
Fotó: Vigadó Művelődési Központ
A kézdivásárhelyi Vigadó Művelődési Központ dísztermében szeptember 7-én 18 órától hármas rendezvényre várják az érdeklődőket: bemutatják Iochom István Katonasors című könyvét, ugyanekkor tartják az immár hatodik hadiárva-találkozót, illetve első alkalommal a volt kézdiszéki munkaszolgálatosok találkozóját.
2023. szeptember 06., 15:062023. szeptember 06., 15:06
Iochom István kézdivásárhelyi újságíró huszonnegyedik, Katonasors című kötetét Ambrus Ágnes nyugalmazott egyetemi adjunktus mutatja be Albu Erika előadóművész és Józsa Irén versmondó, Pro Urbe díjas nyugdíjas magyartanár közreműködésével. A könyv témája nemcsak érdekfeszítő, de egyben hiánypótló is.
Romániában ugyanis a szovjet mintára elindított osztályharc idején, 1950 után
A Kovászna megyei sorsüldözöttek történetét mindmáig senki sem dolgozta fel.
„Könyvem azon felső-háromszékiek visszaemlékezéseit tartalmazza, akik az 1950. január 14. és 1961. február 28. közötti időszakban munkaszolgálatosként teljesítettek katonai szolgálatot a Munka Szolgálatának Főigazgatósága keretében, vagyis
Nem egy közülük sose tért haza, vagy ha igen, betegen vagy életre szóló fogyatékossággal” – mondja Iochom István.
Kézdiszéki munkaszolgálatos katonák 1959-ben Zsilvásárhelyen
Fotó: Iochom István személyes archívuma
Hiteles feljegyzések szerint csak 1950-1961 között több mint 520 ezer kényszer-munkaszolgálatost dolgoztattak ingyen, 24-42 hónapon keresztül, gyenge ellátás mellett. A 2000 és 2014 között fungáló Volt Munkaszolgálatos Katonák Érdekvédelmi Szövetsége Hargita megyében 4575, Háromszéken 2800, Maros megyében 6500 tagot számlált, Brassó, Kolozs és Bákó megyéből közel kétszázan csatlakoztak hozzá, ám
A szerző tizenkilenc településen keresett fel egykori „lapátosokat”, a fotókkal gazdagon illusztrált kötetben mintegy negyven visszaemlékezést közöl.
A csütörtöki rendezvény fővédnöke Tóth László főkonzul, házigazdája Kiss Erika, a Kézdiszéki EMNT és a Kézdiszékért Egyesület elnöke. A belépés díjtalan, de regisztrálni kötelező a 0730-600 279-es telefonszámon.
A Román Nemzeti Bank (BNR) 5,5 százalékról 6,1 százalékra emelte az idei év végére vonatkozó inflációs előrejelzését, 2027 végére pedig a korábbi 2,9 százalék helyett 3,4 százalékos inflációval számol – közölte csütörtökön Mugur Isărescu.
Riasztást rendeltek el csütörtökön reggel az egyik costinești-i strandon, miután a turisták egy drón maradványait fedezték fel a tenger vizében, nagyon közel a parthoz. A hatóságok most intézkednek.
A Nuclearelectrica csütörtök reggel megkezdte a csernavodai atomerőmű 2-es reaktorának ellenőrzött leállítását.
Szabadlábon védekezhet az a sofőr, aki kedd este Brassó belvárosában a járdára hajtva három turistát gázolt el – közölte a brassói ügyészség.
A hadsereg radarrendszere csütörtökön 1 óra 27 perckor drónokat észlelt az ukrán–román folyami határ közelében, az ukrajnai Izmajil térségében. A román légierő két F-16-os vadászgépe felszállt a Borcea 86-os légibázisról – közölte a védelmi minisztérium.
Társulási szerződést készül kötni Felsőboldogfalva és Székelyudvarhely a farcádi és a székelyudvarhelyi Lejtő utcai ivóvízhálózat bővítése és felújítása érdekében. A beruházásra pályázati forrást keresnének, az útfelújításról pedig csak később lehet szó.
Van elég tartalék az országos villamosenergia-rendszerben a csernavodai atomerőmű 2-es reaktorának leállása után kieső áram pótlására – tájékoztatott szerda este az energiaügyi minisztérium.
Románia túljutott az inflációs csúcson, és az éves infláció ősszel 5,5 százalék körüli szintre, év végére akár 5 százalék közelébe is csökkenhet, ha az új kormány nem hoz árfelhajtó intézkedéseket – nyilatkozta Adrian Negrescu gazdasági tanácsadó.
Háromnapos rendezvénysorozattal készül a magyar kormány az augusztus 20-i nemzet ünnepre, amelyen rövidebb lesz a tűzijáték a szokásosnál – mondta Magyar Éva kormányszóvivő a programokat ismertető szerdai budapesti rendezvényen.
Rendkívüli ülésen szavazta meg a képviselőház az RMDSZ törvénytervezetét, amely heti 8 tanórára csökkenti az iskolaigazgatók és tanfelügyelők kötelező óraszámát, hogy több időt fordíthassanak az intézmények vezetésére és az ezzel járó feladatokra.
szóljon hozzá!