
Fotó: Tuchiluș Alex
Tavalyhoz hasonlóan, szombaton ismét a sepsiszentgyörgyi karon tartotta meg a Sapientia EMTE az egyetemi szintű tanévzárót, kiemelve annak fontosságát, hogy az önállósult karon ez az első hasonló esemény, illetve az erdőgazdálkodás szakon is most ballagott el az első generáció.
2024. június 22., 20:142024. június 22., 20:14
2024. június 23., 09:112024. június 23., 09:11
Az egyetem udvarán tartott ünnepség a Sapientia marosvásárhelyi, csíkszeredai, kolozsvári és sepsiszentgyörgyi karai vezetőinek, az utóbbi intézmény agrár- és erdőmérnök szakos végzőseinek bevonulásával kezdődött – viszonylag rövid menet volt, ugyanis mint később elhangzott,
Az ünnepély első felszólalója Dénes Katinka egyetemi lelkészi feladatokat ellátó református tiszteletes volt, aki arra biztatta a diákokat, hogy „legyenek jók mindhalálig”, mert a jóság alkotás, magvetés, és nagy szüksége van rá a világnak.
Fotó: Tuchiluș Alex
Kató Béla református püspök nem hagyta szó nélkül azt a fiatalok körében felerősödött tendenciát, hogy sok mindent elkezdenek, majd abbahagynak, mert „mindent egyszerre szeretnének” – éppen ezért
Ambrus Fruzsina sepsiszentgyörgyi alpolgármester személyesebb hangvételű beszédében visszatekintett saját magára egyetemi végzősként – akkori gondolatai felidézéséhez saját naplójából idézett. A most végzettek megerősítésére ő is kijelentette, mindnyájan nagyon büszkék rájuk.
Az egyetemi kar önállósulásáig a sepsiszentgyörgyi tanulmányi központ vezetője volt Nyárádi Imre-István, azaz még a mostani végzősök indulásakor is. Mint tőle megtudhattuk,
Ennek oka az is lehet, hogy „magas a mérce és az így is marad”.
Nyárádi útravalóul olyan értékeket szánt a végzettek tarsolyába, mint az állandó önképzés, a kitartás, alázat, becsület, kötelességtudat. Hangsúlyozta a „mi” fontosságát az „én”-nel szemben, a „nekünk”-ét a „nekem”-mel szemben.
Nyárádi Imre-István a sepsiszentgyörgyi kar önállósulásáig vezette a háromszéki egyetemet
Fotó: Tuchiluș Alex
Náhlik András, a sepsiszentgyörgyi kar dékánja az intézmény vezetőségének további vállalt feladataiba is bepillantást engedett. Ilyennek tekinti a hallgatók létszámának növelését, újabb képzések indítását, az alapképzést elvégzők számára a mesterképzés lehetőségének megteremtését, a gazdasági stabilitás megteremtését, a pályázati hatékonyság és a tudományos színvonal növelését.
Tonk Márton, a Sapientia EMTE rektora – tágabb perspektívából nézve az egyetemre és idei évére – közölte: a kolozsvári, csíkszeredai, marosvásárhelyi és sepsiszentgyörgyi karokról
mely intézményen belül a hallgatót tisztelet, megbecsülés, partnerként való elfogadás, igényeikre való odafigyelés illeti meg.
Tonk Márton, a Sapientia EMTE rektora: a hallgatót tisztelet, megbecsülés illeti meg
Fotó: Tuchiluș Alex
Az egyébként a karok között vándorló, de Sepsiszentgyörgyön két egymást követő évben megrendezett központi tanévzárónak önmagán túlmutató jelentősége van: hangsúlyozza, hogy az egyetem vezetősége számára mekkora jelentőséggel bír a kar önállósulása, a képzési portfólió bővítése, a 10 milliárd forintos infrastrukturális beruházás (a leendő kampusz), és ezeket a Sapientia közös ügyének tekinti.
Tonk Márton elégedetten nyugtázta, hogy
és a világ látókörében, de elismerte azt is, mindig van helye a jobbnak.
Fotó: Tuchiluș Alex
Ezután az agrármérnök végzősök felelős oktatója, Molnár Katalin és az erdőmérnököké, Farkas Attila, átadták a ballagóknak az okleveleket. Az oktatók minden végzős esetében megemlítették, hogy milyen kvalitásaik derültek ki a négy év folyamán, esetenként azt is, milyen gyengeségeiken sikerült úrrá lenniük.
majd Kerekes Áron harmadéves búcsúzott a végzősöktől, akik nevében Nagyoláh Lázár szólt a jelenlevőkhöz, oktatókhoz. A tanulmányok megkezdésekor az első évfolyamosok jelképesen tölgymakkot és búzamagot kaptak ajándékba, most a végzősök a beérett munkát szimbolizáló kalászt és tölgycsemetét adták át az utánuk jövőknek.
Fotó: Tuchiluș Alex
A Plugor Sándor Művészeti Líceum diákjainak közreműködésével zenei momentummal, Trucza Sára által pedig szavalattal színesített ballagás a magyar- és a székely himnusz eléneklésével ért véget.
Egy kidőlt fa miatt maradt áram nélkül több mint ezer fogyasztó hétfő délután Udvarhelyszéken és Gyergyószéken – közli a Hargita megyei katasztrófavédelem.
Felborult egy autó hétfőn délután Csíkszentléleken, miután a 18 éves sofőr elvesztette uralmát a jármű felett. A balesetben a vezető és fiatalkorú utasa is megsérült, mindkettőjüket kórházba szállították.
Tovább melegszik az idő a következő két hétben, egyes régiókban 36–37 Celsius-fokos csúcsértékekre is számítani lehet – derül ki az Országos Meteorológiai Szolgálat (ANM) június 22. és július 5. közötti időszakra vonatkozó előrejelzéséből.
Kezdeményezzük Sulyok Tamás köztársasági elnök megbíztatásának megszüntetését – jelentette be Magyar Péter miniszterelnök hétfőn az Országgyűlés ülésén napirend előtt mondott beszédében.
A Monturist vezetője rendre semmibe veszi a tulajdonosok akaratát, Gyergyószentmiklós érdekeivel ellentétes lépéseket tesz, valamint kérdéseket felvető személyi összefonódások is kiderültek – jelentette ki Nagy Zoltán, Gyergyószentmiklós polgármestere.
Az Európai Unióban 20,7 százalékkal drágultak májusban éves összevetésben a személyes közlekedéshez használt üzemanyagok és kenőanyagok, miután áprilisban 20,8 százalékos, márciusban pedig 12,9 százalékos növekedést mértek.
Zivatarokra figyelmeztető előrejelzést adott ki hétfőn az Országos Meteorológiai Szolgálat (ANM) a hegyvidéki térségekre, valamint Bánság, Körösvidék, Olténia, Erdély nagy része és Munténia északnyugati részének több megyéjére.
A meteorológiai szolgálat (ANM) hétfői figyelmeztető előrejelzése szerint szerdáig meleg időre és kellemetlen hőérzetre lehet számítani az egész országban.
Hétfőn 12 órakor lejárt az ultimátum, amelyben a Nemzeti Liberális Pártból (PNL) vezetése felszólított öt politikust, hogy lépjenek ki a pártból, ellenkező esetben kizárják őket a PNL-ből.
A képviselőház és a szenátus házbizottságának hétfői ülésén hozott döntés szerint hétfőn 21:30-kor kezdődő ülésén szavaz a parlament plénuma Adrian Veștea kormányáról.
szóljon hozzá!