
Antal Árpád, Sepsiszentgyörgy polgármestere
Fotó: Beliczay László
Kiszámítható működést biztosít az önkormányzatoknak az idei költségvetés, azzal hogy a személyi jövedelemadó helyben marad, ám átütő reformra van szükség, hogy az egyenlőtlenségeket felszámolják – szögezte le a csütörtöki sajtótájékoztatón Antal Árpád.
2021. február 18., 15:222021. február 18., 15:22
Sepsiszentgyörgy polgármestere úgy véli, annyi újítás valósul meg, amennyit az RMDSZ kezdeményez, és amennyit át is tud vinni a kormánykoalícióban.
– hívta fel a figyelmet Antal Árpád. Felidézte: a két évvel ezelőtt készített tanulmánya következtetéseit, amelyből egyértelműen kiderül, hogy vannak olyan települések, melyek konjunkturális körülmények között tesznek szert óriási bevételekre.
Az országban Bukarest mellett 14 megyei jogú város, 15 város és 48 község nem a saját sikeres közpolitikája révén jut hatalmas összegekhez. Bukarest 1. kerületében például azért folyik be nagy összeg a személyi jövedelemadóból, mert ott működnek az állami intézmények, és oda vannak bejegyezve a multinacionális vállalatok. Ennek következtében
Hasonló a helyzet Mioveni városban, amely a Dacia gyárnak köszönhetően jut nagy összegekhez, de sok nagyváros melletti község profitál abból, hogy oda telepedtek az ipari parkok, beruházók, így megkapják a tőlük befolyt személyi jövedelemadót.
– szögezte le Antal Árpád. Javaslata szerint meg kellene szabni a településeknek jutó személyi jövedelmi adó alsó és felső határát, így a többletet szét lehetne osztani a rászoruló települések között, korrigálva az egyenlőtlenségeket. Számításai szerint az így szétosztásra kerülő összeg elérné az egymilliárd eurót. A sepsiszentgyörgyi politikus újságírói kérdésre elmondta, ennek a kivitelezése nem egyszerű, mivel a „gazdag önkormányzatoknak” nagy az érdekérvényesítő képességük. Hozzátette, az RMDSZ-ben megvan a politikai akarat a reformra.
Antal Árpád szerint, jó hogy a kormány várhatóan pénteken elfogadja a költségvetést, ám a késlekedés már most komoly gondokat okoz.
A polgármester elmondása szerint a sepsiszentgyörgyi városházán már most „fél köbméternyi” kivitelezési szerződés vár aláírásra. A polgármester ugyanakkor az idei költségvetés előnyeként említette, hogy kiszámíthatóbb lett a gyermekvédelmi és szociális rendszer finanszírozása, ezt ugyanis az elmúlt években teljes fejetlenség jellemezte.
Korábban az okozta az összevisszaságot, hogy a törvényben az állt, az állam 90 százalékig biztosíthatja a finanszírozást, így volt év amikor 80, máskor csak 10 százalékban járultak hozzá a kiadásokhoz – fejtette ki a sepsiszentgyörgyi városvezető.
Cseke Attila fejlesztési miniszter szerdán kijelentette, hogy Romániában létezik egy olyan réteg, amelyik a szabályokat tudatosan kijátszva nem fizet helyi adót, miközben a többség becsületesen eleget tesz kötelezettségeinek.
Az adóemelés, közlekedés és parkolás mellett többek között a tervezett Drakula Park, az okoskukák, és a Harvíz Rt. óriáspályázata kerültek terítékre témaként a csíkszeredai városvezetés által megszervezett szerdai sajtóbeszélgetésen.
A fiatalokat érintő kérdésekről tartanak előadásokat és panelbeszélgetéseket szakemberek január 20-án, a Szakszervezetek Művelődési Házában. A rendezvény érdemi válaszokkal szolgál a fiatalok dilemmáira.
Cseke Attila fejlesztési miniszter szerdán kijelentette, hogy a közigazgatási intézkedéscsomagról szóló törvénytervezetet a kormánykoalícióban fogják véglegesíteni.
Három Temes megyei rendőr megsérült szerda reggel a lugosi rendőrség egyik melléképületében történt robbanásban, ahol az erkölcsi bizonyítványokat kiállító iroda működik.
Az Országos Statisztikai Intézet (INS) szerdán közölt adatai szerint a villamos energia, a kávé és kakaó ára, valamint a vasúti szállítás díja nőtt a legnagyobb mértékben az elmúlt egy évben.
Két román állampolgár is szerepel Európa legkeresettebb bűnözőinek listáján. Egyikük a mezőméhesi nőgyilkosság feltételezett elkövetője – szúrta ki a Digi24 hírportál.
A helyi és a központi közigazgatás reformjáról szóló törvénytervezet indoklása szerint az intézkedéscsomag alkalmazásával 2026-ban 3,367 milliárd lejjel csökkennek a költségvetési kiadások.
A novemberi 9,76 százalékról tavaly decemberben 9,69 százalékra csökkent az éves infláció Romániában – közölte szerdán az Országos Statisztikai Intézet (INS).
Két súlyos közlekedési szabályszegést is feltártak a rendőrök kedden Hargita megyében.
szóljon hozzá!