Fotó: Kristó Róbert
Az utolsó száz méteren vagyunk a kúria megmentésében – jelentették ki a műemléképülettel kapcsolatban még ez év elején Csíkszentimre községvezetői. Akkor még úgy látszott, a művelődésügyi minisztérium hozzájárulásával sikerül elkészíteni a felújítási terveket. A folyamat azonban elakadt, így a községvezetők új pályázati lehetőség után kellett nézzenek.
2012. december 19., 14:592012. december 19., 14:59
2012. december 19., 15:262012. december 19., 15:26
Zsákutcában vagyunk, ugyanis az év első felében történt kormányváltás óta teljesen leállt a folyamat – tájékoztatott érdeklődésünkre Kencse Előd. A csíkszentimrei polgármester elmondta, Bukarest felől semmi olyan jelzés nem érkezett, hogy bármilyen módon is folytatódna a projekt, így nincs más választás, új lehetőségek után kell nézni.
Mint ismeretes, többszöri egyeztetés után még tavaly bekerült a kúria a művelődésügyi minisztérium országos restaurálási programjába. Ennek keretében a terv elkészítése és állagmegőrző munkálatok voltak előirányozva. Mi több, a minisztérium 100 ezer lejt is elkülönített erre a célra, a tervezési munkálatok közbeszerzésének kiírása viszont elmaradt.
A polgármester korábban már hangsúlyozta, rendkívül fontos megmenteni az épületet, hiszen a középkorú és idősebb generáció lelkileg is kötődik a kúriához. Iskolaként és művelődési házként is működött, más szóval élet volt benne. „A Leader-pályázatok keretében szeretnénk támogatást nyerni a tervek elkészítésére” – említette a legújabb elképzelést Kencse Előd. Elmondta, a projektet feltehetően a jövő év elején sorra kerülő második pályázati szesszió során szeretnék benyújtani, így a felújítási tervek is jövőre készülhetnének el.
A Henter-kúria és a hozzá tartozó kapu is kiemelt védettségű műemlékként van nyilvántartva. Mint arról korábban beszámoltunk, a kilencvenes évek elején és a végén is végeztek munkálatokat az épületen, ám ezeknek inkább romboló jellegük volt. Utólag, az önkormányzati átvétel előtti utolsó tulajdonos idejében viszont pozitív jellegű beavatkozások is történtek, amelyek jó hatással voltak az állagmegőrzésre. A tervek szerint egyébként az épület középső részén egy nagyobb terem helyezkedne el, ahol konferenciákat, bálokat vagy egyéb rendezvényeket lehetne szervezni. Hosszú távú elképzelésként fogalmazódott meg egy művésztelep létrehozása. Éppen ezért az épület felső részében szálláshelyeket is kialakítanak, az új alagsorban pedig egy konyha és egy kis ebédlő is helyet kapna. Az egyetlen, régi formájában fennmaradt szobában falumúzeumot létesítenének. Az illetékesek hangsúlyozták, a frontot és a tetőt is meg szeretnék tartani, amennyiben lehetséges, a régi formáját vissza szeretnék adni.
szóljon hozzá!