
Alfalvi zarándokok indulása még a járvány előtti években. Újra tömegesen összegyűlhetnek. Archív
Fotó: Gergely Imre
Kétéves korlátozás után idén újra szabadon teheti meg a csíksomlyói pünkösdi zarándoklatot a gyergyóalfalvi keresztalja és a hozzájuk csatlakozók. Csütörtök reggel hét órakor, szentmisét és papi áldást követően gyalogosan indulnak el Gyergyóalfaluból, követve azt az utat, amelyen a hagyomány szerint István pap és népe is haladt az első csíksomlyói búcsúba több mint 450 éve, 1567-ben.
2022. május 31., 20:472022. május 31., 20:47
Évek óta Balázs József gyergyóalfalvi festőművész vezetésével indul a csíksomlyói pünkösdi búcsúra gyalogos zarándoklaton az alfalvi keresztalja és a hozzájuk csatlakozók. Nem lesz ez másként idén sem. Tavaly a járványügyi korlátozások miatt kevesebben, 2020-ban pedig Balázs József festőművész csupán harmadmagával indult útnak a Szűzanya köszöntésére.
„Kíváncsisággal indulok, hogy két év megszorítás után mennyire lelkesedik be ismét a zarándoksereg” – fogalmazott Balázs József, hozzátéve, hogy az idei zarándoklaton változás is van.
„Egyre nehezebb a szállások kérdése, Karcfalváig nincsen baj, ott még a régi módon fogadnak, de
Ezt nem ismerte a székely ember mostanig. Az iskolákat felújították, beriasztózták, felszerelték, és ebben a helyzetben az igazgatók nem merik odaadni egy 100–150 fős zarándokcsoportnak. Jelenleg egy bentlakást kaptunk, a Kalász negyedben, szemben a temetővel, összkomfortos szállás, fürdőszobával, de fizetni kell érte” – részletezte a szállás körülményeit Balázs József.
„Az indulás most is úgy lesz, mint eddig: Gyergyóalfaluban csütörtök reggel hét órakor lesz egy mise, majd papi áldást követően felpakolunk a szekerekre, és nyolc óra körül indulunk Alfaluból. Fél kilenc felé csatlakoznak a csomafalviak. Este Karcfalván éjszakázunk, másnap nyolc óra táján indulunk tovább, és este hat órakor érünk a kegytemplomhoz. A szentmise előtt öt perccel bemegyünk a templomba, és a gyergyóalfalvi keresztalja köszönti először Máriát” – részletezte Balázs József.
A szervezett bűnözés és terrorizmus ellenes ügyészség (DIICOT) ügyészei csütörtökön razziát tartottak egy bukaresti éjszakai klubban.
Mintegy kilencven tonna, engedély nélküli helyen tárolt hulladékot foglaltak le a rendőrök Hargita megyében egy illegális hulladékgazdálkodási ügyben.
Drónt észleltek a román hadsereg radarjai Tulcea megye térségében az ukrán folyami kikötők elleni szerdai orosz légitámadás során – tájékoztatott szerda este a védelmi minisztérium.
Az Electrica áramszolgáltató tájékoztatása szerint előre tervezett munkálatok miatt több helyszínen is szünetelni fog az áramszolgáltatás Csíkszereda területén.
Egy tizenegy éves gyermek – kihasználva, hogy nem figyelnek rá – beült édesanyja autójába, elindította a motort és véletlenül elütötte az autó mellett tartózkodó anyját, aki megsérült szerdán este a Szeben megyei Sellenberken.
A kemény tél és a jelentős mennyiségű csúszásgátló anyag alaposan próbára tette Székelyudvarhely útjait. Míg a kövezett utcákban az esővíz vájt magának mély medreket, az aszfaltozott felületeken a fagy és az olvadás váltakozása okozott jelentős károkat.
Átlátható, következetes és diszkriminációmentes eljárást kér a Székely Nemzeti Tanács (SZNT) a román hatóságoktól március 10-i marosvásárhelyi felvonulásával kapcsolatban, amelyet a székely szabadság napja alkalmából tartanak meg.
Tulcea megye északi részének lakói szerdán 18 óra 15 perc körül Ro-Alert riasztást kaptak az orosz-ukrán háborúval összefüggésben.
A Declic Közösség szerdán több mint 62 ezer aláírást tartalmazó petíciót nyújtott be az egészségügyi minisztériumhoz, amelyben az elektronikus cigaretták használatának betiltását sürgetik valamennyi zárt légterű nyilvános helyeken.
A mezőgazdasági minisztérium törvénytervezetet dolgoz ki valamennyi agrár-élelmiszeripari termék kereskedelmi árrésének automatikus korlátozásáról arra az esetre, ha az infláció meghaladja az 5-6 százalékot – jelentette be az agrárminiszter.
szóljon hozzá!