Hirdetés
Hirdetés

Elmondjuk, hogy mi a teendő, ha közúton vadállatgázolás történik

Képünk illusztráció •  Fotó: Pinti Attila

Képünk illusztráció

Fotó: Pinti Attila

Lévén, hogy számos országút erdős részeket szel át térségünkben, gyakran előfordul, hogy az autósok óhatatlanul elgázolnak valamilyen vadállatot, amelyek kiszaladnak a gépjárművek elé. Ennek okán többször is szembesülhetünk közlekedés közben a közutakon heverő állattetemekkel. Ideális esetben ennek nem így kellene lennie, így annak próbáltunk utána járni, mi a sofőr teendője, ha megtörténik a baleset.

Bencze Emese

2024. július 28., 20:542024. július 28., 20:54

2024. július 28., 21:222024. július 28., 21:22

Ismerősünkkel nemrégiben esett meg, hogy kiugrott autója elé egy őz. Tapasztalt sofőr lévén tudta, sem a kormányt nem érdemes elkapnia – hiszen

azzal akár még nagyobb bajt okozhat, fel is borulhat az autó –, sem pedig hirtelen megállni nem tanácsos, mivel azzal a háta mögött érkezőt is veszélyeztetné, így lassított és elütötte az állatot.

Az őz az ütközést követően nem pusztult el azonnal, még elszaladt, a sofőrnek viszont meggyőződése, hogy nem élt már sokáig az esetet követően. A baleset nyomai ugyanakkor az autón is meglátszódtak, így a sofőr a zónában illetékes rendőrösre ment, hogy jelentse az esetet. Mint mesélte,

ott jegyzőkönyvet vettek fel, és alkoholszondával ellenőrizték, melynek eredménye kimutatta, nem állt alkohol befolyása alatt a történtek idején.

Ittas vezetés esetén nincs kártérítés

Ezt követően a biztosítóval való egyeztetés következett, melynek során szükség volt a rendőrség által kiállított jegyzőkönyvre, amely külön kitért arra is, hogy nem fogyasztott alkoholt. Hangsúlyozta, nagyon fontos, hogy ezt jegyzőkönyvbe vették,

enélkül ugyanis nem fizetett volna a biztosító, annak ellenére, hogy neki önkéntes, azaz fakultatív biztosítása (CASCO) volt.

Korábban György Vidort, a Safety biztosítóiroda munkatársát megkérdezve arról számoltunk be, hogy az autótulajdonos csak abban az esetben számíthat biztosan kártérítésre, ha van önkéntes biztosítása (CASCO) – fontos tehát kiemelni azt a tapasztalaton alapuló tényt, hogy alkoholos befolyásoltság alatt történő vezetés esetében elmarad a kártérítés.

Ki marad a kárral?

Vadgázolás esetén tehát az első lépés mindenképp az kell legyen, hogy

értesíteni kell a hatóságokat a 112-es segélyhívószámon, vagy amennyiben a fentihez hasonló eset történik, azaz elütnek egy vadat és kár keletkezik, de az állat nem pusztul el, a károsult 24 órán belül kell jelentse a kárt a rendőrségnél.

Ez alapján kiállítanak egy jegyzőkönyvet, amelyben felsorolják, hogy a jármű mely részei és milyen mértékben sérültek, illetve, hogy hol és milyen körülmények között történt a baleset.

Hirdetés

Mărmureanu Bíró Leonárd, a Nagy-Küküllő Vadásztársaság igazgatója kérdésünkre elmondta, hogy az érvényben lévő jogszabály értelmében

amennyiben az adott útszakaszon nincs vadállatokra figyelmeztető jelzőtábla, az út ügykezelőjének ki kell fizetnie a vadgázolás során keletkezett kárt az autótulajdonosnak, illetve az elpusztul vad árát is.

Ha viszont táblák hívják fel a sofőrök figyelmét az adott útszakaszon vadállatok esetleges jelenlétére, és megtörténik a gázolás, a sofőr marad a saját kárával és ki kell fizetnie az általa elgázolt vad eszmei értékét, mely a 407/2006-os törvényben van meghatározva.

Ahogy arról korábban beszámoltunk, ez az összeg több ezer euróra rúg, attól függően, hogy vadászidényben vagy azon kívül történik a baleset.

Hirdetés
2 hozzászólás Hozzászólások
Hirdetés
Hirdetés
Hirdetés

Ezek is érdekelhetik

Hirdetés

A rovat további cikkei

2026. augusztus 10., hétfő

Most ön is elmondhatja, hogyan látja Maros megye jövőjét

Mit tud a lakosság a Maros megyét is érintő méltányos átállási programról, a munkahelyek megszűnéséről, átalakulásáról? Hogyan látja a települése jövőjét? – ezekkel a témákkal is foglalkozik a napokban közzétett kérdőív.

Most ön is elmondhatja, hogyan látja Maros megye jövőjét
Hirdetés
2026. augusztus 10., hétfő

Ismét apad a Duna Csernavodánál, napokon belül teljesen leállhat az atomerőmű

Nem bizonyult tartósnak a Duna vízszintjének emelkedése Csernavodánál, fel kell készülni arra, hogy néhány napig teljesen le kell fog állni az atomerőmű – jelentette be Alexandru Bușoi energetikai államtitkár hétfőn.

Ismét apad a Duna Csernavodánál, napokon belül teljesen leállhat az atomerőmű
2026. augusztus 10., hétfő

Látásjavítás alvás közben: az éjszakai kontaktlencséről

Alvás közben korrigálja a látást, nappal pedig szemüveg és hagyományos kontaktlencse nélkül biztosít éles látást. Az éjszakai kontaktlencse egyben kényelmes, és a gyermekkori rövidlátás előrehaladását is lassíthatja.

Látásjavítás alvás közben: az éjszakai kontaktlencséről
2026. augusztus 10., hétfő

Cseke: az RMDSZ első opciója egy nagykoalíció létrehozása az új kormány érdekében

Az RMDSZ első opciója egy teljes jogkörű kormány megalakítására egy „nagykoalíció” létrehozása, más országok mintájára, hogy megakadályozzák a szélsőséges erők kormányra jutását – jelentette ki hétfőn Cseke Attila ügyvivő fejlesztési miniszter.

Cseke: az RMDSZ első opciója egy nagykoalíció létrehozása az új kormány érdekében
Hirdetés
2026. augusztus 10., hétfő

Akiknek a jogosítványa bánta a gyorshajtást

Harminckét járvezetői engedélyt függesztettek fel a hétvégén a hatóságok Maros megyében, de olyan sofőrt is feltartóztattak, aki nem rendelkezett jogosítvánnyal – tájékoztat a Maros Megyei rendőr-főkapitányság.

Akiknek a jogosítványa bánta a gyorshajtást
2026. augusztus 10., hétfő

Cseke Attila: a közösségi oldalakon terjedő félretájékoztatás rendkívül veszélyessé vált

Cseke Attila ügyvivő egészségügyi miniszter szerint a közösségi oldalakon terjedő félretájékoztatás „rendkívül veszélyessé” vált, ezért az államnak határozottabban kell fellépnie, szükség esetén a jogszabályok szigorításával.

Cseke Attila: a közösségi oldalakon terjedő félretájékoztatás rendkívül veszélyessé vált
2026. augusztus 10., hétfő

Érvényes Baka András jelölése, kedden délután választják meg az új államfőt

A házbizottság érvényesnek minősítette azt a 140 képviselő által támogatott indítványt, amelyben a Tisza parlamenti frakciója Baka Andrást jelöli államfőnek.

Érvényes Baka András jelölése, kedden délután választják meg az új államfőt
Hirdetés
2026. augusztus 10., hétfő

Csíkszereda felirat fogadja a Székelyudvarhely irányából a megyeszékhelyre érkezőket

Magyar és román nyelven rakták ki Csíkszereda nevét a város egyik újonnan létrehozott körforgalmában, a Hargita utcában.

Csíkszereda felirat fogadja a Székelyudvarhely irányából a megyeszékhelyre érkezőket
2026. augusztus 10., hétfő

Szigorítás: saját fogyasztásra szánt alkoholos ital évente egyszer hozható be adómentesen Romániába

Új szabályok léptek életbe a más uniós tagállamokban vásárolt jövedéki termékek Romániába történő behozatalára.

Szigorítás: saját fogyasztásra szánt alkoholos ital évente egyszer hozható be adómentesen Romániába
2026. augusztus 10., hétfő

Hét gyanúsított került előzetesbe a mentős támadás következtében

Harminc napos előzetes letartóztatásba helyezték hétfőn azt a hét személyt, akik botokkal, fejszékkel és kövekkel támadtak rá szombat éjjel a Kolozs megyei mentőszolgálat munkatársaira – közölte hétfőn a dési ügyészség.

Hét gyanúsított került előzetesbe a mentős támadás következtében
Hirdetés