
Fotó: Tuchiluș Alex
Akadozik a Saligny-program keretében nyújtandó kormányfinanszírozás, a községek beruházásainak kivitelezői saját zsebből kell meghitelezzék a munkálatok nem kis költségeit. Ha tehetik. Ha nem tehetik, összecsomagolnak, és odébbállnak.
2024. szeptember 07., 14:202024. szeptember 07., 14:20
Az Anghel Saligny-program keretében kormánytámogatást nyert bodoki beruházásokra május eleje óta nem fizet a fejlesztési minisztérium, tudtuk meg a község polgármesterétől, Fodor Istvántól. Két érintett munkálat van folyamatban, a községközponthoz tartozó
Ezek utófinanszírozású munkálatok, tehát egy-egy szakasz befejezte után az ellenmérnök láttamozásával leteszik a számlát, amit a minisztériumnak ki kellene fizetnie – de se pénz, se magyarázat, se információ, se ígéret. Holott ez az áldatlan helyzet még további, a helyi büdzsére nézve igen fájdalmas következményekkel járhat:
Továbbá a cégeknek késedelmi kamatot is fel kellene számolni, ha nem végeznek a vállalt határidőig, de hogy is végezzenek, ha senki nem fizeti ki a munkájukat, háborgott a polgármester.
Kilencvenkilenc százalékos kivitelezésnél a zaláni munkálatot végző cég összecsomagolt és elvonult.
– tette fel a költői kérdést a bodoki községvezető.
A kormány pályázati programjaival ellentétben az uniós alapokból finanszírozott Országos Helyreállítási Alap keretében felvállalt munkálatokat rendszeresen és pontosan fizetik, tette hozzá Fodor István. A fejlesztési minisztérium a pénzutalást firtató érdeklődésre konkrétumok nélküli, semmitmondó választ adott, de támogatásukról és együttműködésükről biztosították az önkormányzatot.
Kökösben is hasonló a helyzet, tájékoztatott Tăraș Silviu polgármester, igaz, ott későbbi, július–augusztusi számlákra várják a kifizetéseket.
Fotó: Kökösi Önkormányzat
Azok elmaradása ellenére a Saligny-program keretében elindított beruházás – 11 kökösi mellékutca aszfaltozása – kivitelezője soha nem látott jó ütemben halad a munkával (már teríti le az első aszfaltréteget), hatalmas összeggel megelőlegezve a polgármesteri hivatalt. A kökösi elöljáró abban reménykedik, a korábbi évek gyakorlatához hasonlóan szeptemberben ismét költségvetés-kiegészítések lesznek, és akkor megkapják a számlák ellenértékét.
Huszonnégy órára őrizetbe vettek egy 46 éves férfit, aki a gyanú szerint levizelte egy brassói kórház belső falát, majd bántalmazta az egészségügyi személyzet egyik tagját – közölte a Brassó megyei rendőrség.
Ittas vezetésen ért a rendőrség egy 53 éves, korondi férfit augusztus 15-én éjjel Gyergyószentmiklóson.
Tíz vállalkozást ellenőriztek Hargita megyében a rendőrök és a környezetvédelmi ellenőrök pénteken. Az akció során elsősorban üzletek, autóbontók és autójavító műhelyek működését vizsgálták.
Az elmúlt 96 órában a védelmi minisztérium radarjai több mint száz drónt észleltek a román légtér közelében – közölte péntek este Radu Miruță védelmi miniszter.
Jócskán visszaesett a hőmérséklet Csíkszeredában szombatra virradóan, mindössze 3 Celsius-fokot mértek a hivatalos mérőállomáson.
Akkumulátoros energiatároló park épül Gyulakután az Electrica Bukarest 16,5 millió eurós beruházásában, amelyet az év végéig üzembe helyeznének. Emellett egy kisebb, önkormányzati akkumulátorpark is készül, amely középületek áramellátását szolgálja majd.
Egy oszlásnak indult holttestet találtak pénteken a Bucsecs-hegységben, ruházatából a tavaly novemberben eltűnt 18 éves brit turista iratai kerültek elő – közölte az Agerpres hírügynökség nyomán az MTI.
A Duna vízhozama a romániai belépési pontnál, Báziásnál pénteken és szombaton várhatóan másodpercenként 1400 köbméter körül stagnál, majd enyhén csökken, és augusztus 21-re másodpercenként 1300 köbméterre apad.
Életének 77. évében, augusztus 13-án, elhunyt Geréd Vilmos nyugalmazott kántor-karnagy, az erdélyi egyházzenei élet meghatározó személyisége – adta hírül a romkat.ro hírportál.
Pénteki ülésén a kormány memorandumot fogadott el 34 új bölcsőde működtetéséhez szükséges 768 állás meghirdetéséről.
szóljon hozzá!