
Még nem rajtol a rég várt napelemvásárlási program. Képünk illusztráció
Fotó: Barabás Ákos
Sokakban okozott zavart a bejelentés, miszerint szerdától beindul a Zöld ház program egyik eleme, ám ez még nem az a kiírás, amit nagyon sokan már tavaly óta várnak. A most induló támogatást az önkormányzatok hívhatják le, és a program keretében olyan elszigetelt háztartásokra lehet felszerelni a fotovoltaikus elemeket, amelyek nincsenek rácsatlakozva a villamoshálózatra, és a legközelebbi hálózat legalább két kilométeres távolságra van tőlük.
2019. április 10., 10:352019. április 10., 10:35
A Környezetvédelmi Alap (AFM) közleményében az áll, hogy a kéréseket a megyei önkormányzathoz kell benyújtani, legtöbb 25 ezer lejt adnak a rendszer megvásárlására, beszerelésére. Erre a támogatásra 230 millió lejt különítettek el, ebből a keretből a számítások szerint kilencezer háztartásban tudják biztosítani a fotovoltaikus rendszereket. A támogatásra április 10. és július 10. közötti időszakban lehet pályázni, önrészt nem kérnek. Tehát
és az önkormányzatoknak kell lépniük, hogy ezekben a háztartásokban is legyen áram.
Amint a sajtóban megjelent a Környezetvédelmi Alap közleménye, elkezdődtek a találgatások, sokan úgy értették, hogy ez a többször beharangozott Zöld ház program, amelynek keretén belül a lakosság kérhet állami támogatást elektromos energiát termelő fotovoltaikus rendszerek vásárlására. Csakhogy akörül még mindig nagy a csend, utoljára február végén nyilatkozott ebben a témában Graţiela Gavrilescu környezetvédelmi miniszter, viszont a kiírás időpontjáról akkor sem beszélt. Megismételte, hogy a minisztérium 100 millió eurót hívott le erre a célra a Regionális Operatív Program keretén belül,
A korábbi információk szerint a pályáztatás két lépésben történik, első körben az állam az akkreditált cégekkel köt szerződést, a pénzt is ezek kapják meg, miután felszerelik az igénylőknek a megpályázott rendszereket. A pályázó magánszemélyek tehát a kiválasztott céghez kell majd benyújtaniuk a dokumentációt, amint erre zöld utat ad a minisztérium.
A megyei környezetvédelmi ügynökségeknél próbáltunk érdeklődni, hogy tudnak-e az ütemtervről, azonban Kovászna és Hargita megyében is megerősítették, hogy ezúttal a megyei igazgatóságok teljesen kimaradnak a program lebonyolításából, tehát
Domokos László József, a Hargita Megyei Környezetvédelmi Ügynökség vezetője abban bízik, hogy a honlapon hamarosan megjelenik a leszerződött cégek listája, és akkor beindulhat a tulajdonképpeni lakossági pályázat.
Mint ismeretes, a Zöld ház program mindig rendkívül népszerű volt, nagy érdeklődés övezte, ám forráshiány miatt eddig csak két alkalommal írták ki, legutóbb 2016-ban, de akkor is korlátozott számú igénylő kapta meg a támogatást, az elmúlt két évben pedig egyáltalán nem volt kiírás.
Testvérvárosi szerződést írt alá a Maros megyei város szombati dísztanácsülésén Nyárádszereda és Zalaegerszeg vezetősége az évek óta tartó hosszú és tartalmas kapcsolatuk eredményeként.
Ilie Bolojan ügyvivő miniszterelnök szerint az idei év első öt hónapjának költségvetési adatai azt mutatják, hogy a múlt év ugyanezen időszakához képest több mint 40 százalékkal, 64 milliárd lejről 36 milliárd lejre csökkent a deficit.
A szélsőséges hőmérséklet okozta egészségügyi kockázatok csökkentését célzó intézkedési tervek aktiválását kérte szombaton az egészségügyi minisztérium.
Lia Olguța Vasilescu craiovai polgármester szombaton azt nyilatkozta, hogy a PSD alapvetően azokra a szavazatokra támaszkodna a Sorin Grindeanu vezette kormány esetleges parlamenti beiktatásához, amelyeket Adrian Veștea miniszterelnök-jelölt kapott.
Hargita megye címeréről fogadott el határozatot pénteki ülésén a kormány a Romániai Magyar Demokrata Szövetség javaslatára. A jelkép a székelyföldi megye történelmére, önazonosságára és örökségére utal.
Egy üzletben csaptak fel a lángok szombaton délben Erdőszentgyörgy főutcáján; már zajlik az oltás a helyszínen – közli a Maros megyei tűzoltóság.
Több mint 1600 gazdasági szereplőnél végzett ellenőrzéseket június 22. és 26. között az Országos Fogyasztóvédelmi Hatóság (ANPC).
Újabb figyelmeztetéseket adott ki szombaton az Országos Meteorológiai Szolgálat (ANM) a kánikula miatt.
Ismét medveriasztás érkezett a székelyudvarhelyiek telefonjára szombaton hajnalban, ezúttal a szombatfalvi részen látták a nagyvadat.
Kilencven, egyenként 500 kilogrammos szénabála, tíz kisebb lucernabála és egy mezőgazdasági melléképület is lángra kapott szombaton éjfél után nem sokkal Mezőzáhon – közli a Maros megyei tűzoltóság.
szóljon hozzá!