
Még nem rajtol a rég várt napelemvásárlási program. Képünk illusztráció
Fotó: Barabás Ákos
Sokakban okozott zavart a bejelentés, miszerint szerdától beindul a Zöld ház program egyik eleme, ám ez még nem az a kiírás, amit nagyon sokan már tavaly óta várnak. A most induló támogatást az önkormányzatok hívhatják le, és a program keretében olyan elszigetelt háztartásokra lehet felszerelni a fotovoltaikus elemeket, amelyek nincsenek rácsatlakozva a villamoshálózatra, és a legközelebbi hálózat legalább két kilométeres távolságra van tőlük.
2019. április 10., 10:352019. április 10., 10:35
A Környezetvédelmi Alap (AFM) közleményében az áll, hogy a kéréseket a megyei önkormányzathoz kell benyújtani, legtöbb 25 ezer lejt adnak a rendszer megvásárlására, beszerelésére. Erre a támogatásra 230 millió lejt különítettek el, ebből a keretből a számítások szerint kilencezer háztartásban tudják biztosítani a fotovoltaikus rendszereket. A támogatásra április 10. és július 10. közötti időszakban lehet pályázni, önrészt nem kérnek. Tehát
és az önkormányzatoknak kell lépniük, hogy ezekben a háztartásokban is legyen áram.
Amint a sajtóban megjelent a Környezetvédelmi Alap közleménye, elkezdődtek a találgatások, sokan úgy értették, hogy ez a többször beharangozott Zöld ház program, amelynek keretén belül a lakosság kérhet állami támogatást elektromos energiát termelő fotovoltaikus rendszerek vásárlására. Csakhogy akörül még mindig nagy a csend, utoljára február végén nyilatkozott ebben a témában Graţiela Gavrilescu környezetvédelmi miniszter, viszont a kiírás időpontjáról akkor sem beszélt. Megismételte, hogy a minisztérium 100 millió eurót hívott le erre a célra a Regionális Operatív Program keretén belül,
A korábbi információk szerint a pályáztatás két lépésben történik, első körben az állam az akkreditált cégekkel köt szerződést, a pénzt is ezek kapják meg, miután felszerelik az igénylőknek a megpályázott rendszereket. A pályázó magánszemélyek tehát a kiválasztott céghez kell majd benyújtaniuk a dokumentációt, amint erre zöld utat ad a minisztérium.
A megyei környezetvédelmi ügynökségeknél próbáltunk érdeklődni, hogy tudnak-e az ütemtervről, azonban Kovászna és Hargita megyében is megerősítették, hogy ezúttal a megyei igazgatóságok teljesen kimaradnak a program lebonyolításából, tehát
Domokos László József, a Hargita Megyei Környezetvédelmi Ügynökség vezetője abban bízik, hogy a honlapon hamarosan megjelenik a leszerződött cégek listája, és akkor beindulhat a tulajdonképpeni lakossági pályázat.
Mint ismeretes, a Zöld ház program mindig rendkívül népszerű volt, nagy érdeklődés övezte, ám forráshiány miatt eddig csak két alkalommal írták ki, legutóbb 2016-ban, de akkor is korlátozott számú igénylő kapta meg a támogatást, az elmúlt két évben pedig egyáltalán nem volt kiírás.
Szakadékba zuhant egy autó a Transzfogarasi útról egy interneten terjedő felvétel szerint. A videót megosztók szerint a járművet nem rögzítették kézifékkel. A súlyosan megrongálódott autóban szerencsére nem ült senki.
A Nemzeti Liberális Párt (PNL) nem támogatja a Veștea-kabinetet, és azt javasolja a pártoknak és Nicușor Dan államfőnek, hogy kössenek hat hónapra szóló megállapodást egy kisebbségi kormány támogatásáról – jelentette be vasárnap Ilie Bolojan.
A Szociáldemokrata Párt (PSD) országos politikai tanácsa vasárnap egyhangúlag úgy döntött, hogy a PSD részt vesz a Veștea-kormányban.
Ilie Bolojant újraválasztották a Nemzeti Liberális Párt (PNL) elnökévé a vasárnapi rendkívüli kongresszuson.
Nem maradhat a Nemzeti Liberális Párt (PNL) tagja, aki elárulja az alakulatot, és a kulisszák mögött ellene dolgozik – jelentette ki Ilie Bolojan a PNL vasárnapi kongresszusán mondott beszédében.
Az egészségügyi minisztérium vasárnap orvosi ajánlásokat tett közzé arra vonatkozóan, hogyan lehet biztonságosan átvészelni a hőhullámot.
Elkezdődött vasárnap a Romexpo kiállítási központban a Nemzeti Liberális Párt (PNL) rendkívüli kongresszusa, amelyen a párt új vezető testületeiről döntenek.
Négy ittas járművezetőt szűrtek ki az elmúlt 48 órában végzett ellenőrzések során a rendőrök Hargita megyében.
A Mentsétek meg Romániát Szövetség (USR) volt elnöke, Elena Lasconi szombaton felszólította Nicușor Dan államfőt, hogy vállalja a felelősséget a döntéseiért, és ismerje el a romániaiak előtt, hogy hibázott.
Tíz jelentkezőből csupán háromnak sikerül első nekifutásra megszereznie a jogosítványt Maros megyében. Ez az átmenési arány mind a székelyföldi megyék közt, mind országos szinten gyengének számít. Hargita és Kovászna megyében jobbak az eredmények.
szóljon hozzá!