
A tavaszra hajló idő is kedvez a munkálatoknak
Fotó: Farkas Orsolya
Nagy lendülettel munkálkodnak a Háromszék gyöngyszemeként emlegetett Mikó-kastélyon, amelynek felújításához fél éve láttak hozzá a kivitelezők. Jelenleg a neoklasszicista stílusú műemlék épület tetőzetén, pincéjében és padlózatán dolgoznak, de ezzel egy időben a benti falképsorozatok restaurálása is elkezdődött.
2024. február 11., 09:002024. február 11., 09:00
Ugyan még mindent építkezési anyagok, deszkadarabok és fémszerkezetek borítanak, szemmel láthatóan haladnak az oltszemi vadászkastély felújításával a kivitelezők. A munkálatoknak tavaly augusztusban látott neki a Székely Nemzeti Múzeumon is dolgozó sepsiszentgyörgyi Baumeister Kft., amelynek munkatársai nagy odafigyeléssel állítják helyre az épület szerkezetét, hogy később a külső-belső szépségét is visszaadhassák. Jelenleg a tetőzetre összpontosítanak, így itt a leglátványosabb a haladás, de mindez csak a kezdet.
„Igazából a kastély minden pontján dolgoznak. A tető készül, a plafont építik, a gerendákat cserélik. A pincét, a boltíveket takarítják. A restaurátorok közben a benti szobák falain dolgoznak,
– magyarázta megkeresésünkkor Fodor István, Sepsibodok polgármestere, aki elégedett az eddigi eredményekkel. Bár a munkát 2026-ig kell elvégezni, nem lazíthatnak, hiszen
A belső díszítésre kifejezetten nagy figyelmet fordítanak, ugyanis az egységes ikonográfia és a falképsorozatok teszik igazán egyedivé a Mikó-kastélyt.
Új cserepek fogják díszíteni a kastély épületét
Fotó: Farkas Orsolya
Most 18,2 millió lej értékű felújítás zajlik, korábban viszont nem volt ilyen kegyes a sors az épülethez. Miután gróf Mikó Miklós 1827-ben megépíttette, a család eladta, majd pedig a szocialista államosítás „áldozata” lett, és több mint 300 otthontalan gyereket zsúfoltak be a falai közé. 2007-ben visszaszolgáltatták az örökösöknek, akiktől végül a bodoki, illetve a Kovászna megyei önkormányzat vásárolta meg közösen 2014-ben.
A polgármester felidézte, a gyerekek kiköltöztetése ugyan nem ment zökkenőmentesen, de szükségszerű volt a műemléképület és a fiatalok jóléte miatt is. „Azóta a törvényeknek megfelelően családi házakban laknak Kézdivásárhelyen és Bodzafordulón” – mondta Fodor István.
A régi padlózatot már több teremben is felszedték, nemsokára újjal pótolják
Fotó: Farkas Orsolya
Hozzátartozik a történethez továbbá az is, hogy az önkormányzatok eredetileg turisztikai célból vásárolták meg a kastélyt, így ennek megfelelően jártak el.
Kovászna Megye Tanácsa a restaurálásra kicsivel több mint 8 millió lejt pályázott az Országos Helyreállítási Alapból. A munkálatok befejezése után az épületben egy székelyföldi lovaskiállítást is létrehoznak a Székely Nemzeti Múzeum kirendeltségeként, valamint a hozzá tartozó tízhektáros területet és melléképületeket is hasznosítani fogják.
A színes, aprólékosan megfestett falképek a kastély legnagyobb büszkeségei
Fotó: Farkas Orsolya
A bodoki elöljáró elmondta, a munkálatok alatt a terület egyetlen rendezvénynek sem tud otthont adni, a kastély melletti kert viszont az idén hatodik alkalommal megrendezendő fogathajtó verseny egyik helyszíne lesz augusztus 2–4. között.
Több mint 2,25 milliárd euró érkezett Románia számlájára az országos helyreállítási terv PNRR keretében benyújtott negyedik kifizetési kérelem alapján – jelentette be kedden a Facebook-oldalán Dragoș Pîslaru.
Vegyék ki a barnamedvét a szigorúan védett fajok kategóriájából, és rugalmasabb kezelést tegyenek lehetővé azokban a tagállamokban, ahol a faj nem veszélyeztetett – ezekkel a kérésekkel fordult az Európai Bizottsághoz Tánczos Barna.
Kelemen Hunor RMDSZ-elnök a Nicușor Dan államfővel folytatott keddi egyeztetések után kijelentette, hogy két kisebbségikormány-változat képzelhető el, harmadik lehetőségként pedig egy „nagyon szűk többségű” kormány.
Jóváhagyta a Versenytanács a Carrefour Románia Pavăl Holding általi felvásárlását.
Tóvá alakult a marosvásárhelyi sürgősségi kórház mögötti parkoló a hétfő esti felhőszakadás után. A területre több környező telekről és a Molter Károly utcából is odafolyik az esővíz, ezért a leparkolt autók között nehéz bejutni a kórházba.
Az Európai Bizottság (EB) 2,25 milliárd eurót folyósított kedden Romániának az országos helyreállítási tervhez (PNRR) kapcsolódó negyedik kifizetési kérelem alapján.
A Románok Egyesüléséért Szövetség (AUR) elnöke, George Simion a keddi cotroceni-i konzultációk után kijelentette, hogy pártja nélkül nem lehet kormányt alakítani.
A Szociáldemokrata Párt (PSD) tájékoztatta kedden az államfőt, hogy készen áll vállalni a kormányzást – nyilatkozta Sorin Grindeanu pártelnök a Nicușor Dannal a Cotroceni-palotában folytatott keddi egyeztetés után.
Nicușor Dan államfő kedden közölte, hogy a Cotroceni-palotában tartandó egyeztetéseken arra fogja kérni a pártokat, hogy térjenek vissza a párbeszédhez.
Több millió eurót kap az Európai Unió Szolidaritási Alapjából Parajd – számolt be kedden Vincze Loránt RMDSZ-es európai parlamenti képviselő.
szóljon hozzá!