
Fotó: Albert Eszter
Fennállásának 30 éves jubileumi ünnepségét tartotta szombaton a Romániai Magyar Cserkészszövetség Gyergyószárhegyen. Az emlékmű-avatással egybekötött ünnepségen a szövetség Szent György-kitüntetéssel jutalmazta Potápi Árpád Jánost, Magyarország Miniszterelnökségének nemzetpolitikai államtitkárát, valamint Szatmári Szilárd csíkszeredai lelkipásztort. Az ünnepségen jelen volt Brendus Réka, a Miniszterelnökség Nemzetpolitikai Államtitkárságának főosztályvezetője is.
2021. május 15., 14:422021. május 15., 14:42
2021. május 16., 16:252021. május 16., 16:25
Az erdélyi cserkészmozgalom az 1989-es rendszerváltást követően, az első romániai ifjúsági és civil szervezetként alakult újjá. Csíkszeredában egy országos szervezet létrehozását határozta el néhány lelkes cserkész, akik 1990. május 15-24. között hívták össze a Romániai Magyar Cserkészszövetség alapító közgyűlését Gyergyószárhegyen.
Fotó: Albert Eszter
A Gyergyószárhegyen emlékműavatóval egybekötött ünnepségen, egyházi és világi elöljárók, meghívottak és cserkészek jelenlétében Bálint Lajos Lóránt, az RMCSSZ elnöke röviden összefoglalta a szövetség 30 éves történetét és kihangsúlyozta, hogy a folyamatos nevelői munkának és az önnevelésnek köszönhetően egyre több fiatal vállal vezetői szerepet a cserkészmozgalomban, mint ahogy az élet minden területén.
– mondta az RMCSSZ elnöke, aki egyben megköszönte a magyar kormány által számukra nyújtott anyagi és eszmei támogatását.
„Tudjuk, érezzük, hogy számíthatunk, odafigyelő, gondoskodó támogatásukra” – hangsúlyozta Bálint Lajos Lóránt, aki megköszönte a támogatásokat, valamint Gyergyószárhegy község lakóinak, hogy helyet adtak a cserkészek emlékművének.
Fotó: Albert Eszter
Danguly Ervin, Gyergyószárhegy polgármestere örömét és háláját fejezte ki, hogy 30 évvel ezelőtt Gyergyószárhegyen tartották a Romániai Magyar Cserkészszövetség alapító ülését és azért, hogy most az eltelt időszakot szintén a településen koronázzák meg az emlékmű-állítással. Azt kívánta a cserkészeknek, hogy
Borboly Csaba Hargita Megye Tanácsának elnöke hangsúlyozta a Romániai magyar cserkészmozgalom munkájának fontosságát, a cserkész értékek alapján történő közösségépítést. Megköszönte az elmúlt 30 év cserkészi munkát és a megyei tanács további támogatásáról biztosította szövetséget az újraindítás évében is.
Fotó: Albert Eszter
Potápi Árpád János országgyűlési képviselő, a Miniszterelnökség nemzetpolitikai államtitkára ünnepi beszédét gróf Teleki Pál miniszterelnök, főcserkész szavaival indította: „gondozzuk a haza szent tüzét nemzedékről nemzedékre és próbáljuk azt gyarapítani. A múltból így lesz jelen, a jelenből pedig jövő”.
– fejtette ki az államtitkár.
Fotó: Albert Eszter
„Cserkészetről beszélni itt, a Kárpát-medencében számunkra egyet jelent az istenhitről és a magyarság megóvásáról beszélni, hiszen a cserkészvezetők és a cserkészek is egymás között ezt a gondolatiságot adják tovább és ezt köszönjük nekik.
– fogalmazott Potápi.
Az ünnepi felszólalásokat követően leplezték le a Romániai Magyar Cserkészszövetség 30 éves újraalakulására készített emlékművet. Ennek legfontosabb elemei négy kopjafa, melyeket 1995, 2000, 2005 és 2010-ben cserkészcsapatok adományoztak a cserkészszövetség számára. Az emlékmű talapzata mészkő és gránit kompozícióból áll, és mielőtt kihelyezték volna, egy időkapszulát helyeztek el alája, mely tartalmazza az emlékmű történetét, technikai adatait, a támogatók névsorát és a Romániai Magyar Cserkészszövetség rövid történetét.
Fotó: Albert Eszter
Az ünnepségen további díjakat is átadtak, majd a jubileumi megemlékezés a magyar és székely himnuszok eléneklésével zárult.
Autó balesetezett a Kincsesfő és Görgényszentimre közötti 10-es jelzésű községi úton vasárnap délután; a hatóságok két áldozatról számoltak be, egyikük életét vesztette – közli a Maros megyei katasztrófavédelem.
Tizenhat megyében vörös, az ország többi részén narancssárga és sárga jelzésű hőségriasztás van érvényben hétfő reggel 10 óráig.
A Bethlenfalvi úton felfüggesztett jogosítvánnyal rendelkező, míg a Bethlen Gábor utcában ittasan vezető sofőrt állítottak meg a rendőrök a hétvégén Székelyudvarhelyen.
Kerékpározó gyermekeket ütött el egy ittasan vezető férfi szombat este a Temes megyei Kétfél településen. Egy 10 éves kislány meghalt, az ugyanazon a biciklin ülő 11 éves társa megsebesült.
Meglehetősen ittas állapotban igyekezett megfordulni járművével szombaton hajnalban egy nő Gyergyóalfaluban, ám végül egy sáncba sodródott – közli a Hargita Megyei Rendőr-főkapitányság.
10 Celsius-fokról indult a reggel Csíkszeredában június 28-án, amikor az ország nyugati és délnyugati részére vörös kánikulariasztást adott ki az Országos Meteorológiai Igazgatóság.
A rendkívüli hőség miatt több megyében korlátozzák vasárnap a 7,5 tonnánál nagyobb össztömegű járművek forgalmát az autópályákon, gyorsforgalmi utakon és országutakon.
A nyár eddigi legmelegebb napjának bizonyult június 27-e, ugyanis Székelyföldön is 30 Celsius-fok fölé emelkedett a hőmérséklet a délutáni órákra.
A november 19-én megjelenő Grand Theft Auto VI már az előrendelési periódusban nagy hullámokat ver a kiadó megkérdőjelezhető, de egyébként a nagy várakozás miatt érthető döntései miatt. Képbehozó.
A SAFE programból finanszírozott kilenc autópálya-szakasz közül hetet romániai vállalatok építhetnek meg – közölte szombaton közösségi oldalán Radu Miruță ügyvivő közlekedési miniszter.
szóljon hozzá!