
Fotó: Albert Eszter
Fennállásának 30 éves jubileumi ünnepségét tartotta szombaton a Romániai Magyar Cserkészszövetség Gyergyószárhegyen. Az emlékmű-avatással egybekötött ünnepségen a szövetség Szent György-kitüntetéssel jutalmazta Potápi Árpád Jánost, Magyarország Miniszterelnökségének nemzetpolitikai államtitkárát, valamint Szatmári Szilárd csíkszeredai lelkipásztort. Az ünnepségen jelen volt Brendus Réka, a Miniszterelnökség Nemzetpolitikai Államtitkárságának főosztályvezetője is.
2021. május 15., 14:422021. május 15., 14:42
2021. május 16., 16:252021. május 16., 16:25
Az erdélyi cserkészmozgalom az 1989-es rendszerváltást követően, az első romániai ifjúsági és civil szervezetként alakult újjá. Csíkszeredában egy országos szervezet létrehozását határozta el néhány lelkes cserkész, akik 1990. május 15-24. között hívták össze a Romániai Magyar Cserkészszövetség alapító közgyűlését Gyergyószárhegyen.
Fotó: Albert Eszter
A Gyergyószárhegyen emlékműavatóval egybekötött ünnepségen, egyházi és világi elöljárók, meghívottak és cserkészek jelenlétében Bálint Lajos Lóránt, az RMCSSZ elnöke röviden összefoglalta a szövetség 30 éves történetét és kihangsúlyozta, hogy a folyamatos nevelői munkának és az önnevelésnek köszönhetően egyre több fiatal vállal vezetői szerepet a cserkészmozgalomban, mint ahogy az élet minden területén.
– mondta az RMCSSZ elnöke, aki egyben megköszönte a magyar kormány által számukra nyújtott anyagi és eszmei támogatását.
„Tudjuk, érezzük, hogy számíthatunk, odafigyelő, gondoskodó támogatásukra” – hangsúlyozta Bálint Lajos Lóránt, aki megköszönte a támogatásokat, valamint Gyergyószárhegy község lakóinak, hogy helyet adtak a cserkészek emlékművének.
Fotó: Albert Eszter
Danguly Ervin, Gyergyószárhegy polgármestere örömét és háláját fejezte ki, hogy 30 évvel ezelőtt Gyergyószárhegyen tartották a Romániai Magyar Cserkészszövetség alapító ülését és azért, hogy most az eltelt időszakot szintén a településen koronázzák meg az emlékmű-állítással. Azt kívánta a cserkészeknek, hogy
Borboly Csaba Hargita Megye Tanácsának elnöke hangsúlyozta a Romániai magyar cserkészmozgalom munkájának fontosságát, a cserkész értékek alapján történő közösségépítést. Megköszönte az elmúlt 30 év cserkészi munkát és a megyei tanács további támogatásáról biztosította szövetséget az újraindítás évében is.
Fotó: Albert Eszter
Potápi Árpád János országgyűlési képviselő, a Miniszterelnökség nemzetpolitikai államtitkára ünnepi beszédét gróf Teleki Pál miniszterelnök, főcserkész szavaival indította: „gondozzuk a haza szent tüzét nemzedékről nemzedékre és próbáljuk azt gyarapítani. A múltból így lesz jelen, a jelenből pedig jövő”.
– fejtette ki az államtitkár.
Fotó: Albert Eszter
„Cserkészetről beszélni itt, a Kárpát-medencében számunkra egyet jelent az istenhitről és a magyarság megóvásáról beszélni, hiszen a cserkészvezetők és a cserkészek is egymás között ezt a gondolatiságot adják tovább és ezt köszönjük nekik.
– fogalmazott Potápi.
Az ünnepi felszólalásokat követően leplezték le a Romániai Magyar Cserkészszövetség 30 éves újraalakulására készített emlékművet. Ennek legfontosabb elemei négy kopjafa, melyeket 1995, 2000, 2005 és 2010-ben cserkészcsapatok adományoztak a cserkészszövetség számára. Az emlékmű talapzata mészkő és gránit kompozícióból áll, és mielőtt kihelyezték volna, egy időkapszulát helyeztek el alája, mely tartalmazza az emlékmű történetét, technikai adatait, a támogatók névsorát és a Romániai Magyar Cserkészszövetség rövid történetét.
Fotó: Albert Eszter
Az ünnepségen további díjakat is átadtak, majd a jubileumi megemlékezés a magyar és székely himnuszok eléneklésével zárult.
Megjelent a Hivatalos Közlönyben a középiskolások új opcionális tantárgya, a térinformatika (GIS) tanterve – közölte kedden az oktatási minisztérium.
Nicușor Dan államfő kedden újabb egyeztetéseket folytat a parlamenti pártok delegációival egy új miniszterelnök-jelölt nevesítése érdekében.
Nem kaptak konkrét ígéreteket az ügyvivő kormány képviselőitől, ezért a Sanitas szakszervezet folytatja a két hete megkezdett japánsztrájkot az egészségügyi, valamint a szociális ellátórendszerben.
Nyolc megye összesen 21 településén okozott károkat a rossz idő az elmúlt 24 órában – tájékoztat a belügyminisztérium katasztrófavédelmi főosztálya (DSU).
Romániának sürgősen teljes jogkörű kormányra van szüksége – jelentette ki kedden Ilie Bolojan ügyvivő kormányfő.
Mihai Fifor szociáldemokrata párti képviselő szerint a Veștea-kormány beiktatásának elutasításával bebizonyosodott, hogy a többi párt valójában ugyanazt a célt követi: „a hatalmat bármi áron”.
Adrian Veștea kijelölt miniszterelnök hétfő este kijelentette, hogy felelősen kezelte a kormányalakítást, és jó szándékkal vállalta ezt a feladatot.
Nem szavazott bizalmat a parlament hétfői ülésén Adrian Veștea kijelölt miniszterelnök kormányának.
Bíróság elé állítja a korrupcióellenes ügyészség (DNA) a külügyminisztérium egyik volt könyvelőnőjét, akit azzal vádolnak, hogy munkabér jogcímen illegálisan folyósított pénzt magának és két másik személynek 15 éven át.
Az elmúlt héten összesen 20 ittas biciklist és autóvezetőt azonosítottak a Hargita megyei rendőrök egy összehangolt akció részeként – öt gépjárművezető leheletében több mint 0,40 mg/l alkoholszintet mutatott a szonda.
szóljon hozzá!