
Amennyiben nem kerül gazdájuk, több kutyát is el kell altatni a szépmezői kutyamenhelyen
Fotó: AMY Egyesület/Facebook
Nehéz döntés előtt áll a sepsiszentgyörgyi – szépmezői – kutyamenhely munkaközössége, amely jelenleg 164 kóbor kutyának ad otthont. Némelyik állatot ugyanis kénytelenek elaltatni, miután felszólítást kaptak a Kovászna Megyei Állategészségügyi és Élelmiszer-biztonsági Hatóságtól (DSVSA), hogy túllépték a megengedett létszámot. Ezzel szemben a csíkszeredai kutyamenhelyen – ahol 250 kutyát gondoznak – helyhiány miatt soha nem történt altatás, inkább létszámstoppal próbálják elejét venni a túlzsúfoltságnak.
2023. február 03., 21:032023. február 03., 21:03
2023. február 03., 21:272023. február 03., 21:27
Az állatok, de főleg a kóbor kutyák mentésével foglalkozó sepsiszentgyörgyi AMY egyesület már napok óta kongatja a vészharangot, örökbefogadókat toboroz, hogy a lehető legtöbb, halálra ítélt négylábút megmentse. „Van még pár napunk arra, hogy minél több lelket megmentsünk!” – áll az egyesület kétségbeesett felhívásában, amelyet az elaltatásra ítélt kutyák fényképével oszt meg,
„Készült egy altatási lista, amelyre 65 kutya került fel, köztük öregek, betegek, agresszívek. Mi most is teljes erőbedobással azon dolgozunk, hogy ezek közül megmentsünk néhányat. A hét eleje óta tizenegynek sikerült új otthont, gazdát találni” – mondta megkeresésünkre Pora E. Kinga, az egyesület vezetője.
Az elsődleges céljuk, hogy legalább 24 helyet felszabadítsanak, amivel időt nyerhetnek a drasztikus lépés elodázásáig.
Fotó: Haáz Vince
„Sajnos ez csak tűzoltás. Amint az állatrendőrség megindul – és meg fog, mert az a dolguk –, újabb és újabb kutyákat fognak behozni a menhelyre, és ha nem találunk számukra örökbefogadót, akkor sok négylábú számára véget ér a történet” – húzta alá az állatmentő.
Tény, hogy a szépmezői kutyamenhely nem egyik napról a másikra vált zsúfolttá, és azért következett be ez az elkerülhetetlen állapot – ami a működtetők emberségessége mellett szól –, mert nem éltek a törvény biztosította lehetőséggel, nem altatták el örökre azokat a kóbor ebeket, melyeknek 14 nap után sem kerül gazdájuk.
A mostani helyzet mondhatni külső nyomás miatt következett be:
Ezért az állatrendőrség, az állatjóléti felügyelőség és a menhely alkalmazottai nagyobb befogási akcióra készülnek, az új jövevényeknek pedig helyet kell biztosítani.
„Az őrkői helyzet tarthatatlan, olyan extrém esetekről tudunk, hogy éheztetik, kínozzák a kutyákat. Ezeket kell összegyűjtenünk, és a menhelyre vigyük.
– fogalmaztak a kutyákat begyűjtő TEGA képviselői.
Fotó: AMY Egyesület/Facebook
Az őrkői razziát a jövő héten tartják, az állatrendőrség, a menhely képviselői és az állatmentők már felkészítették a helyi közösség képviselőit, hogy mire számíthatnak. Tóth-Birtan Csaba sepsiszentgyörgyi alpolgármester szerint
A megbeszélésen szóba került a menhely kapacitásának növelése is, ennek kapcsán a városvezető úgy nyilatkozott, nem megoldható, mert vele párhuzamosan nőne a befogott kutyák száma is.
A csíkszeredai Pro Animalia Alapítvány évente több száz kóbor állatnak, elsősorban kutyáknak nyújt menedéket, és keres örökbefogadókat. Az alapítvány 1996-ban alakult, az általa működtetett menhely pedig rá pár évre létesült. Jelenleg 250 kutyát gondoznak, de itt
„Ezeknek az állatoknak több éve ez a hely az otthonuk, és azon dolgozunk, hogy a lehető legjobb körülményeket biztosítsuk a számukra, ezért helyhiány miatt nem altattunk el egyetlen négylábút sem” – szögezte le már a beszélgetésünk legelején a magán menhelyet vezető Száva Emese, aki
Úgy véli, amíg ezek a feltételek nem adottak, teljes szélmalomharc a munkájuk.
Fotó: Haáz Vince
„Ahhoz, hogy magánmenhelyként fennmaradhassuk, iszonyú sok munkát kell belefektetnünk. Semmilyen közpénzzel nem rendelkezünk, javarészt németországi magánszemélyek adományaiból tartjuk fenn magunkat; helyi magányszemélyek adószázalékkal támogatnak, tehát nem hull az ölünkbe a pénz. Ugyanakkor komoly szakmai elvárásoknak kell megfeleljünk, nekünk is vannak gondjaink, csak más jellegűek.
– részletezte Száva.
Többek között több mint három hónapja már munkaerőhiánnyal küzdenek, nincsen elég gondozójuk, próbálnak helytállni a kutyák mindennapi ellátásában, de ebben a formában ez mindenki számára megterhelő. Főként, hogy
A Pro Animalia számos németországi menhellyel, szervezettel dolgozik együtt, honlapjukon minden egyes kutyának egyéni adatlapja van, erre is figyelni kell az állatok gondozása mellett.
– avatott be Száva Emese.
„Nehéz döntés, végtelenül nehéz nemet mondani a hozzánk fordulóknak, de
A sürgősségi eseteken próbálunk segíteni, az akut, sérült, konkrét életveszélyes állapotban lévő gazdátlan kutyák az egyetlen eset, amelyeket tudunk fogadni – de esetükben is elsődlegesen állatorvosi segítséget kell számukra kérni, ez a mindig érvényes szabály” – részletezte a kutyamenhely vezetője.
Újabb sárga jelzésű hőségriasztásokat adott ki az Országos Meteorológiai Szolgálat (ANM): szerdán nyolc megyében, csütörtökön pedig az ország több mint háromnegyedében lesz érvényben a figyelmeztetés.
A Nemzeti Liberális Párt (PNL) elnöke, Ilie Bolojan, a Mentsétek meg Romániát Szövetség (USR) vezetője, Dominic Fritz és Kelemen Hunor szövetségi elnök szerdán egyeztet a kisebbségi kormány megalakításáról és a miniszterelnök-jelöltről.
Megkezdődött a Nemzeti Liberális Pártban (PNL) az Adrian Veștea kormányát támogató párttagok kizárási eljárása, amelyet a párt új alapszabályának bukaresti törvényszéki bejegyzése után zárnak le – jelentette be Ionel Bogdan képviselő.
A keddi cotroceni-i konzultációk után egy pártközi megállapodáson alapuló kisebbségi kormány körvonalazódik, amelynek a megalakítását fel kell gyorsítani – közölte kedd este Nicușor Dan.
A kiskérődző-pestis elleni immunválaszt, azaz antitestek jelenlétét igazolták a laborvizsgálatok két különböző Hargita megyei legelőtesten tartott juhok néhány példányában. Az egyelőre még rejtély, hogy miként kerülhettek kapcsolatba a kórokozóval.
Több mint 2,25 milliárd euró érkezett Románia számlájára az országos helyreállítási terv PNRR keretében benyújtott negyedik kifizetési kérelem alapján – jelentette be kedden a Facebook-oldalán Dragoș Pîslaru.
Vegyék ki a barnamedvét a szigorúan védett fajok kategóriájából, és rugalmasabb kezelést tegyenek lehetővé azokban a tagállamokban, ahol a faj nem veszélyeztetett – ezekkel a kérésekkel fordult az Európai Bizottsághoz Tánczos Barna.
Kelemen Hunor RMDSZ-elnök a Nicușor Dan államfővel folytatott keddi egyeztetések után kijelentette, hogy két kisebbségikormány-változat képzelhető el, harmadik lehetőségként pedig egy „nagyon szűk többségű” kormány.
Jóváhagyta a Versenytanács a Carrefour Románia Pavăl Holding általi felvásárlását.
Tóvá alakult a marosvásárhelyi sürgősségi kórház mögötti parkoló a hétfő esti felhőszakadás után. A területre több környező telekről és a Molter Károly utcából is odafolyik az esővíz, ezért a leparkolt autók között nehéz bejutni a kórházba.
szóljon hozzá!