
A hegynek saját törvényei és követelményei vannak - ezt is meg kellett tanulniuk a tizenéveseknek
Fotó: Turul Iroda/Facebook
Sepsiszentgyörgyön, Kézdivásárhelyen és Kovásznán két év alatt 75 középiskolás fiatal fejlesztette önmagát a médiaműveltség, szervezetfejlesztés területén, eközben sokat önkénteskedtek és életrevalóbbak is lettek. Mindez a Turul Irodának és a Norvég Alap által finanszírozott Youthfocus programnak köszönhető. A két év alatt történtekről a szervezet vezetője, Furus Levente és munkatársai, Oláh Kata és Sopoian Réka számoltak be egy csütörtöki sajtótájékoztatón.
2023. július 20., 18:032023. július 20., 18:03
A 14 és 19 év közötti fiatalok a sepsiszentgyörgyi Székely Mikó Kollégiumból, a Berde Áron Gazdasági, a kovásznai Kőrösi Csoma Sándor és a kézdivásárhelyi Nagy Mózes Gimnáziumból, illetve a Bod Péter Tanítóképzőből és a Református Kollégiumból kerültek ki. 145-en jelentkeztek, 75-en kerültek be és fejezték be a Youthfocust, amelynek alapjául a DOFE (The Duke of Edinburgh's International Award) program szolgált.
Eközben 35 önkéntes oktató, illetve mentor foglalkozott velük, akiket először kiképeztek erre a felelősségteljes feladatra:
A kamaszok a heti foglalkozások során szellemi és fizikai képességeiket fejlesztették, szabadon megválasztva azokat a tevékenységeket, amelyekhez nekik affinitásuk volt. Így volt, aki kommunikációt tanult, más a hangszereket vagy az idegen nyelveket, más pedig a kémiát vagy kommunikáció tudományát.
Gyakran kérik a nemzetközi projektek kiírói, hogy a médiaműveltség is része legyen a fiatalságot érintő fejlesztő programoknak, hiszen a közösségi média használata ma a mindennapi élet része, fontos a buktatóit is megismerni.
A szervezetfejlesztés keretében a Turul Iroda erősségeit és gyengéit is megvizsgálták, utóbbiakra pedig megoldási javaslatokat is kidolgoztak.
A közös kihívásoknak nagy összekovácsoló ereje van
Fotó: Turul Iroda/Facebook
Mindeközben rengeteget önkénteskedtek, becsatlakoztak más programokba vagy saját kezdeményezéseket vittek végig.
Háromszor táboroztak, végül egy túrával zárták le a programot.
Odaadásuktól és buzgalmuktól függően a fiatalok arany, ezüst és bronz szintű diplomát kaptak, a legjobbak – több mint 20-an – okleveleiket egy kolozsvári gálaesten vehették át, ahol több európai királyi család is képviseltette magát, mivel a program fővédnöke Edward herceg volt. Az ezüst- és bronzdiplomás fiatalok díjazására januárban a zabolai Mikes-kastélyban került sor.
A „youthfocus” mint fogalom a jövőben beépül az egyesület tevékenységébe és e cím alatt fognak további, fiataloknak címzett tevékenységeket, programokat szervezni – közli a Turul Iroda.
Társulási szerződést készül kötni Felsőboldogfalva és Székelyudvarhely a farcádi és a székelyudvarhelyi Lejtő utcai ivóvízhálózat bővítése és felújítása érdekében. A beruházásra pályázati forrást keresnének, az útfelújításról pedig csak később lehet szó.
Van elég tartalék az országos villamosenergia-rendszerben a csernavodai atomerőmű 2-es reaktorának leállása után kieső áram pótlására – tájékoztatott szerda este az energiaügyi minisztérium.
Románia túljutott az inflációs csúcson, és az éves infláció ősszel 5,5 százalék körüli szintre, év végére akár 5 százalék közelébe is csökkenhet, ha az új kormány nem hoz árfelhajtó intézkedéseket – nyilatkozta Adrian Negrescu gazdasági tanácsadó.
Háromnapos rendezvénysorozattal készül a magyar kormány az augusztus 20-i nemzet ünnepre, amelyen rövidebb lesz a tűzijáték a szokásosnál – mondta Magyar Éva kormányszóvivő a programokat ismertető szerdai budapesti rendezvényen.
Rendkívüli ülésen szavazta meg a képviselőház az RMDSZ törvénytervezetét, amely heti 8 tanórára csökkenti az iskolaigazgatók és tanfelügyelők kötelező óraszámát, hogy több időt fordíthassanak az intézmények vezetésére és az ezzel járó feladatokra.
Közel ezer emberrel foglalkoztatnak kevesebbet a háromszéki cégek, mint egy évvel korábban – elemezte a háromszéki gazdaság fő számait a Kovászna megyei Kereskedelmi Kamara elnöke, Edler András.
A sofőr epilepsziás rohama miatt következhetett be a hatóságok elsődleges vizsgálatai alapján a kedd esti, két halálos áldozatot követelő baleset Brassó központjában.
Az FSLI, a Spiru Haret és az Alma Mater tanügyi szakszervezeti szövetség határozottan elutasítja az oktatási alkalmazottak bérezésére vonatkozó legújabb javaslatot.
Az infláció 2,26 százalékpontos csökkenése nem a gazdaság javulását jelzi, csupán egy matematikai korrekció – nyilatkozta szerdán Flavius Valentin Jakubowicz, a Romániai Pénzügyi-Banki Elemzők Egyesületének (AAFBR) elnöke.
Szerdai rendkívüli ülésen a képviselőház azt a törvénymódosító tervezetet, amely heti 8-ra csökkenti az iskolaigazgatók és tanfelügyelők kötelező óraszámát, hogy több időt fordíthassanak az intézmények vezetésére és az ezzel járó feladatokra.
szóljon hozzá!