
A tavaszra hajló idő is kedvez a munkálatoknak
Fotó: Farkas Orsolya
Nagy lendülettel munkálkodnak a Háromszék gyöngyszemeként emlegetett Mikó-kastélyon, amelynek felújításához fél éve láttak hozzá a kivitelezők. Jelenleg a neoklasszicista stílusú műemlék épület tetőzetén, pincéjében és padlózatán dolgoznak, de ezzel egy időben a benti falképsorozatok restaurálása is elkezdődött.
2024. február 11., 09:002024. február 11., 09:00
Ugyan még mindent építkezési anyagok, deszkadarabok és fémszerkezetek borítanak, szemmel láthatóan haladnak az oltszemi vadászkastély felújításával a kivitelezők. A munkálatoknak tavaly augusztusban látott neki a Székely Nemzeti Múzeumon is dolgozó sepsiszentgyörgyi Baumeister Kft., amelynek munkatársai nagy odafigyeléssel állítják helyre az épület szerkezetét, hogy később a külső-belső szépségét is visszaadhassák. Jelenleg a tetőzetre összpontosítanak, így itt a leglátványosabb a haladás, de mindez csak a kezdet.
„Igazából a kastély minden pontján dolgoznak. A tető készül, a plafont építik, a gerendákat cserélik. A pincét, a boltíveket takarítják. A restaurátorok közben a benti szobák falain dolgoznak,
– magyarázta megkeresésünkkor Fodor István, Sepsibodok polgármestere, aki elégedett az eddigi eredményekkel. Bár a munkát 2026-ig kell elvégezni, nem lazíthatnak, hiszen
A belső díszítésre kifejezetten nagy figyelmet fordítanak, ugyanis az egységes ikonográfia és a falképsorozatok teszik igazán egyedivé a Mikó-kastélyt.
Új cserepek fogják díszíteni a kastély épületét
Fotó: Farkas Orsolya
Most 18,2 millió lej értékű felújítás zajlik, korábban viszont nem volt ilyen kegyes a sors az épülethez. Miután gróf Mikó Miklós 1827-ben megépíttette, a család eladta, majd pedig a szocialista államosítás „áldozata” lett, és több mint 300 otthontalan gyereket zsúfoltak be a falai közé. 2007-ben visszaszolgáltatták az örökösöknek, akiktől végül a bodoki, illetve a Kovászna megyei önkormányzat vásárolta meg közösen 2014-ben.
A polgármester felidézte, a gyerekek kiköltöztetése ugyan nem ment zökkenőmentesen, de szükségszerű volt a műemléképület és a fiatalok jóléte miatt is. „Azóta a törvényeknek megfelelően családi házakban laknak Kézdivásárhelyen és Bodzafordulón” – mondta Fodor István.
A régi padlózatot már több teremben is felszedték, nemsokára újjal pótolják
Fotó: Farkas Orsolya
Hozzátartozik a történethez továbbá az is, hogy az önkormányzatok eredetileg turisztikai célból vásárolták meg a kastélyt, így ennek megfelelően jártak el.
Kovászna Megye Tanácsa a restaurálásra kicsivel több mint 8 millió lejt pályázott az Országos Helyreállítási Alapból. A munkálatok befejezése után az épületben egy székelyföldi lovaskiállítást is létrehoznak a Székely Nemzeti Múzeum kirendeltségeként, valamint a hozzá tartozó tízhektáros területet és melléképületeket is hasznosítani fogják.
A színes, aprólékosan megfestett falképek a kastély legnagyobb büszkeségei
Fotó: Farkas Orsolya
A bodoki elöljáró elmondta, a munkálatok alatt a terület egyetlen rendezvénynek sem tud otthont adni, a kastély melletti kert viszont az idén hatodik alkalommal megrendezendő fogathajtó verseny egyik helyszíne lesz augusztus 2–4. között.
A nyár eddigi legmelegebb napjának bizonyult június 27-e, ugyanis Székelyföldön is 30 Celsius-fok fölé emelkedett a hőmérséklet a délutáni órákra.
A november 19-én megjelenő Grand Theft Auto VI már az előrendelési periódusban nagy hullámokat ver a kiadó megkérdőjelezhető, de egyébként a nagy várakozás miatt érthető döntései miatt. Képbehozó.
A SAFE programból finanszírozott kilenc autópálya-szakasz közül hetet romániai vállalatok építhetnek meg – közölte szombaton közösségi oldalán Radu Miruță ügyvivő közlekedési miniszter.
Testvérvárosi szerződést írt alá a Maros megyei város szombati dísztanácsülésén Nyárádszereda és Zalaegerszeg vezetősége az évek óta tartó hosszú és tartalmas kapcsolatuk eredményeként.
Ilie Bolojan ügyvivő miniszterelnök szerint az idei év első öt hónapjának költségvetési adatai azt mutatják, hogy a múlt év ugyanezen időszakához képest több mint 40 százalékkal, 64 milliárd lejről 36 milliárd lejre csökkent a deficit.
A szélsőséges hőmérséklet okozta egészségügyi kockázatok csökkentését célzó intézkedési tervek aktiválását kérte szombaton az egészségügyi minisztérium.
Lia Olguța Vasilescu craiovai polgármester szombaton azt nyilatkozta, hogy a PSD alapvetően azokra a szavazatokra támaszkodna a Sorin Grindeanu vezette kormány esetleges parlamenti beiktatásához, amelyeket Adrian Veștea miniszterelnök-jelölt kapott.
Hargita megye címeréről fogadott el határozatot pénteki ülésén a kormány a Romániai Magyar Demokrata Szövetség javaslatára. A jelkép a székelyföldi megye történelmére, önazonosságára és örökségére utal.
Egy üzletben csaptak fel a lángok szombaton délben Erdőszentgyörgy főutcáján; már zajlik az oltás a helyszínen – közli a Maros megyei tűzoltóság.
Több mint 1600 gazdasági szereplőnél végzett ellenőrzéseket június 22. és 26. között az Országos Fogyasztóvédelmi Hatóság (ANPC).
szóljon hozzá!