Kora esti divertimento

Ezzel a címmel tartanak hangversenyt a Csíkszereda önkormányzata, valamint a Csíki Kamarazenekar Egyesület szervezésében szerdán 18 órától a Nagy István Művészeti Iskola aulájában. A változatok kamarazenélésre című hangverseny előadói: Gál Tamási Zsombor (hegedű), a Magyar Rádió Szimfonikus Zenekara zenésze; Gál Tamási Mária (hegedű) és Bányai Miklós (brácsa), illetve Kertész György (cselló), a Budapesti Fesztiválzenekar muzsikusai, valamint Vermesy András (zongora), aki a Berlini Filharmonikusokkal szokott játszani.

Szőcs Lóránt

2012. november 26., 17:322012. november 26., 17:32

2012. november 28., 23:182012. november 28., 23:18

Elhangzik Gustav Mahler a-moll zongoranégyese, Könczey Árpád A bohóc táncai című hegedűduói, Vermesy Péter Szonatina zongorára című műve, illetve R. Schumann Esz-dúr zongoraötöse (op. 44).

Gál Tamási Zsombortól megtudtuk, hogy ő gyakorlatilag hazaérkezik, hisz Csíkszeredában született, és itt kezdte zenei pályáját, szülei most is itt élnek. Ötödik osztáytól Kolozsváron végezte tanulmányait, majd később Magyarországra vezérelte a sors, de itthon is koncertezett.

A koncert repertoárjáról megtudtuk, hogy ezt a hangversenyt korábban Maglódon adták elő. Mivel különböző zenekarokban játszanak a fellépők, és nehezebben jönnek össze a próbák, könnyebb volt egy már kész műsort felújítani.

R. Schumann Esz-dúr zongoraötöse egy népszerű mű, amelyet didaktikai célból a diákokra gondolva választottak ki. „Ez a kamarazenélés egyik alapműve, ezért Kovács László szervezővel egyeztetve, arra gondoltunk, hogy mindenképp kell a műsorunkban szerepeljen” – húzta alá Gál Tamási Zsombor. 

Schumann kamarazenéjét ékesszólóan és találóan jellemzik azok a szavak, amelyeket Thomas Mann a XIX. századra vonatkozóan írt Wagner-tanulmányában: „Vonzódás és kívánkozás... a nagy formához, az alapvető műhöz, a monumentálishoz és grandiózus méretőhöz – érdekes módon összekapcsolva az egészen kicsiny és minuciózus kedvelésével, a lélek apró részleteibe való szeretetteljes elmerüléssel...” Ez a kettősség megmutatkozik a nagy lendülettel mintázott tematika és a formák redukált terjedelme közötti ellentmondásban; zenén kívüli gondolattársításokban; a hangulat és a hangszín fokozott jelentőségében – tehát mindabban, amit a romantikus stílus jellegzetességeinek tartunk. (fidelio.hu)

Mahlert Csáth Géza „a zene Napóleonjának” titulálta. A 19. század cseh-osztrák zeneszerzőjének kamarazene művei sajnos nem maradtak fenn. Egyedül az a-moll zongoranégyesét ismerjük, amely nagyon korai műve, még 16 évesen, a bécsi tanulmányai végzésekor komponálta. Bécsben a konzervatóriumban első díjat nyert zeneszerzésből és zongorából.

A másik két mű, amely az est folyamán elhangzik, kortárs darab. Az első érdekessége, hogy Vermesy Péter erdélyi származású zeneszerző éppen a fiának, Vermesy Andrásnak dedikálta ezt a szonatinát, így gyakorlatilag az adja elő, akinek komponálták.

Gál Tamási Zsombor azt is elárulta lapunknak, hogy Könczey Árpád A bohóc táncai című hegedűduóit  a számukra, vagyis éppen a Gál házaspár alkotta duó számára komponálta. Ezeket a műveket Plugor Judit festményei ihlették, az illető alkotások megjelennek a vetítővásznon a koncert alatt, és hogy még erősebb legyen az összművészeti hatás, Balla Zsófia négysoros versei is elhangzanak.

szóljon hozzá! Hozzászólások

Ezek is érdekelhetik

A rovat további cikkei