
Fotó: Albert Eszter
Fennállásának 30 éves jubileumi ünnepségét tartotta szombaton a Romániai Magyar Cserkészszövetség Gyergyószárhegyen. Az emlékmű-avatással egybekötött ünnepségen a szövetség Szent György-kitüntetéssel jutalmazta Potápi Árpád Jánost, Magyarország Miniszterelnökségének nemzetpolitikai államtitkárát, valamint Szatmári Szilárd csíkszeredai lelkipásztort. Az ünnepségen jelen volt Brendus Réka, a Miniszterelnökség Nemzetpolitikai Államtitkárságának főosztályvezetője is.
2021. május 15., 14:422021. május 15., 14:42
2021. május 16., 16:252021. május 16., 16:25
Az erdélyi cserkészmozgalom az 1989-es rendszerváltást követően, az első romániai ifjúsági és civil szervezetként alakult újjá. Csíkszeredában egy országos szervezet létrehozását határozta el néhány lelkes cserkész, akik 1990. május 15-24. között hívták össze a Romániai Magyar Cserkészszövetség alapító közgyűlését Gyergyószárhegyen.
Fotó: Albert Eszter
A Gyergyószárhegyen emlékműavatóval egybekötött ünnepségen, egyházi és világi elöljárók, meghívottak és cserkészek jelenlétében Bálint Lajos Lóránt, az RMCSSZ elnöke röviden összefoglalta a szövetség 30 éves történetét és kihangsúlyozta, hogy a folyamatos nevelői munkának és az önnevelésnek köszönhetően egyre több fiatal vállal vezetői szerepet a cserkészmozgalomban, mint ahogy az élet minden területén.
– mondta az RMCSSZ elnöke, aki egyben megköszönte a magyar kormány által számukra nyújtott anyagi és eszmei támogatását.
„Tudjuk, érezzük, hogy számíthatunk, odafigyelő, gondoskodó támogatásukra” – hangsúlyozta Bálint Lajos Lóránt, aki megköszönte a támogatásokat, valamint Gyergyószárhegy község lakóinak, hogy helyet adtak a cserkészek emlékművének.
Fotó: Albert Eszter
Danguly Ervin, Gyergyószárhegy polgármestere örömét és háláját fejezte ki, hogy 30 évvel ezelőtt Gyergyószárhegyen tartották a Romániai Magyar Cserkészszövetség alapító ülését és azért, hogy most az eltelt időszakot szintén a településen koronázzák meg az emlékmű-állítással. Azt kívánta a cserkészeknek, hogy
Borboly Csaba Hargita Megye Tanácsának elnöke hangsúlyozta a Romániai magyar cserkészmozgalom munkájának fontosságát, a cserkész értékek alapján történő közösségépítést. Megköszönte az elmúlt 30 év cserkészi munkát és a megyei tanács további támogatásáról biztosította szövetséget az újraindítás évében is.
Fotó: Albert Eszter
Potápi Árpád János országgyűlési képviselő, a Miniszterelnökség nemzetpolitikai államtitkára ünnepi beszédét gróf Teleki Pál miniszterelnök, főcserkész szavaival indította: „gondozzuk a haza szent tüzét nemzedékről nemzedékre és próbáljuk azt gyarapítani. A múltból így lesz jelen, a jelenből pedig jövő”.
– fejtette ki az államtitkár.
Fotó: Albert Eszter
„Cserkészetről beszélni itt, a Kárpát-medencében számunkra egyet jelent az istenhitről és a magyarság megóvásáról beszélni, hiszen a cserkészvezetők és a cserkészek is egymás között ezt a gondolatiságot adják tovább és ezt köszönjük nekik.
– fogalmazott Potápi.
Az ünnepi felszólalásokat követően leplezték le a Romániai Magyar Cserkészszövetség 30 éves újraalakulására készített emlékművet. Ennek legfontosabb elemei négy kopjafa, melyeket 1995, 2000, 2005 és 2010-ben cserkészcsapatok adományoztak a cserkészszövetség számára. Az emlékmű talapzata mészkő és gránit kompozícióból áll, és mielőtt kihelyezték volna, egy időkapszulát helyeztek el alája, mely tartalmazza az emlékmű történetét, technikai adatait, a támogatók névsorát és a Romániai Magyar Cserkészszövetség rövid történetét.
Fotó: Albert Eszter
Az ünnepségen további díjakat is átadtak, majd a jubileumi megemlékezés a magyar és székely himnuszok eléneklésével zárult.
Újabb sárga jelzésű hőségriasztásokat adott ki az Országos Meteorológiai Szolgálat (ANM): szerdán nyolc megyében, csütörtökön pedig az ország több mint háromnegyedében lesz érvényben a figyelmeztetés.
A Nemzeti Liberális Párt (PNL) elnöke, Ilie Bolojan, a Mentsétek meg Romániát Szövetség (USR) vezetője, Dominic Fritz és Kelemen Hunor szövetségi elnök szerdán egyeztet a kisebbségi kormány megalakításáról és a miniszterelnök-jelöltről.
Megkezdődött a Nemzeti Liberális Pártban (PNL) az Adrian Veștea kormányát támogató párttagok kizárási eljárása, amelyet a párt új alapszabályának bukaresti törvényszéki bejegyzése után zárnak le – jelentette be Ionel Bogdan képviselő.
A keddi cotroceni-i konzultációk után egy pártközi megállapodáson alapuló kisebbségi kormány körvonalazódik, amelynek a megalakítását fel kell gyorsítani – közölte kedd este Nicușor Dan.
A kiskérődző-pestis elleni immunválaszt, azaz antitestek jelenlétét igazolták a laborvizsgálatok két különböző Hargita megyei legelőtesten tartott juhok néhány példányában. Az egyelőre még rejtély, hogy miként kerülhettek kapcsolatba a kórokozóval.
Több mint 2,25 milliárd euró érkezett Románia számlájára az országos helyreállítási terv PNRR keretében benyújtott negyedik kifizetési kérelem alapján – jelentette be kedden a Facebook-oldalán Dragoș Pîslaru.
Vegyék ki a barnamedvét a szigorúan védett fajok kategóriájából, és rugalmasabb kezelést tegyenek lehetővé azokban a tagállamokban, ahol a faj nem veszélyeztetett – ezekkel a kérésekkel fordult az Európai Bizottsághoz Tánczos Barna.
Kelemen Hunor RMDSZ-elnök a Nicușor Dan államfővel folytatott keddi egyeztetések után kijelentette, hogy két kisebbségikormány-változat képzelhető el, harmadik lehetőségként pedig egy „nagyon szűk többségű” kormány.
Jóváhagyta a Versenytanács a Carrefour Románia Pavăl Holding általi felvásárlását.
Tóvá alakult a marosvásárhelyi sürgősségi kórház mögötti parkoló a hétfő esti felhőszakadás után. A területre több környező telekről és a Molter Károly utcából is odafolyik az esővíz, ezért a leparkolt autók között nehéz bejutni a kórházba.
szóljon hozzá!