
Több tudományág szemszögéből mutatják be a BarabásiLab kiállítást
Fotó: Veres Nándor
Ingyenesen látogatható kiállításokkal, tudományos előadásokkal, gyermekprogramokkal és koncertekkel készül az idei Múzeumok Éjszakájára a Csíki Székely Múzeum. Szombaton reggel kilenctől éjjel tizenkét óráig a Mikó-vár ad teret a kulturális programoknak: a néprajzi és várostörténeti kiállítások mellett rendhagyó tárlatvezetéseken és tudományos előadásokon vehet részt az érdeklődő.
2022. június 20., 15:302022. június 20., 15:30
Sokszínű programkínálattal várja a kultúra kedvelőit szombaton, a Múzeumok Éjszakáján a Csíki Székely Múzeum: napközben lesznek régészeti és művészettörténeti előadások, illetve délután hat óráig gyermekfoglalkozások, majd este nyolc órától kezdődik az Annem Trió koncertje.
A múzeum igazgatója, Karda-Markaly Aranka megkeresésünkre úgy nyilatkozott, hogy minden korosztályt meg szeretnénk szólítani.
Éppen ezért például a BarabásiLab kiállítást több tudományág szemszögéből mutatják be, a tárlatvezető szakemberek saját tudományáguk szempontjából értelmezik a tárlatot.
Délelőtt fél tizenegykor autóbusz indul a Mikó-vár melletti parkolóból a csíkszentmihályi templomhoz, ahol dr. Botár István régész, Kósa Béla művészettörténész és Lázár Levente falképrestaurátor számolnak be a templom felújítási munkálatairól.
A csíkszeredai múzeumban délután három órától rendhagyó tárlatvezetésekkel lesz megtekinthető a BarabásiLab: Rejtett mintázatok című, a tudományt a művészettel társító kiállítás Hompoth Hanna Erika muzeológussal. Négy órától Bodó Juliánna társadalomkutató, öt órától dr. Bartha István aneszteziológiai és intenzív terápiás szakorvos, hat órától Vladimir Anton színházi rendező, hét órától Nagy Péter tudománynépszerűsítő tart tárlatvezetést. A részvételhez előzetes bejelentkezés szükséges a 0266–311727–es vagy a 0753–073531-es telefonszámok valamelyikén. Részletes program a csikimuzeum.ro weboldalon böngészhető.
A kormány 5–6 százalék feletti infláció esetén törvénnyel korlátozná az agrár-élelmiszeripari termékek kereskedelmi árrését – jelentette be szerdán Florin Barbu mezőgazdasági miniszter.
A betegek jogosultak lesznek arra, hogy a kezelőorvosuk ne csupán javaslatot tegyen, hanem konkrétan átirányítsa és időpontot is foglaljon számukra a következő szükséges szakorvosi konzultációra vagy diagnosztikai vizsgálatra.
A megyei katonai központok teljes egészében a védelmi minisztérium irányítása alá kerülnének 2027. január elsejétől – jelentette ki Ilie Bolojan miniszterelnök szerdán. De előbb meg kell oldani azt a problémát, ami Hargita megyére is jellemző.
Az alkotmánybíróság szerdán február 18-ra halasztotta a döntést a bírák és ügyészek nyugdíjazását szabályozó törvénytervezettel kapcsolatos beadványról.
A szabadságon lévő Gheorghe Stan alkotmánybíró is jelen van az alkotmánybíróság szerdai ülésén, amelyen a bírák és ügyészek nyugdíjazását szabályozó törvénytervezettel kapcsolatos beadványt tárgyalja a testület.
A miniszterelnöki hivatal 2025-ben összesen közel 9,97 millió lejjel (23,7 százalékkal) csökkentette kiadásait az előző évhez képest – tájékoztatott szerdán a kormány sajtóirodája.
Két ember égési sérüléseket szenvedett miután tűz ütött ki kedd este egy tömbházlakásban Sepsiszentgyörgyön. A tűzeset miatt negyven személyt kellett evakuálni a tömbházból.
Hirtelen esett össze egy idős férfi hétfőn Marosvásárhely egyik utcáján, egy önkéntes tűzoltó azonban éppen a helyszínen volt, és azonnal cselekedett, mellkaskompressziókkal hozta vissza az életbe a férfit.
A Különleges Távközlési Szolgálat (STS) kedden ismertette az 112-es segélyhívó számra érkező hívások helymeghatározására szolgáló új rendszerét, valamint a hallássérült emberek számára a segélyszolgálat igénybevételét segítő opciót.
Tánczos Barna miniszterelnök-helyettes a Digi24 hírtévének nyilatkozva kijelentette, hogy ha a helyzet kiéleződik, az RMDSZ megvizsgálhatja a kormányból való kilépés lehetőségét.
szóljon hozzá!