Hirdetés
Hirdetés

Elavult helyett új erdőtörvényre van szükség

Porzsolt Levente a környezetvédelmi minisztérium államtitkári tisztségébe való kitérő után visszatért a zágoni magánerdészet élére •  Fotó: Porzsolt Levente Facebook-oldala

Porzsolt Levente a környezetvédelmi minisztérium államtitkári tisztségébe való kitérő után visszatért a zágoni magánerdészet élére

Fotó: Porzsolt Levente Facebook-oldala

Új erdőtörvényre van szükség, mert a mostani elavult. Romániában és az Európai Unióban is a civil szervezetek nyomásának engedve alakulnak a jogszabályok, sokszor mellőzve a szakmai megalapozást és véleményeket – véli Porzsolt Levente, a Kommandón tartandó erdészeti konferencia főszervezője.

Bodor Tünde

2023. október 18., 11:002023. október 18., 11:00

Immár hagyománnyá vált, hogy október második felében Erdélyben országos szakkonferenciát szerveznek az erdőgazdálkodás aktuális kérdéseiről. A 22. hasonló rendezvény helyszíne Háromszék legmagasabban fekvő települése, Kommandó, ahol csütörtöktől külföldi és hazai előadók segítségével járják körbe az erdőgazdálkodás szabályozásait hazai és uniós megközelítésben, de jelen lesz az új erdőtörvénykönyvet (erdőtörvényt) előkészítő szakembergárda is. Porzsolt Leventével, a rendezvény egyik főszervezőjével, a zágoni magánerdészet vezetőjével beszélgettünk.

– Miért szükséges új erdőtörvény Romániában, milyen szempontból elavult a régi?

– Ezt nehéz megfogalmazni. A jelenlegi törvény 2008-ban készült, sok elavult cikkely van benne. A beszélgetésekben sokszor terítékre kerül, hogy másképpen kellene működnie a rendszernek, de amikor a részletekre kerül a sor, már kevésbé tapasztalható ez a határozottság és tisztánlátás. Amiben viszont egyetértés van, hogy itthon, Romániában és az Európai Unióban is a civil szervezetek nyomásának engedve alakulnak a jogszabályok, sokszor mellőzve a szakmai megalapozást és véleményeket.

Szerintünk sok civil szervezet túllihegi az erdőlopások ügyét (mint a medve védelmét is mellesleg), hangzatos állításaikra pedig vevő a társadalom, és a populista pártoknál ez sokat nyom a latban.

Az új erdőtörvénykönyvet az RMDSZ kezdeményezte, még amikor kormányon volt, akkor a környezetvédelmi minisztérium államtitkáraként magam is részt vettem a procedúrában. Az új, mai követelményekhez alakított verziót a suceavai és brassói erdészeti egyetemek, valamint az Országos Erdészeti Kutatóintézet közös csapata dolgozta ki, és többek között változtat a kis erdőbirtokosokhoz való viszonyuláson is, ami kedvez közösségünknek.

Hirdetés

Továbbá szabályozza azt is, hogy hogyan kompenzálják azokat az erdőtulajdonosokat, akik jövedelemtől esnek el, mert természetvédelmi területeken vannak az erdőik, ahol kötelesek bizonyos intézkedéseket foganatosítani, miközben a kitermelésben korlátozzák őket.

A bűnügyi kihágások terén szigorítások vannak előirányozva, ami nem biztos, hogy azt a hatást fogja eredményezni, amelyet várnak tőle.

A szabályok így is nagyon szigorúak, és nem szükséges minden apró kihágásra bűnügyi iratcsomót készíteni, amely pontosan a kár jelentéktelen értéke (néha akár 50–100 lej) miatt fog felmentéssel végződni. Legyünk őszinték:

ki lesz az a törvénybíró, aki 50 lejes kárért, amelyet az ügy során meg is térítenek, börtönbe juttat valakit?

Ha a szabálysértők kihágásait kis értékek esetén pénzügyi bírsággal büntetjük, sokkal gyorsabb és hatékonyabb hatást érünk el. A hatóságnak a fő célja a megelőzés kell legyen, nem pedig minél több ember börtönbe juttatása.

– Az előfordulhat, hogy az új kormány – esetleges ellenérdekeltség miatt – ejti ezt a tervezetet?

– Az erdőtörvény-tervezetnek már megvolt a közvitája, most azt várjuk, hogy az illetékes minisztérium végigvigye az elfogadásig vezető göröngyös úton. Szerencsére ejteni már nem tudják, mert az Országos Helyreállítási Alapból származó összegek igénybevételének feltétele az új jogszabálycsomag elfogadása.

– A közbirtokosságokról is szó esik majd e rendezvényen? Vannak-e olyan gondjaik, amelyek hétköznapi munkájukban nyomasztó súllyal jelentkeznek?

– Igen, a kézdialmási közbirtokosság elnöke, Rancz Sándor előadásában az előbb említett témához kapcsolódóan arról fog beszélni, hogy látszik egy véderdő-tulajdonos szemszögéből a rájuk vonatkozó korlátozások tömkelege, illetve hogyan érződik a reális kompenzációk kifizetésének a hiánya. Amíg mi ott voltunk a minisztériumban (az RMDSZ – szerk. megj.), a korábbi két-három éves elmaradásokat bepótolva naprakészen voltunk a véderdő-tulajdonosoknak járó kifizetésekkel, és ezek az idei évre is benne vannak a költségvetésben.

Nincs viszont tisztázva a törvényi háttér, hogy azoknak hogyan és mit kell fizetni, akiknek Natura 2000-es természetvédelmi területen vannak az erdőbirtokaik. A brassói erdészeti kutatóintézetnek van egy erre vonatkozó tanulmánya: milyen pénzösszegektől esik el egy ilyen helyzetben lévő tulajdonos.

A konferencia helyszíne a modern kommandói ifjúsági tábor, amely a sepsiszentgyörgyi Művészeti és Népiskola kezelésében van •  Fotó: Kommandocamp/Facebook Galéria

A konferencia helyszíne a modern kommandói ifjúsági tábor, amely a sepsiszentgyörgyi Művészeti és Népiskola kezelésében van

Fotó: Kommandocamp/Facebook

– Részletezné kicsit a rendezvény programját?

– A csütörtöki érkezés után a pénteki napra tanulmányi kirándulást szerveztünk a résztvevőknek: a társaság egy részét gyalogtúrára visszük a Kommandó fölötti Ménesbércre. Az útvonal olyan helyszínek mellett vezet el, ahol

többféle erdészeti munkát is szemügyre vehetnek a résztvevők: fővágást, gyérítést, erdőritkítást és -felújítást.

Azoknak, akik nem tudják bevállalni a 16 kilométeres túrát, buszos kirándulást szervezünk a Rétyi Nyírbe, Bodzavámra, a bölényrezervátumba és az Üvöltő-vízeséshez.

A szakmai nap szombatra esik, a konferencia helyszíne a kommandói ifjúsági tábor. Több országból lesznek meghívottaink, például Horvátországból, Szlovákiából, Ukrajnából, előadóként látjuk vendégül Tánczos Barna volt vízügyi és környezetvédelmi minisztert is. Összesen mintegy kétszázan jelentkeztek be a rendezvényre, szerencsére sikerült őket Kommandón elszállásolnunk. A szervezésben partnereink voltak az Erdélyi Magyar Műszaki Tudományos Társaság és az Országos Erdészeti Egyesület.

Hirdetés
szóljon hozzá! Hozzászólások
Hirdetés
Hirdetés
Hirdetés

A rovat további cikkei

Hirdetés
2026. július 06., hétfő

Kevesebbet vásárolunk, ez pedig már uniós szinten is meglátszik

Az Európai Unióban 1,9 százalékkal, az euróövezetben 1,6 százalékkal nőtt a kiskereskedelmi forgalom májusban az előző év azonos időszakához képest, Romániában viszont csökkent a lakossági fogyasztás.

Kevesebbet vásárolunk, ez pedig már uniós szinten is meglátszik
2026. július 06., hétfő

Lehűléssel indul, felmelegedéssel folytatódik a következő két hét Erdélyben

Változékony időjárásra készülhetünk a következő két hétben Erdélyben: a hét közepén jelentősen visszaesik a hőmérséklet, majd ismét melegedés kezdődik. Csapadékra és zivatarokra mindkét héten több alkalommal is számítani lehet.

Lehűléssel indul, felmelegedéssel folytatódik a következő két hét Erdélyben
2026. július 06., hétfő

Jó üzleti forgalommal is mélyponton a Secuiana nadrággyár, a csőd széléről igyekszik visszafordulni

Megelőző egyezségi eljárást kért a kézdivásárhelyi Secuiana nadrággyár a csődeljárás elkerülése érdekében. A cég tavaly történelmi forgalmat ért el, mégis több mint 10 millió lejes veszteséget könyvelt el, miközben adóssága 23,6 millió lejre nőtt.

Jó üzleti forgalommal is mélyponton a Secuiana nadrággyár, a csőd széléről igyekszik visszafordulni
Hirdetés
2026. július 06., hétfő

Csoma Botond: az „óvodás szintű veszekedés” csak az AUR-nak kedvez

A politikai pártok közötti párbeszéd az egyetlen út egy teljes jogkörrel rendelkező kormány megalakításához – jelentette ki Csoma Botond. Az RMDSZ a képviselőházi frakció vezetője szerint a jelenlegi konfliktusok csak az AUR erősödését segítik.

Csoma Botond: az „óvodás szintű veszekedés” csak az AUR-nak kedvez
2026. július 06., hétfő

Ismét felszólította a miniszterelnök-jelölt kinevezésére az elnököt George Simion, Bolojant pedig elküldené a hatalomból

George Simion, a Románok Egyesüléséért Szövetség (AUR) elnöke, hétfőn felszólítást intézett Nicușor Dan államfőhöz, hogy nevezzen meg egy miniszterelnök-jelöltet.

Ismét felszólította a miniszterelnök-jelölt kinevezésére az elnököt George Simion, Bolojant pedig elküldené a hatalomból
2026. július 06., hétfő

Sok a panasz nyáron a vasúti közlekedésre, online panaszbejelentőt indított a közlekedési minisztérium

A közlekedési minisztérium hétfőn közzétett Facebook-oldalán egy űrlapot, amelyet kitöltve az állampolgárok jelenthetik a vonattal való közlekedésük során tapasztalt problémákat, hiányosságokat – közölte a közösségi oldalán Radu Miruță.

Sok a panasz nyáron a vasúti közlekedésre, online panaszbejelentőt indított a közlekedési minisztérium
Hirdetés
2026. július 06., hétfő

Kilőtt a környezetkímélő autók eladása az év első felében

Az első félévben 0,3 százalékkal több új személygépkocsit helyeztek forgalomba Romániában, mint 2025 azonos időszakában, a száz százalékban elektromos autók szegmensében 76,6 százalékos növekedést jegyeztek éves összevetésben.

Kilőtt a környezetkímélő autók eladása az év első felében
2026. július 06., hétfő

Tovább csökkent a kiskereskedelmi forgalom Romániában

Az év első öt hónapjában tovább mérséklődött a kiskereskedelmi forgalom Romániában az előző év azonos időszakához képest – derül ki az Országos Statisztikai Intézet (INS) hétfőn közzétett adataiból.

Tovább csökkent a kiskereskedelmi forgalom Romániában
2026. július 06., hétfő

Helikopterrel hozták a szívet, hat órát tartott a transzplantáció

Idén immár negyedik alkalommal végeztek szívtranszplantációt Marosvásárhelyen, egy 45 éves nőnek adva új esélyt az életre. A donor egy 38 éves nő volt, a szervet Jászvásárról hozták helikopterrel.

Helikopterrel hozták a szívet, hat órát tartott a transzplantáció
Hirdetés