
Fotó: Pinti Attila
A helyi örökséget népszerűsítik a Henter-kúria őrei, azaz a csíkszentimrei Arany János Általános Iskola diákjai, akik nemrégiben továbbjutottak az Örökségünk őrei –fogadj örökbe egy műemléket verseny regionális döntőjéből az országos szakaszra.
2025. március 11., 12:222025. március 11., 12:22
Az Örökségünk őrei verseny évről évre egyre több diák számára kínál lehetőséget, hogy megismerkedjen és aktívan részt vegyen a helyi örökség megőrzésében, örökbe vehessen egy hozzá közel álló műemléket. Amint a nevük is mutatja a csíkszentimrei diákok választott öröksége a Henter-kúria, amelynek bemutatásával második helyezést értek el a verseny regionális szakaszán, így továbbjutottak az országosra. Céljuk az, hogy minél több helyen népszerűsíthessék a kúriát, Csíkszentimre megmentett műemlékét, örökségét.
Mind a hét csapat igényes, nagyon változatos jelenetekben elevenítette fel az általuk választott épületet – olvasható a Henter-kúria őreinek versenyről írt bejegyzésében, melyből az is kiderül, hogy ők a verseny alkalmával a kúria lakóit szólaltatták meg, egy időutazás során.
Ahogy arról korábban részletesen is beszámoltunk a Ligeten, a csíkszentimrei diákok csapata András Éva történelem szakos tanár vezetésével, már két éve elindította azt a folyamatot, amelynek során megismerhetik a műemlék történetét.
Az RMDSZ által 2012-ben elindított Örökségünk őrei verseny évről évre egyre több diák számára kínál lehetőséget, hogy megismerkedjen és aktívan részt vegyen a helyi örökség megőrzésében, örökbe vehessen egy hozzá közel álló műemléket. A verseny kezdetben kizárólag középiskolások számára volt elérhető, de 2022-től bekapcsolódhatnak az általános iskolások is.
Ne bírságolják meg a járművezetőket, ha igazoltatáskor nem tudják felmutatni a jogosítványukat és a forgalmi engedélyt – javasolja tervezetében a Mentsétek meg Romániát Szövetség (USR) képviselője, Alexandru Dimitriu.
Több mint háromezer lejes pénzbírságot kapott és felfüggesztették a jogosítványát annak a fiatal autóvezetőnek, aki – utasaival együtt – kiült a mozgó jármű ablakába, és úgy bulizott.
Rövid ideig tartott a kormány várva-várt üzemanyagpiaci beavatkozásának hatása, ugyanis nagypéntekre ismét 10 lej fölé ugrott egy liter gázolaj ára a székelyföldi töltőállomásokon.
Elképzelés már van, most a várható költségeket is tartalmazó számításokat kell elkészíteni a Csíkszeredában tervezett parkolóház számára. A város saját beruházásaként épülne, amelyhez finanszírozást is kell majd találni.
A szavazati jog hozzátartozik az állampolgársághoz, ezért élni kell vele – hangsúlyozza Kelemen Hunor RMDSZ-elnök, aki szerint minden jog annyit ér, amennyit érvényesíteni tudsz belőle.
Ilie Bolojan csütörtökön bejelentette, hogy a kormány 30 banival csökkenti a gázolaj jövedéki adóját, és ezt az intézkedést pénteken hagyja jóvá a kabinet.
Emelkedik a kulturális utalványok és a bölcsődei utalványok értéke, figyelembe véve az árak alakulását és az emberek szükségleteit – jelentette be csütörtökön a Facebook-oldalán a pénzügyminiszter.
Demeter András kulturális miniszter csütörtökön üdvözölte a coțofenești-i aranysisak visszaszerzését, hangsúlyozva, hogy a holland félnek visszatérítendő összeget csak a műtárgyak restaurálásának befejezése után állapítják meg.
Visszaszolgáltatták Romániának a coțofenești-i aranysisakot és a hollandiai Drents Múzeumból tavaly ellopott három dák aranykarperec közül kettőt – tájékoztatott csütörtökön a honlapján a holland ügyészség.
A kormány literenként 30 banival csökkenti a gázolaj jövedéki adóját. Erről csütörtökön döntött a piaci szereplőkkel folytatott egyeztetések után az üzemanyagválság kezelésére létrehozott kormányzati munkacsoport.
szóljon hozzá!