
Fotó: Kristó-Gothárd Hunor
Együttélési övezetet alakítanak ki Sepsiszentgyörgy és az Olt-menti települések, hogy hatékonyabban pályázhassanak. Antal Árpád Sepsiszentgyörgy polgármestere szerdán Árkos, Illyefalva, Uzon, Kökös, Réty, Kőröspatak, Bodok és Gidófalva polgármestereivel tartott közös sajtótájékoztatót.
2020. szeptember 16., 20:482020. szeptember 16., 20:48
Hangsúlyozták a 2021-2027-es európai uniós kiírások között lesznek olyanok, melyekre akkor pályázhatnak hatékonyan a megyei jogú városok és a megyeszékhelyek, ha együttműködnek a környezetükben lévő településekkel.
Antal Árpád rámutatott, a metropoliszövezet, növekedési övezet, városi akcióövezet kifejezések nem otthonosak, vagy értelmezhetetlenek, meglátásuk szerint a jelenlegi helyzetet legtalálóbban az „együttélési övezet” írja le. Sepsiszentgyörgyre a környező településekről több mint kétezren járnak be dolgozni, és több mint ezer gyerek tanul a városi iskolákban. Továbbá Sepsiszentgyörgyről mintegy ezren költöztek ki a környező falvakba, építettek hétvégi házakat, vagy ott dolgoznak. A települések összefogva a következő uniós ciklusban pályázhatnak közszállítási rendszer kiépítésére, vagy éppen korszerű bicikliút-hálózatra, részletezte Antal Árpád.
Emlékeztetett, hogy a sepsiszentgyörgyi közszállítás jelenleg nem lépheti át a városhatárt, a települések közötti közlekedésre magáncégek pályázhatnak, azt a megyei tanács engedélyezi. A polgármester kifejtette, az együttélésnek megvan a színe és a fonákja. „A színe az, hogy a környező települések lakói is igénybe veszik a városi szolgáltatásokat, az oktatás, sport, kultúra területén. A fonákja azonban, hogy reggel nyolc órakor rengeteg autó érkezik a városba, ami elakadásokat okoz az utakon. Erre jelenthet megoldást, ha a következő években közösen hívjuk le az EU-s forrásokat: így lehet az együttélésünknek több színe és kevesebb fonákja” – mondta.
Első lépésben a környező nyolc településsel kötnek megállapodást, de a jövőbeli tervek között szerepel egy hasonló együttműködési keret megteremtése Málnás, Bükszád, Mikóújfalu és Sepsiszentgyörgy között, de akár Csíkszeredával is. „Mivel ez a pályázat megyeszékhelyeknek szól, olyan együttműködést is létrehozhatunk, amely Kököstől Udvarhelyszék határáig terjed, így összehangoltan vihetünk véghez különböző fejlesztéseket” – mutatott rá Antal Árpád. „Az elmúlt 12 évben stratégiában gondolkodtunk, évek óta közösen dolgozunk különböző területeken. Ez egy újabb szintje lesz az együttműködésünknek, az együttélésünknek” – fogalmazott Fodor Imre, Illyefalva polgármestere.
Társulási szerződést készül kötni Felsőboldogfalva és Székelyudvarhely a farcádi és a székelyudvarhelyi Lejtő utcai ivóvízhálózat bővítése és felújítása érdekében. A beruházásra pályázati forrást keresnének, az útfelújításról pedig csak később lehet szó.
Van elég tartalék az országos villamosenergia-rendszerben a csernavodai atomerőmű 2-es reaktorának leállása után kieső áram pótlására – tájékoztatott szerda este az energiaügyi minisztérium.
Románia túljutott az inflációs csúcson, és az éves infláció ősszel 5,5 százalék körüli szintre, év végére akár 5 százalék közelébe is csökkenhet, ha az új kormány nem hoz árfelhajtó intézkedéseket – nyilatkozta Adrian Negrescu gazdasági tanácsadó.
Háromnapos rendezvénysorozattal készül a magyar kormány az augusztus 20-i nemzet ünnepre, amelyen rövidebb lesz a tűzijáték a szokásosnál – mondta Magyar Éva kormányszóvivő a programokat ismertető szerdai budapesti rendezvényen.
Rendkívüli ülésen szavazta meg a képviselőház az RMDSZ törvénytervezetét, amely heti 8 tanórára csökkenti az iskolaigazgatók és tanfelügyelők kötelező óraszámát, hogy több időt fordíthassanak az intézmények vezetésére és az ezzel járó feladatokra.
Közel ezer emberrel foglalkoztatnak kevesebbet a háromszéki cégek, mint egy évvel korábban – elemezte a háromszéki gazdaság fő számait a Kovászna megyei Kereskedelmi Kamara elnöke, Edler András.
A sofőr epilepsziás rohama miatt következhetett be a hatóságok elsődleges vizsgálatai alapján a kedd esti, két halálos áldozatot követelő baleset Brassó központjában.
Az FSLI, a Spiru Haret és az Alma Mater tanügyi szakszervezeti szövetség határozottan elutasítja az oktatási alkalmazottak bérezésére vonatkozó legújabb javaslatot.
Az infláció 2,26 százalékpontos csökkenése nem a gazdaság javulását jelzi, csupán egy matematikai korrekció – nyilatkozta szerdán Flavius Valentin Jakubowicz, a Romániai Pénzügyi-Banki Elemzők Egyesületének (AAFBR) elnöke.
Szerdai rendkívüli ülésen a képviselőház azt a törvénymódosító tervezetet, amely heti 8-ra csökkenti az iskolaigazgatók és tanfelügyelők kötelező óraszámát, hogy több időt fordíthassanak az intézmények vezetésére és az ezzel járó feladatokra.
szóljon hozzá!