
Minden formában megtalálható a medve Tusnádfürdőn. Képünk illusztráció
Fotó: Beliczay László
Tudományos konferencia és szabadidős foglalkozások: a medve és az ember együttélésének szakmai áttekintéséért szerveznek fesztivált a medvekérdésben leginkább érintett székelyföldi településen, Tusnádfürdőn. A kisvárosban több tudományterület szaktekintélyeinek előadásai, illetve szabadtéri filmvetítések, tematikus vásár, gyermekfoglalkozások és gasztroprogramok várják az érdeklődőket jövő hétvégén.
2022. augusztus 16., 16:382022. augusztus 16., 16:38
Több tudományterület szemszögéből tekintik át a medve-ember együttélés, a kapcsolódó kihívások és konfliktusok témakörét a TusnadEcoBearFest nevű rendezvényen augusztus 26-án és 27-én Tusnádfürdőn. A szervezők a lehetséges megoldások beazonosítását tűzték ki célul, a város polgármestere, Butyka Zsolt pedig úgy nyilatkozott:
A rendezvény részleteiről Imecs István főszervezőt kérdeztük, aki úgy fogalmazott: az esemény nemcsak szimbolikus, hanem gyakorlatias is, mert bemutatja az együttélés kihívásait és megoldásait.
– fejtette ki Imecs.
A fesztiválon a medve-ember együttélésből származó kulturális elemeken át (mint például a vadászkultúra) a beavatkozáshoz szükséges eszközök és felszerelések bemutatásán keresztül egészen a zenés-táncos és gasztronómiai programokig számos lehetőség közül válogathat majd a kikapcsolódni vágyó, az előadásokon és tematikus filmvetítéseken pedig ingyenes lesz a részvétel.
A főszervező ugyanakkor elmondta, hogy
„A medve határozottan jelen lesz a fesztiválon: minden egyes sátorban fel fog bukkanni – egy jelmezes medvéről van szó, amellyel azt szeretnénk megmutatni, hogy a medve közöttünk él. Bár az együttélés kihívásokkal jár, de mint minden kihívás, úgy ez is megoldásokkal szolgál – fontos azonban, hogy figyeljünk a szakemberek munkájára és mondandójára, mert csak akkor fogjuk tudni kezelni a medvével való együttélés kihívásait” – tette hozzá. A részletekről a rendezvény közösségi oldalán lehet tájékozódni.
Testvérvárosi szerződést írt alá a Maros megyei város szombati dísztanácsülésén Nyárádszereda és Zalaegerszeg vezetősége az évek óta tartó hosszú és tartalmas kapcsolatuk eredményeként.
Ilie Bolojan ügyvivő miniszterelnök szerint az idei év első öt hónapjának költségvetési adatai azt mutatják, hogy a múlt év ugyanezen időszakához képest több mint 40 százalékkal, 64 milliárd lejről 36 milliárd lejre csökkent a deficit.
A szélsőséges hőmérséklet okozta egészségügyi kockázatok csökkentését célzó intézkedési tervek aktiválását kérte szombaton az egészségügyi minisztérium.
Lia Olguța Vasilescu craiovai polgármester szombaton azt nyilatkozta, hogy a PSD alapvetően azokra a szavazatokra támaszkodna a Sorin Grindeanu vezette kormány esetleges parlamenti beiktatásához, amelyeket Adrian Veștea miniszterelnök-jelölt kapott.
Hargita megye címeréről fogadott el határozatot pénteki ülésén a kormány a Romániai Magyar Demokrata Szövetség javaslatára. A jelkép a székelyföldi megye történelmére, önazonosságára és örökségére utal.
Egy üzletben csaptak fel a lángok szombaton délben Erdőszentgyörgy főutcáján; már zajlik az oltás a helyszínen – közli a Maros megyei tűzoltóság.
Több mint 1600 gazdasági szereplőnél végzett ellenőrzéseket június 22. és 26. között az Országos Fogyasztóvédelmi Hatóság (ANPC).
Újabb figyelmeztetéseket adott ki szombaton az Országos Meteorológiai Szolgálat (ANM) a kánikula miatt.
Ismét medveriasztás érkezett a székelyudvarhelyiek telefonjára szombaton hajnalban, ezúttal a szombatfalvi részen látták a nagyvadat.
Kilencven, egyenként 500 kilogrammos szénabála, tíz kisebb lucernabála és egy mezőgazdasági melléképület is lángra kapott szombaton éjfél után nem sokkal Mezőzáhon – közli a Maros megyei tűzoltóság.
szóljon hozzá!