
Fotó: Pinti Attila
A sepsiszentgyörgyi kórházban 18 koronavírus-fertőzött beteget kezelnek, további 7 esetben fennáll a fertőzés gyanúja, a teszteredmény kell ezt megerősítse. Két fertőzöttet és két fertőzött-gyanús beteget az intenzív terápiás osztályon kezelnek, az állapotuk súlyos, nem szorulnak lélegeztetőgépre – mondta el a szerdai sajtótájékoztatón András-Nagy Róbert kórházigazgató.
2021. május 12., 19:082021. május 12., 19:08
Hangsúlyozta, az esetszámok, a sürgősségre a fertőzés gyanújával érkező betegek száma csökkent az elmúlt hetekben, ennek ellenére arra kérik a lakosságot, tartsák be az alapvető óvintézkedéseket, védjék saját magukat és másokat a fertőzéstől. A beutalt fertőzöttek közül senki nem kapott védőoltást, a kórházba senkit nem kezeltek a vakcina mellékhatásaival.
Rosu Mátyás orvosigazgató arról számolt be, hogy egy hét alatt két, a koronavírus-fertőzés szövődményeihez köthető haláleset került be a nyilvántartásba. További két beteg szintén életét vesztette, ám a bennfekvés alatt negatív lett a tesztjük, így ezek az esetek már nem kerülnek be a jelentésekbe.
A kórház vezetői elmondták, hogy a kórház alkalmazottainak 45 százaléka kapta meg a védőoltást, az orvosok között ennél sokkal jobb az arány, a 135 orvos közül 120 kérte és kapta meg a vakcinát. Sokan még kivárnak, mert átestek a fertőzésen, és immunitásuk van.
A kórházi betegellátás járvány előtti, vagyis a 2019-es kapacitását a fertőzések számának csökkenése ellenére sem tudják elérni, mert a távolságtartásra vonatkozó előírások még érvényben vannak, tehát korlátozott számú beteget tudnak elhelyezni a kórtermekben. Ennek ellenére arra biztatnak mindenkit, hogy ne habozzon segítséget kérni, hiszen az orvosok mindent megtesznek, hogy a diagnosztizálás, a kezelés ne késsen. Nagy hangsúlyt fektetnek a daganatos betegségek szűrésére, kezelésére, a halaszthatatlan műtétek beütemezésére. András-Nagy Róbert elmondta, világszinten azzal szembesülnek, hogy a betegek ódzkodnak a kórházaktól, holott biztonságos környezetet teremtenek, nem kell tartani a megfertőződéstől.
A Richter-skála szerint 3,2-as erősségű földrengés történt pénteken 14 óra 23 perckor Buzău megyében, Vrancea szeizmikus térségben – közölte az országos földfizikai intézet (INCDFP).
Újabb harminc nappal meghosszabbította a bányakatasztrófa miatti vészhelyzetet Parajdon a helyi katasztrófavédelmi bizottság.
A Duna vízhozama Báziásnál, ahol a folyam belép Romániába, pénteken továbbra is 1400 köbméter másodpercenként, amely az 1985-ben jegyzett történelmi mélypontnak felel meg – közölte pénteken az Országos Hidrológiai és Vízgazdálkodási Intézet (INHGA).
Ilie Bolojan ügyvivő miniszterelnök pénteken kijelentette, hogy az közalkalmazotti bértörvénynek még nincs olyan konszenzusos változata, amelyet megszavazna a parlament, de a pártok felelős hozzáállásával a következő napokban el lehetne fogadni.
Elsőfokú (sárga jelzésű) árvízvédelmi készültséget rendelt el pénteken az Országos Hidrológiai és Vízgazdálkodási Intézet (INHGA) több folyó vízgyűjtő medencéjére.
A meteorológusok újabb figyelmeztetéseket adtak ki légköri instabilitás, megerősödő szél, viharok és jelentős mennyiségű csapadékot hozó felhőszakadások miatt. A riasztások pénteken és szombaton Románia 33 megyéjére érvényesek.
Három hét folyamatos drágítás után pénteken újra csökkentették a benzin és a gázolaj árát az üzemanyag-forgalmazók. A benzin 15 banival, a gázolaj 20 banival lett olcsóbb literenként.
Újabb Fidelis-kötvényeket bocsát ki péntektől a pénzügyminisztérium.
Csapadékra, megerősödő szélre, villámlásra és jégesőre figyelmeztető előrejelzést adtak ki pénteken délelőtt több csík- és udvarhelyszéki településre.
Több meleg- és egy szélrekord is megdőlt csütörtökön – közölte a HugaroMet Zrt. az előzetes adatok alapján Facebook-oldalán.
szóljon hozzá!