
Alfalvi zarándokok indulása még a járvány előtti években. Újra tömegesen összegyűlhetnek. Archív
Fotó: Gergely Imre
Kétéves korlátozás után idén újra szabadon teheti meg a csíksomlyói pünkösdi zarándoklatot a gyergyóalfalvi keresztalja és a hozzájuk csatlakozók. Csütörtök reggel hét órakor, szentmisét és papi áldást követően gyalogosan indulnak el Gyergyóalfaluból, követve azt az utat, amelyen a hagyomány szerint István pap és népe is haladt az első csíksomlyói búcsúba több mint 450 éve, 1567-ben.
2022. május 31., 20:472022. május 31., 20:47
Évek óta Balázs József gyergyóalfalvi festőművész vezetésével indul a csíksomlyói pünkösdi búcsúra gyalogos zarándoklaton az alfalvi keresztalja és a hozzájuk csatlakozók. Nem lesz ez másként idén sem. Tavaly a járványügyi korlátozások miatt kevesebben, 2020-ban pedig Balázs József festőművész csupán harmadmagával indult útnak a Szűzanya köszöntésére.
„Kíváncsisággal indulok, hogy két év megszorítás után mennyire lelkesedik be ismét a zarándoksereg” – fogalmazott Balázs József, hozzátéve, hogy az idei zarándoklaton változás is van.
„Egyre nehezebb a szállások kérdése, Karcfalváig nincsen baj, ott még a régi módon fogadnak, de
Ezt nem ismerte a székely ember mostanig. Az iskolákat felújították, beriasztózták, felszerelték, és ebben a helyzetben az igazgatók nem merik odaadni egy 100–150 fős zarándokcsoportnak. Jelenleg egy bentlakást kaptunk, a Kalász negyedben, szemben a temetővel, összkomfortos szállás, fürdőszobával, de fizetni kell érte” – részletezte a szállás körülményeit Balázs József.
„Az indulás most is úgy lesz, mint eddig: Gyergyóalfaluban csütörtök reggel hét órakor lesz egy mise, majd papi áldást követően felpakolunk a szekerekre, és nyolc óra körül indulunk Alfaluból. Fél kilenc felé csatlakoznak a csomafalviak. Este Karcfalván éjszakázunk, másnap nyolc óra táján indulunk tovább, és este hat órakor érünk a kegytemplomhoz. A szentmise előtt öt perccel bemegyünk a templomba, és a gyergyóalfalvi keresztalja köszönti először Máriát” – részletezte Balázs József.
Vádat emelt a Korrupcióellenes Ügyészség (DNA) Ráduly István háromszéki prefektus ellen, miután több mint két és fél évig nyomozott a prefektúra villanyhálózatának felújítása, az épületen végzett munkálatok és egyes föld-visszaszolgáltatási ügyek miatt.
Harmadfokú hőségriasztás van érvényben szerdáig Szatmár, Bihar, Arad és Temes megyében. Térségünkben Maros megyében narancs jelzésű hőségriasztás van érvényben.
A Duna vízhozama a következő napokban másodpercenként 1400 köbméterre csökkenhet Báziásnál, ahol a folyam belép Romániába.
Megállíthatatlanul emelkedik az üzemanyagok ára, a dízel litere egyes töltőállomásokon már a 11 lejhez közelít.
Több mint 33 ezer diák iratkozott be a hétfőn kezdődő pótérettségire.
Hétfőtől csütörtökig újabb rendkívüli ülésszakot tart a parlament.
A hadsereg radarrendszere vasárnap délután egy drónt észlelt az ukrán-román folyami határ közelében. A helyzet megfigyelésére 15 óra 17 perckor felszállt két F-16-os vadászgép a borceai 86-os légibázisról.
Több mint 4,29 millió lej értékben szabott ki bírságokat és összesen 570 járművezetői engedélyt vont be a Román Rendőrség az elmúlt 24 órában, miközben több ezer járművet és személyt ellenőriztek a Blocada elnevezésű országos akció során.
Székelyföldet is eléri az országos hőhullám: Maros megyében kedd reggelig narancssárga hőségriasztás van érvényben, miközben az Országos Meteorológiai Szolgálat (ANM) augusztus 6-áig meghosszabbította a rendkívüli melegre vonatkozó előrejelzését.
Miközben Magyarországon vasárnapra teljesen leállhat a Paksi Atomerőmű a Duna rekordalacsony vízállása miatt, Romániában is egyre súlyosabbá válik a helyzet.
szóljon hozzá!