Hirdetés
Hirdetés

EMSZ Sepsiszentgyörgyön: a megyei tanácsban is helye van a változásnak

•  Fotó: Farkas Orsolya

Fotó: Farkas Orsolya

Hisznek az együttműködésben, ugyanakkor változást hoznának a megyevezetésbe az Erdélyi Magyar Szövetség háromszéki képviselői. Elnökjelöltjüket a Sepsiszentgyörgyre összehívott sajtótalálkozón jelentette be Zakariás Zoltán, az EMSZ országos elnöke.

Farkas Orsolya

2024. április 05., 18:072024. április 05., 18:07

A bejelentést megelőzően a szövetség múltjáról, terveiről beszélt az EMSZ elnöke, érintve az érdekképviseleti szervek közti kapcsolatot, a helyi koalíciók alakítását és a választási versenyhelyzetet is. Mint mondta,

az RMDSZ-szel való összefogás országos szinten kétségtelenül fontos a választási évben, helyi szinten azonban az EMSZ kész a megmérettetésre.

Háromszéken nincs veszély

Az elnök kiemelte, Háromszéken nincs indulástechnikai probléma, hiszen magyar többségű megye, a versenyhelyzet ebből fakadóan természetes. Mint mondta,

2020 óta az EMSZ színeit képviselő településvezetők és tanácsosok bebizonyították, hogy másféleképpen is lehet politizálni.

„Meggyőződésünk, hogy a Kovászna megyei tanács szintjén is helye van bizonyos változásnak” – vélekedett, hozzátéve, hogy

az eddigi elnök túl hosszú ideig töltötte be a funkciót, és ez degradációval járt.

Tamás Sándor RMDSZ-es tanácselnök helyére tehát Fazakas Pétert jelölik, aki eddig megyei tanács önkormányzati képviselője volt. A sajtótájékoztatón kihangsúlyozták: teljes listát fognak állítani az képviselői mandátumok megszerzéséért is, a listán szereplő két tag Johann Taierling és Bálint József, akik szintén részt vettek a bemutatón.

A háromszéki városok EMSZ-polgármesterjelöltjeit nem közölték, Zakariás Zoltán pedig leszögezte, hogy ezt a listát később, „a megfelelő időben” hozzák nyilvánosságra.

Fazakas Péter az EMSZ megyetanácselnök-jelöltje (középen) •  Fotó: Farkas Orsolya Galéria

Fazakas Péter az EMSZ megyetanácselnök-jelöltje (középen)

Fotó: Farkas Orsolya

A régit az újjal ötvöznék

Nyolc év közigazgatási tapasztalattal, közgazdász képzettséggel felvértezve fogadta el a jelölést Fazakas Péter. A bejelentés kapcsán elmondta, hogy majdnem egy évtized állt rendelkezésére, hogy belelásson a megyei önkormányzat működésébe.

Idézet
A lista teljes lesz, és úgy szeretnénk összeállítani, hogy a régi párttársakat, a régi tanácsosokat ötvözzük az újakkal, és lesznek nők is”

– jelentette ki. Elismerte, hogy a megye állapota javult az elmúlt években, sok projektet viteleztek ki, ugyanakkor arra is célzott, hogy a mennyiség a minőség rovására ment. „Én itt szeretnék jobban odafigyelni a minőségi munkákra, amit a köz számára végeznek el bizonyos vállalatok” – fogalmazott a tanácselnök-jelölt.

Bálint József, aki 2020-ban szintén az EMSZ megyetanácselnök-jelöltje volt, teljes támogatását fejezte ki Fazakas Péter mellett. Johann Taierling, aki nyolc évet tevékenykedett a kézdivásárhelyi tanács tagjaként, négyet a megyei önkormányzat képviselőjeként, elismerően szólt a Kovászna megyei tanácsban való együttműködésről és jó hangulatról, illetve a szándékról, hogy ezt továbbra is megmaradjon.

Együtt, de mégsem

A tájékoztatón Zakariás Zoltán az érdekképviselet többféleségének előnyeit hangsúlyozta, de leszögezte azt is, hogy a „frontvonalon” közösen kell fellépni. Mint mondta,

teljesen természetes és veszélymentes, hogy a helyhatósági választásokon verseny legyen a pártok között, vannak azonban olyan helyek, ahol a magyarság kisebbségben van, akár a vezetés, akár a képviselet tekintetében.

Ezekből az alapvetésekből kiindulva kezdeményezte az EMSZ ősszel egy, a választások mindegyikére érvényes keretmegállapodás megkötését az RMDSZ-szel. „Csak így tudjuk végigvinni a négy választást, hogy mindegyiken vélhetően maximális szavazat szülessen” – fűzte hozzá.

Hirdetés

A két párt március 20-án írta alá a megállapodást, hogy maximalizálja a szavazatokat azokon a helyeken, ahol többségben vannak a románok, ugyanakkor a parlamenti választásokon is mozgósítsa a lehető legtöbb választót.

Idézet
Az RMDSZ-ben a Szövetségi Állandó Tanács letiltotta a helyi koalíciókat, úgyhogy egyelőre ez a megoldás nem áll fenn, ami azt jelenti, hogy más megoldások fognak előtűnni”

– nyilatkozta Zakariás Zoltán, aki szerint ez a fejlemény felettéb sajnálatos. Kérdésünkre, hogy van-e bármilyen elképzelés arra vonatkozóan, hogy az EMSZ bérmelyik helyi szervezete román képviselettel fogjon össze a választásokon, az elnök határozottan nemleges választ adott.

Hirdetés
szóljon hozzá! Hozzászólások
Hirdetés
Hirdetés
Hirdetés

Ezek is érdekelhetik

Hirdetés

A rovat további cikkei

2025. december 02., kedd

Megkezdődtek az orosz-amerikai tárgyalások a Kremlben az ukrajnai helyzet rendezéséről

Megkezdődtek az orosz-amerikai tárgyalások kedden a Kremlben az ukrajnai rendezésről.

Megkezdődtek az orosz-amerikai tárgyalások a Kremlben az ukrajnai helyzet rendezéséről
Hirdetés
2025. december 02., kedd

Megvan benne a potenciál, hogy a Stranger Things utolsó évada legyen az eddigi legjobb

Hosszú várakozás után tért vissza a streaming-éra egyik legnépszerűbb és legkedveltebb sorozata, a Stranger Things. Spoileres kibeszélő az ötödik évad első négy epizódjáról.

Megvan benne a potenciál, hogy a Stranger Things utolsó évada legyen az eddigi legjobb
2025. december 02., kedd

Három gyerekét egyedül nevelő édesanyának segítenek a házépítésben

Negyedik éve, hogy egy háromszéki építőipari kisvállalkozás az ünnepek közeledtével egy segítségre szoruló családnak elvégez 3000 lej értékű szakmunkát. Most egy zágoni, egyedülálló háromgyermekes édesanyának nyújtottak segítő kezet.

Három gyerekét egyedül nevelő édesanyának segítenek a házépítésben
2025. december 02., kedd

Felelősségvállalással fogadta el a kormány a bírák és ügyészek nyugdíjazását szabályozó tervezetet

Felelősséget vállalt kedden a parlamentben a kormány a bírák és ügyészek nyugdíjazását szabályozó törvénytervezetért.

Felelősségvállalással fogadta el a kormány a bírák és ügyészek nyugdíjazását szabályozó tervezetet
Hirdetés
2025. december 02., kedd

Gázolaj-támogatás: idén rövidebb ideig lehet benyújtani az előzetes kérelmet

Idén már karácsony előtt lejár a jövő évi gázolaj-támogatásra vonatkozó előzetes kérelmek benyújtási határideje. A jogosultak idén még nem kapták meg a második negyedévre járó összegeket, a megkésett juttatásról is érdeklődtünk az APIA-nál.

Gázolaj-támogatás: idén rövidebb ideig lehet benyújtani az előzetes kérelmet
2025. december 02., kedd

Bolojan: a bírák és ügyészek nyugdíjreformja igazságot teremt

A bírák és ügyészek nyugdíjreformjának elfogadása Bolojan szerint egyszerre orvosol társadalmi igazságtalanságot, teszi fenntarthatóbbá a rendszert, ugyanakkor az uniós helyreállítási források lehívásának egyik feltétele is.

Bolojan: a bírák és ügyészek nyugdíjreformja igazságot teremt
2025. december 02., kedd

RMDSZ-szenátor: a Nagy Egyesülés a magyarok számára nagy veszteséget jelentett

A Nagy Egyesülés a románok számára egy nemzeti ideál megvalósulása volt, a magyarok számára pedig nagy veszteséget jelentett – állapította meg a parlament keddi ünnepi ülésén tartott beszédében Turos Loránd.

RMDSZ-szenátor: a Nagy Egyesülés a magyarok számára nagy veszteséget jelentett
Hirdetés
2025. december 02., kedd

Négy székelyföldi város is pályázik Magyarország Külhoni Ifjúsági Fővárosa címére

Marosvásárhely december 3-án, Gyergyószentmiklós és Csíkszereda december 4-én este igyekszik megmutatni értékeit az M2 magyar televízió műsorában, Székelyudvarhely pedig egy nappal később. Magyarország Külhoni Ifjúsági Fővárosa címért szállnak versenybe.

Négy székelyföldi város is pályázik Magyarország Külhoni Ifjúsági Fővárosa címére
2025. december 02., kedd

A parlamentben tiltakozó alkalmazottak Bolojan lemondását követelték

Kedden a parlament alkalmazottainak érdekeit képviselő szakszervezet tagjai kifütyülték Ilie Bolojan miniszterelnököt, és lemondását követelték, amikor a politikus belépett a képviselőház üléstermébe.

A parlamentben tiltakozó alkalmazottak Bolojan lemondását követelték
2025. december 02., kedd

A vádirat szerint egymillió eurót ígérhettek a volt védelmi miniszternek

Bíróság elé állították kedden Marius Ovidiu Isăilă volt szociáldemokrata szenátort, aki a DNA szerint megpróbálta lefizetni Ionuț Moșteanu volt védelmi minisztert, hogy elősegítse egy szerződés megkötését.

A vádirat szerint egymillió eurót ígérhettek a volt védelmi miniszternek
Hirdetés