
Puskás Attila, Fórika Sebestyén és Kalamár György a fesztiválról tájékoztattak
Fotó: Costea Andrea
Nemzetiségi Művészeti Fesztivált szervez Gyergyószentmiklóson, a helyi önkormányzat és az Erdélyi Magyarörmények Szövetsége, szeptember 8–10. között. Puskás Attila, az Erdélyi Magyarörmények Szövetségének elnöke beszélt a fesztiválról, melynek célja, hogy kiemelje Erdély sokszínűségét, és megmutassa azt, hogy a székely közösség befogadó és nyitott a sztereotípiák ellenére is.
2017. augusztus 21., 19:302017. augusztus 21., 19:30
2017. augusztus 21., 19:312017. augusztus 21., 19:31
A fesztiválon többek között megemlékeznek a gyergyói születésű Ákontz-Kövér Istvánról, aki a Szent Lázár sziget örmény szerzeteseinek első főapát érseke volt. Emellett
melyhez az örménység szintén köthető, hiszen az első polgármester a Kövér család leszármazottja volt. Az örmények letelepedésének emlékére egy, az Arménia Népe Kulturális Egyesülettől kapott kőkeresztet is felavatják.
A fesztivál fontos eseményének számít a szombati Nemzetiségi Vásár és Főzőverseny, valamint a Nemzetiségi Kultúrműsor is. Ezen rendezvényeken szeretnék megteremteni azt a hangulatot, amely az örmények betelepedésekor létezett Gyergyószentmiklóson. Ezen a napon különböző nemzetiségek, mint például németek, görögök, zsidók, örmények, románok, székelyek, magyarok zenés és táncos előadásait tekinthetik meg az érdeklődők. Meghallgathatják, hogyan szól egy örmény fúvós hangszer, a duduk, valamint helyi termelők kínálatából válogathatnak.
– mondta el Kalamár György színművész, aki a vásár megszervezésén dolgozik.
A szervezők a fiatalok érdeklődését is fel szeretnék kelteni, ezért két musicalt is bemutatnak a budapesti Urartu Örmény Színház előadásában, Aznavour és Musza Dagh címmel. Az első előadás Charles Aznavour, világhírű sanzonénekes életét mutatja be a kezdetektől egészen karrierje kiteljesedéséig. A Musza Dagh című musical Franz Werfel A Musza Dag negyven napja című regénye alapján készült, mely az oszmán-török birodalomban történő 1915-ös örmény népirtás történetét dolgozza fel. Sor kerül az Ákontz-Kövér István-emléktábla felavatására, amelyet Jakubinyi György gyulafehérvári érsek fog felszentelni. A rendezvényen jelen lesz Kövér László, a Magyar Országgyűlés elnöke is.
A fesztiválra érkezik egy négytagú küldöttség Örményországból, hiszen Hargita Megye
Tanácsa és Lorj tartomány testvérmegyei kapcsolatot hoz létre, amelyet vasárnap hivatalosítanak.
Costea Andrea
Antal Árpád sepsiszentgyörgyi polgármester az adóemeléssel kapcsolatos lakossági felvetésekre reagálva szeretett volna néhány nézőpontot nyomatékosítani: például azt, hogy a városnak kifizetett adókért mi mindent kap a polgár.
Az influenzával diagnosztizált betegek száma megtízszereződött a novemberi esetszámokhoz képest, és sok a szövődményként tüdőgyulladássá súlyosbodó légúti megbetegedés is Hargita megyében. A tendencia folytatódása várható.
Alexandru Rogobete egészségügyi miniszter kedden kijelentette, hogy az egészségügyben nem az orvosok és a kisegítő személyzet bérén kell spórolni, a megtakarításokat más területeken kell elérni.
A Félixfürdőn karácsony tájékán elkövetett kettős gyilkosság elkövetője egy 29 éves kardói (Cordău) férfi, aki január elsején maga értesítette a rendőrséget arról, hogy két holttestet talált az üdülőhely egyik elhagyott pavilonjában.
Gázpalack robbanása okozott tüzet kedden délután zilahi tömbház egyik második emeleti lakásában. Egy ember megsérült, további kilenc lakónak a helyszínen nyújtottak orvosi ellátást – tájékoztatott a Szilágy megyei tűzoltóság.
Ilie Bolojan miniszterelnök kedden továbbította Nicușor Dan államfőnek Daniel David oktatási miniszter felmentésére vonatkozó javaslatát.
A Szociáldemokrata Párt (PSD) képviselője, Mihai Fifor, korábbi védelmi miniszter kedden a Facebook-oldalán cáfolta azt az állítást, miszerint a katonák a bírákhoz és ügyészekhez hasonlóan „48 évesen mennek nyugdíjba”.
Hosszú évek óta zajló fejlesztések zárulhatnak le Gyergyószentmiklóson: a víz- és a csatornahálózat korszerűsítése is befejeződhet 2026-ban. Az évek folyamán összegyűlt többletköltségekre a fejlesztési minisztériumtól kérnek finanszírozást.
Florin Barbu mezőgazdasági miniszter kedden arról számolt be a Facebook-oldalán, hogy tavaly több mint négymilliárd euró uniós forrás érkezett Romániába a mezőgazdaság számára, és január végéig további egymilliárd euró kifizetésére számítanak.
Fizetéslevonással büntették a kormány sajtóirodájának azt a munkatársát, aki tavaly november végén megpróbálta távol tartani az újságírókat a miniszterelnöktől, hogy ne tudjanak kérdést feltenni Ilie Bolojannak.
szóljon hozzá!