
Képünk illusztráció
A Profi áruházlánc egyik sepsiszentgyörgyi üzletében a magyarságuk, az anyanyelvhasználat miatt zaklatta az üzletvezető az alkalmazottakat – erről kapott panaszt a Mikó Imre Jogvédelmi Szolgálat. Az Országos Diszkriminációellenes Tanácshoz (CNCD) fordultak az ügyben.
2021. május 05., 13:422021. május 05., 13:42
2021. május 05., 16:082021. május 05., 16:08
Benkő Erika, a jogvédelmi szolgálat vezetője szerdán sajtótájékoztatón számolt be arról, hogy az üzlet több alkalmazottja tett náluk panaszt a megkülönböztető bánásmód miatt, hangsúlyozva, meglepőnek és felháborítónak tartja, hogy ilyen eset előfordulhat Sepsiszentgyörgyön.
A panaszok alapján kiderült,
Arra hivatkozott, hogy „Romániában élünk, itt románul beszélünk”. Annyira elviselhetetlen volt a légkör, hogy március óta hét alkalmazott is felmondott. A panasztevők közül egyik volt alkalmazott vállalta, hogy átadja a jogvédelmi szolgálatnak az adatait, felhatalmazva őket, hogy hivatalosan eljárjanak az ügyben. Akik még az üzletben dolgoznak, nem vállalták a nevüket, attól tartva, hogy elveszítik a munkahelyüket. Benkő Erika elmondta, alaposan körbejárták az ügyet,
Az üzletlánc tulajdonosainak is jelzik, hogy a többnyelvű térségben a magyar nyelvnek létjogosultsága van, a sikeres üzletpolitika alapja, hogy a vásárlót anyanyelven szólítsák meg, és hogy az alkalmazottakat ne korlátozzák az anyanyelvhasználatban. Az alkotmány szavatolja az anyanyelvhasználatot, ugyanakkor törvény kifejezetten tiltja, hogy bárkit a nemzetisége, az anyanyelve, a vallása, bármilyen kisebbségi hovatartozása alapján diszkriminálni lehessen – szögezte le Benkő Erika.
Hozzátette,
Csapdahelyzet, amikor úgy kell fellépnie az alkalmazottnak a munkahelyi diszkrimináció ellen, hogy közben a megélhetése kerülhet veszélybe, ezért kell a cégek olyan nyelvpolitikát kidolgozzanak, amely elejét veszi a hasonló helyzeteknek. Benkő Erika hangsúlyozta,
Mindenkit erre biztat, hangsúlyozva, adatokra van szükségük, hogy hivatalosan el tudjanak járni, de azokat bizalmasan kezelik, nem hozzák nyilvánosságra. Emlékeztetett, még a Sepsi Value bevásárlóközpont megnyitása előtt kérték, hogy figyeljenek a magyar nyelvhasználatra, és ígéretet kaptak erre, így most a helyszínen nézték meg, miként működik a kétnyelvűség. Vannak pozitív példák, a KFC, a Carrefour figyel erre, ahol hiányosságokat tapasztaltak, írásban jelezték az üzleteknek, kérve, hogy orvosolják a helyzetet.
Portálunk telefonon kereste meg az üggyel kapcsolatban a Profi Románia központi vezetőségét. A temesvári székhelyről azt a választ kaptuk, hogy írásban küldjük el a kérdéseinket. Ezt megtettünk, amint megkapjuk az üzletlánc álláspontját, cikkünket frissítjük.
A betegellátás nem szenvedi meg az általános sztrájkot, és arra is lehetőség van, hogy sürgősségi esetben ott, ahol szükséges, a sztrájkoló dolgozó kilépjen a tiltakozásból és visszatérjen a munkába – mondta a Székelyhonnak a Sanitas képviselője.
A Richter-skála szerint 3,4-es erősségű földrengés történt kedden 17 órakor Buzău megyében, Vrancea szeizmikus térségben – közölte az országos földfizikai intézet (INCDFP).
Szerdán is folytatódik az általános sztrájk az egészségügyben – jelentette be a Sanitas Szakszervezeti Szövetség elnöke, Iulian Pope kedden, miután az új bértörvényről egyeztettek az egészségügyi minisztériumban.
Tűz ütött ki egy gazdasági épületben és egy raktárban Csíkszentsimon községben kedden, ahol fennállt annak a veszélye, hogy átterjed a tűz két lakóházra is. Többen megsérültek.
Közlekedési baleset történt kedd délután a 12A jelzésű országúton, Csíkszereda és Delne között: egy motorkerékpár és egy személygépkocsi ütközött össze. A motorost kórházba szállították.
2026 első félévében a Kovászna Megyei Prefektúrához összesen 131 beadvány érkezett, sok esetben többtucatnyi ember kérelmét tolmácsolva. Legtöbbször sikerült ezekre megoldást találni – tudtuk meg Ráduly István prefektus keddi sajtótájékoztatóján.
Az Európai Unió bekérette Oroszország brüsszeli ügyvivőjét, miután a múlt héten orosz drónok hatoltak be Románia légterébe – számolt be kedden a dpa.
Zátonyra futott a Dunán hétfő éjszaka egy svájci zászló alatt közlekedő üdülőhajó a Mehedinți megyei Salcia térségében. A fedélzeten 186 utas és 52 fős személyzet tartózkodott.
Lángoló fafeldolgozó műhelyhez riasztották kedden délben a tűzoltókat Csíkszentsimonba.
Kórházba szállították, de később életét vesztette az a 14 éves fiú, aki elektromos rollerrel közlekedett az országúton Bihar megyében, amikor elgázolta egy autó. Marosszéken éppen a napokban ellenőrizték célzottan az elektromos rollerrel közlekedőket.
szóljon hozzá!