
Hódít az új izzítórúd
Fotó: Ferencz Alpár
A dohányzás alternatívájaként használják, olcsó, praktikus, némelyek szerint segíthet a nikotinról való leszokásban. Az ElfBar a dohányosok legújabb csodaszere, vagy újabb kapu a függőség felé? Erre kerestünk választ, amikor az eszköz használóit és szakembereket kérdeztünk.
2022. június 25., 19:332022. június 25., 19:33
2022. június 25., 19:412022. június 25., 19:41
Egyéni és társadalmi tényezők játszanak közre a kétféle függőségtípus, a szerfüggőség és a viselkedésfüggőség (például játékfüggőség) kialakulásánál – derül ki abból a beszélgetésből, amelyet Miklós Csongor pszichológussal folytattunk. A gyermekkori traumák és feldolgozatlan érzelmi, lelki sérülések olyan tudatalatti folyamatokat indíthatnak el, amelyek hajlamosítják az egyént a függőségre, de fiatal korban a csoportnyomás szerepe sem elhanyagolható.
A manapság népszerű izzítórúd, az ElfBar legismertebb verziója hatszáz szívásra elegendő, nikotinsó alapú folyadékot tartalmaz, amelyet a készülék porlasztás révén tesz belélegezhetővé. Az eszköz nem újratölthető akkumulátorral üzemel, így a hatszáz slukk elfogyasztása után elektronikus hulladéknak minősül – ennek ellenére sokan megtartják, gyűjtik az elhasznált rudakat, különleges, mégis egyszerű kialakítása és a különböző ízesítések változatos színei miatt. Így tesznek azok a fiatalok is, akiket arról kérdeztünk, hogy miért pont ezt a terméket használják.
– fejtette ki egy középiskolás lány. Egy fiatalabb fiú úgy nyilatkozott: „a környezetemben jó páran használják. Először egy barátom rendelt néhány darabot az internetről, akkor tetszett meg az íze, meg a praktikussága – annyit szívsz belőle, amennyit szeretnél, mert bármikor zsebre lehet tenni, nem úgy, mint egy égő cigarettát.”
„Rászoktam a nikotinra, amióta használom, azelőtt csak két-három szál cigarettát szívtam el hetente. Az osztályban rendszeresen használtuk, most, hogy itt a nyári szünet, csak ritkábban veszek” – fejtette ki.
Függőség vagy trend?
Fotó: Ferencz Alpár
Többféle magyarázat létezik arra, hogy miért válhat trenddé egy káros szenvedély. A szakemberek egyetértenek azonban abban, hogy a függőségek kialakulásánál nemcsak egyéni, hanem társadalmi, közösségi tényezők is jelentős szereppel bírnak. Az addikció mozgatórugóiról Miklós Csongor pszichológust kérdeztük, aki először a függőségek egyéni hátterét ismertette.
„Önbecsapás azt mondani, hogy azért kezdtem el cigarettázni, mert az osztályban ez volt a menő és rám ragadt, vagy mert jó az íze és hasonlók.
Ha valaki a trauma hatására felnőtt korára nem lesz képes arra, hogy boldogságot éljen meg, nagy valószínűséggel olyan viselkedésformákhoz fog folyamodni, amelyek endorfint, dopamint, oxitocint és szerotonint termelnek. A függőség felé vezető út fiatal korban, tudat alatt kezdődik. A szerfüggőséghez tehát három dolog megléte szükséges: maga az addiktív szer, egy fogékony szervezet és egy stresszfaktor.”
Olyan fiatallal is találkoztunk, aki közel negyven darabos gyűjteménnyel rendelkezik
Fotó: Ferencz Alpár
Az általunk megkérdezett fiatalok jelentős része mégis a csoportja vagy a közvetlen környezete hatásának tudja be, hogy használja az újdonságot. A pszichológus ezzel kapcsolatban úgy nyilatkozott, hogy „kamaszkorban az ember nagyon szeretne egy kortárs csoporthoz tartozni. Hogyha azonban jó a viszonyuk a szüleikkel, a felnőttektől kapják meg azt az érzelmi biztonságot, amire szükségük van. Ez esetben nem függ az egyensúlyuk a kortárs csoporttól.
A probléma az, hogy manapság a kamaszok egyre távolabb kerülnek a szüleiktől. A kamaszkorban sok esetben megromlik a kapcsolat a szülők és gyerekek között: sok szülő nem érti a kamasz egyébként természetes lázadását. Ennek úgy kellene működnie, hogy a szülő teret ad a lázadásnak, megengedve, hogy gyereke elmenjen a falig.
Hogyha stabil énképpel rendelkezik a fiatal és jó a kapcsolata a szüleivel, nincs kitéve annyira a csoportnyomásnak.”
Az új izzítórúd egészségügyi hatásairól dr. Csipor-Fodor Alpár tüdőgyógyászt kérdeztük.
Az előbbi legfontosabb előnye, hogy úgy képes nikotint juttatni a szervezetbe – ezáltal a leszokni vágyók nikotinbevitelét is segítve –, hogy a gőzölés folyamata során nem szabadít fel olyan káros anyagokat (mint például arzént, ólmot vagy akár szén-monoxidot), amelyek a cigaretta égése során a légutakba és a környezetbe jutnak. Némely becslések szerint ezen alternatívák a cigarettánál akár 70–95 százalékkal kevesebb káros anyagot bocsátanak ki, csökkentve a rák, a krónikus obstruktív légúti betegség (COPD) és a különböző szívbetegségek valószínűségét.”
A szakember azonban hátrányokra is felhívta a figyelmet. „A sokéves, gyakori dohányzás a testi esztétika elcsorbulása mellett légzési elégtelenségig fajulhat, amely akár a COPD, akár a tüdőrák előrehaladott stádiumából adódik. Sajnos kimondhatjuk, hogy halálba torkolló végkimenetele is lehet ezen aktuálisan menő, káros, egyértelműen rossz szokásnak” – fűzte hozzá.
Szakadékba zuhant egy autó a Transzfogarasi útról egy interneten terjedő felvétel szerint. A videót megosztók szerint a járművet nem rögzítették kézifékkel. A súlyosan megrongálódott autóban szerencsére nem ült senki.
A Nemzeti Liberális Párt (PNL) nem támogatja a Veștea-kabinetet, és azt javasolja a pártoknak és Nicușor Dan államfőnek, hogy kössenek hat hónapra szóló megállapodást egy kisebbségi kormány támogatásáról – jelentette be vasárnap Ilie Bolojan.
A Szociáldemokrata Párt (PSD) országos politikai tanácsa vasárnap egyhangúlag úgy döntött, hogy a PSD részt vesz a Veștea-kormányban.
Ilie Bolojant újraválasztották a Nemzeti Liberális Párt (PNL) elnökévé a vasárnapi rendkívüli kongresszuson.
Nem maradhat a Nemzeti Liberális Párt (PNL) tagja, aki elárulja az alakulatot, és a kulisszák mögött ellene dolgozik – jelentette ki Ilie Bolojan a PNL vasárnapi kongresszusán mondott beszédében.
Az egészségügyi minisztérium vasárnap orvosi ajánlásokat tett közzé arra vonatkozóan, hogyan lehet biztonságosan átvészelni a hőhullámot.
Elkezdődött vasárnap a Romexpo kiállítási központban a Nemzeti Liberális Párt (PNL) rendkívüli kongresszusa, amelyen a párt új vezető testületeiről döntenek.
Négy ittas járművezetőt szűrtek ki az elmúlt 48 órában végzett ellenőrzések során a rendőrök Hargita megyében.
A Mentsétek meg Romániát Szövetség (USR) volt elnöke, Elena Lasconi szombaton felszólította Nicușor Dan államfőt, hogy vállalja a felelősséget a döntéseiért, és ismerje el a romániaiak előtt, hogy hibázott.
Tíz jelentkezőből csupán háromnak sikerül első nekifutásra megszereznie a jogosítványt Maros megyében. Ez az átmenési arány mind a székelyföldi megyék közt, mind országos szinten gyengének számít. Hargita és Kovászna megyében jobbak az eredmények.
szóljon hozzá!