
Ilyés Krisztina szerint az oktatók játékos, interaktív módszerekkel tudják lekötni a gyerekek figyelmét
Fotó: VitaMAG/Facebook
Nemzeti identitásuk megőrzése szempontjából elsődleges fontosságú a magyar nyelv oktatása a moldvai csángó gyerekek körében. Az önkéntesek által végzett délutáni, hétvégi foglalkozások során azonban a hagyományos módszerek nem mindig célravezetők, ezért alternatív módszerek átadásával segíti őket egy projekt keretében a Székelyudvarhelyi Egyetemi Központ (SZEK).
2022. január 13., 10:432022. január 13., 10:43
2022. január 13., 11:012022. január 13., 11:01
A VitaMAG – a SZEK szakemberei által létrehozott készségfejlesztő központ – az utóbbi időben nemcsak diákoknak tart rendszeres felkészítőket, hanem
Ilyés Ferenc, a SZEK igazgatója lapunknak elmondta, ennek keretében a legnagyobb projektjük a román nyelv idegen nyelvként való oktatását segítő alternatív módszertan kidolgozása. Hozzátette: a járványidőszak idején ezt online formában végezték, és egyre több volt az érdeklődő.
Az ötletből rövid idő alatt konkrét elképzelés lett, majd, miután egy telekommunikációs cég majdnem teljes egészében vállalta a projekt finanszírozását, elindultak a képzések két oktató, Egyed Gergő és Ilyés Krisztina irányításával. Nagy kihívás, ugyanakkor küldetés is ez a képzés, remélik tehát, hogy a jelenleg zajló rövid műhelymunka-sorozat csak kezdete egy hosszabb, kiterjedt programnak – tette hozzá Ilyés Ferenc.
Ilyés Krisztina, a VitaMAG egyik oktatója elmondta, eddig két képzést tartottak Csíkszeredában, ugyanakkor január végén egy harmadikra is sor kerül Bákóban.
„A kulcsszó a játékosság: ha a gyerekek játékként fogják fel a folyamatot, akkor szívesen bekapcsolódnak” – hangsúlyozta Ilyés Krisztina, ennek megfelelően tehát a módszerek között sok a képi impulzusra épülő, az audiovizuális jellegű játék.
Hegyeli Attila, a Csángó Oktatási Program koordinátora szerint a moldvai csángók körében a székelyföldi román nyelvtanulás problémáihoz hasonló gondok vannak:
Ugyanakkor – tette hozzá Hegyeli – a csángó gyerekeket is érintik a 21. századi kihívások: felpörgött a világ körülöttük, „nem lehet már a délutáni foglalkozásokat sem nyelvtanozva, monoton módon tartani, helyette izgalmas, pörgős módszerekre van szükség”.
A VitaMAG projektje módszertani értelemben pontosan ezt tudja nyújtani: a nyelvoktatásnak egy olyan megközelítését, amely izgalmas, játékos, pörgős – mondta Hegyeli Attila.
Feszültséget okoz a közköltségek elmaradása és az italozásból fakadó agresszió a székelyudvarhelyi szociális tömbházakban, miközben a városvezetés javításokat végeztet a Cekend-bejáratnál és a Budvár utcában.
A Tisza-frakció kezdeményezte, hogy a parlament jövő kedden válassza meg az új köztársasági elnököt.
A képviselőház plénuma szerdán módosításokkal elfogadta a biológiai sokféleség megőrzésére vonatkozó 2026-2030-as stratégiát és cselekvési tervet jóváhagyó törvénytervezetet.
Mintegy húsz nappal ezelőtt, amikor legutóbb hírt adtunk róluk, a székely világjárók éppen Ázsia kapuja felé közeledtek. Azóta eljutottak a Bajkál-tóhoz, továbbá Mongólia fővárosába, Ulánbátorba, jelenleg Dzsingisz kán hajdani székhelyén pihennek.
Drónmaradványokat találtak szerda délután a Fekete-tengerben, a mamaiai napozóövezet közelében.
A Hargita megyei közlekedési rendőrök is csatlakoztak a ROADPOL – SPEED európai közlekedésbiztonsági akcióhoz. Az augusztus 3-tól augusztus 9-ig tartó ellenőrzés-sorozat célja a gyorshajtás visszaszorítása és a súlyos közúti balesetek megelőzése.
Összesen 26 sürgősségi esetet kezeltek a Hargita megyei hivatásos tűzoltók a hét első két napján. Elsősegélyt nyújtottak, tűzhöz és balesethez vonultak ki, valamint medvék megjelenése miatt is figyelmeztették a lakosságot.
A képviselőház szerdán döntő házként a szenátus által megszavazott formában, tehát a Szociáldemokrata Párt (PSD) módosító indítványával együtt fogadta el az energiaágazat dekarbonizációjáról szóló törvénytervezetet.
Nicușor Dan államfő szerdán a Facebook-oldalán bejelentette, hogy élettársával együtt úgy döntött: közzéteszik az elnöki hivatal honlapján Mirabela Grădinaru vagyon- és érdekeltségi nyilatkozatát.
Folytatódnak a tárgyalások az egészségügyi szakszervezetekkel az új közalkalmazotti bértörvényről, és ezen a héten van esély az előrelépésre – jelentette ki szerdán Dragoș Pîslaru ügyvivő munkaügyi miniszter.
szóljon hozzá!