
Fotó: Tuchiluș Alex
Tavalyhoz hasonlóan, szombaton ismét a sepsiszentgyörgyi karon tartotta meg a Sapientia EMTE az egyetemi szintű tanévzárót, kiemelve annak fontosságát, hogy az önállósult karon ez az első hasonló esemény, illetve az erdőgazdálkodás szakon is most ballagott el az első generáció.
2024. június 22., 20:142024. június 22., 20:14
2024. június 23., 09:112024. június 23., 09:11
Az egyetem udvarán tartott ünnepség a Sapientia marosvásárhelyi, csíkszeredai, kolozsvári és sepsiszentgyörgyi karai vezetőinek, az utóbbi intézmény agrár- és erdőmérnök szakos végzőseinek bevonulásával kezdődött – viszonylag rövid menet volt, ugyanis mint később elhangzott,
Az ünnepély első felszólalója Dénes Katinka egyetemi lelkészi feladatokat ellátó református tiszteletes volt, aki arra biztatta a diákokat, hogy „legyenek jók mindhalálig”, mert a jóság alkotás, magvetés, és nagy szüksége van rá a világnak.
Fotó: Tuchiluș Alex
Kató Béla református püspök nem hagyta szó nélkül azt a fiatalok körében felerősödött tendenciát, hogy sok mindent elkezdenek, majd abbahagynak, mert „mindent egyszerre szeretnének” – éppen ezért
Ambrus Fruzsina sepsiszentgyörgyi alpolgármester személyesebb hangvételű beszédében visszatekintett saját magára egyetemi végzősként – akkori gondolatai felidézéséhez saját naplójából idézett. A most végzettek megerősítésére ő is kijelentette, mindnyájan nagyon büszkék rájuk.
Az egyetemi kar önállósulásáig a sepsiszentgyörgyi tanulmányi központ vezetője volt Nyárádi Imre-István, azaz még a mostani végzősök indulásakor is. Mint tőle megtudhattuk,
Ennek oka az is lehet, hogy „magas a mérce és az így is marad”.
Nyárádi útravalóul olyan értékeket szánt a végzettek tarsolyába, mint az állandó önképzés, a kitartás, alázat, becsület, kötelességtudat. Hangsúlyozta a „mi” fontosságát az „én”-nel szemben, a „nekünk”-ét a „nekem”-mel szemben.
Nyárádi Imre-István a sepsiszentgyörgyi kar önállósulásáig vezette a háromszéki egyetemet
Fotó: Tuchiluș Alex
Náhlik András, a sepsiszentgyörgyi kar dékánja az intézmény vezetőségének további vállalt feladataiba is bepillantást engedett. Ilyennek tekinti a hallgatók létszámának növelését, újabb képzések indítását, az alapképzést elvégzők számára a mesterképzés lehetőségének megteremtését, a gazdasági stabilitás megteremtését, a pályázati hatékonyság és a tudományos színvonal növelését.
Tonk Márton, a Sapientia EMTE rektora – tágabb perspektívából nézve az egyetemre és idei évére – közölte: a kolozsvári, csíkszeredai, marosvásárhelyi és sepsiszentgyörgyi karokról
mely intézményen belül a hallgatót tisztelet, megbecsülés, partnerként való elfogadás, igényeikre való odafigyelés illeti meg.
Tonk Márton, a Sapientia EMTE rektora: a hallgatót tisztelet, megbecsülés illeti meg
Fotó: Tuchiluș Alex
Az egyébként a karok között vándorló, de Sepsiszentgyörgyön két egymást követő évben megrendezett központi tanévzárónak önmagán túlmutató jelentősége van: hangsúlyozza, hogy az egyetem vezetősége számára mekkora jelentőséggel bír a kar önállósulása, a képzési portfólió bővítése, a 10 milliárd forintos infrastrukturális beruházás (a leendő kampusz), és ezeket a Sapientia közös ügyének tekinti.
Tonk Márton elégedetten nyugtázta, hogy
és a világ látókörében, de elismerte azt is, mindig van helye a jobbnak.
Fotó: Tuchiluș Alex
Ezután az agrármérnök végzősök felelős oktatója, Molnár Katalin és az erdőmérnököké, Farkas Attila, átadták a ballagóknak az okleveleket. Az oktatók minden végzős esetében megemlítették, hogy milyen kvalitásaik derültek ki a négy év folyamán, esetenként azt is, milyen gyengeségeiken sikerült úrrá lenniük.
majd Kerekes Áron harmadéves búcsúzott a végzősöktől, akik nevében Nagyoláh Lázár szólt a jelenlevőkhöz, oktatókhoz. A tanulmányok megkezdésekor az első évfolyamosok jelképesen tölgymakkot és búzamagot kaptak ajándékba, most a végzősök a beérett munkát szimbolizáló kalászt és tölgycsemetét adták át az utánuk jövőknek.
Fotó: Tuchiluș Alex
A Plugor Sándor Művészeti Líceum diákjainak közreműködésével zenei momentummal, Trucza Sára által pedig szavalattal színesített ballagás a magyar- és a székely himnusz eléneklésével ért véget.
Ro-Alert üzenetet küldtek a Székelyföldtől nem messze lévő, a Neamț megyei Borca községben élőknek, miután egy helyi lakos arról számolt be, hogy farkasokat látott az egyik faluban.
A nyolcadikosok képességfelmérő vizsgájára feliratkozott több mint 148 ezer diák közül 4883 nem jelent meg szerdán a matematikából tartott írásbeli felmérőn – tájékoztatott az oktatási minisztérium.
Az Alkotmánybíróság ma megerősítette, hogy alkotmányos az a törvény, amellyel megduplázták a barnamedvére vonatkozó kilövési kvótát – jelentette be közösségi oldalán Tánczos Barna miniszterelnök-helyettes.
A Szociáldemokrata Párt (PSD) országos elnöksége Ovidiu Popát, Radu Opreát és Marian Neacșut bízta meg azzal, hogy az alakulat nevében tárgyalásokat folytassanak a parlamenti pártokkal a PSD-kormány támogatását rögzítő megállapodásról.
Amerikai egyetemek, középiskolák, fogadócsaládok és pályaorientációs programok várják azt a 44 diákot, akik a Márton Áron Főgimnázium Marci2US programjának első résztvevőiként utazhatnak az Egyesült Államokba.
Medve jelenéte miatt figyelmeztették Ro-Alert üzenetben a Csíkszentlélek községhez tartozó fitódiakat szerda délután.
Hallgatólagosan elfogadta szerdai ülésén a képviselőház a Románia és a Moldovai Köztársaság egyesüléséről szóló törvénytervezetet.
Kelemen Hunor RMDSZ-elnök szerint a bizalomhiány a romániai társadalom „legsúlyosabb deficitje”, a legnagyobb gond pedig az, hogy az állam intézményein keresztül nagyon gyakran semmibe veszi az állampolgárt.
A Szociáldemokrata Párt (PSD) vállalja a kormányzást és Sorin Grindeanut javasolja miniszterelnöknek.
A múlt évben 9399 lej volt a romániai háztartások havi átlagjövedelme, 13,6 százalékkal nagyobb mint 2024.ben; a kiadások átlagösszege 8037 lej volt, ami a jövedelem 85,5 százalékát jelentette.
szóljon hozzá!