Egyelőre nem hivatalos információk szerint idén végre elkezdődhetnek a Suta-tó helyreállításának és gátmegerősítésének munkálatai. Ezzel együtt, a vízügyi hatóság közleménye szerint, beruházások terén a már elkezdett munkálatok folytatására fektetik a hangsúlyt.
2014. február 02., 18:572014. február 02., 18:57
Ha minden jól megy, tavasszal végre nekiláthatnak a csíkszeredai Suta-tó felújításának munkálatainak – így fogalmaztak vízügyi szakemberek azzal a beruházással kapcsolatban, amely immár mintegy hat esztendeje várat magára. Információink szerint erre az évre hozzávetőlegesen kétszázezer lejt fordíthat a szakhatóság a szóban forgó beruházásra, ezt az adatot viszont egyelőre hivatalosan senki sem erősítette meg.
A szóban forgó létesítmény esetében – az elképzelések szerint – felújítanák a gátat és kitakarítanák a tavat, illetve megoldanák a három kisebb tavacska „rendszerbe tevését”. Utóbbi azt jelenti, hogy a kis tavak a hordalék felfogásában játszanak majd szerepet, így elkerülhető lesz a nagy tó ismételt feltöltődése. Emellett a Fitód-patak szabályozását is elvégeznék. A felsorolt munkálatok összértéke megközelíti a négymillió lejt.
A korábbi tervek szerint ezzel a projekttel párhuzamosan zajlott volna az úgynevezett Suta 2-ben, Csíkszentlélek alszegi részén, a Kerekfenyő-domb alatti területére elképzelt vízgyűjtő gát építése. Ennek során a Mindszent-patakán 400 ezer köbméter kapacitású tavat létesítenének, amely amellett, hogy felfogja a mindszenti és környékbeli csapadékot, áteresztőjével megfelelő szinten tudja tartani a vízhozamot. A beruházás értéke közel hétmillió lej, ennek elkezdése viszont nem szerepel az idei prioritási listán. Az illetékesek ezzel a két beruházással szerették volna megoldani a zsögödi térség árvízmentesítését.
Tóból bozótos
A csíkszeredai Suta-tóból 2007-ben, biztonsági okokból engedték le a vizet, a meder azóta is üresen áll. A vízügyi hatóság szakemberei akkor azzal indokoltál a lecsapolást, hogy a már fertővé degradálódott 8 hektáros tórendszer megérett a karbantartási munkálatra. A mesterséges tavat egyébként még az 1980-as évek elején közmunkával építették anélkül, hogy az árvízvédelmi szempontokat figyelembe vették volna. Azóta semmiféle karbantartási munkálatot nem végeztek, a gyenge földgát pedig állandó veszélyt jelentett a városra, mivel egy gátszakadás bármikor bekövetkezhetett volna. A környezetvédő szervezetek akkor hevesen reagáltak a tó leapasztására, több fórumon téve panaszt a hal- és rákállomány pusztulása miatt.
Befejeznék a már elkezdett munkálatokat
Az idei év prioritása a már elkezdett árvízvédelmi munkálatok befejezése – tájékoztatott érdeklődésünkre Simon Júlia. Az Olt Vízügyi Igazgatóság Csíkszeredai Szakaszmérnökségének sajtóreferensétől megtudtuk, Hargita megyében a 2014-es évre árvízvédelmi munkálatok terén összesen hét beruházás van eltervezve. Ezek között van például a Csíkszentmihály községet is átszelő Rákos-patak szabályozásának folytatása. Ezt a munkálatot közel három éve kezdték el, Csíkvacsárcsiban és Ajnádon például támfalakat építettek, ám később a projekt, forráshiány miatt, teljesen leállt. E beruházás során egyébként, Göröcsfalva Vacsárcsi felőli határában, egy kisebb vízgyűjtő gát is épülne.
Szintén az idei prioritási listán szerepel a Madaras, Kozmás és Tusnád patakok szabályozásának befejezése, illetve az Olt-folyó partjának szabályozása Tusnád község és Csíkszentkirály, valamint a Csíkszentdomokos-Balánbánya szakaszokon. A sajtóreferens közlése szerint az Országos Vízügyi Igazgatóság még nem véglegesítette a 2014-es esztendőre érvényes beruházások listáját, így az egyes projektekre fordítható összegekről sem tudnak egyelőre tájékoztatni.
Egyetlen orvosság létezik a szélsőjobboldal előretörése ellen, éspedig az, ha elmegy a magyarság szavazni annak jelöltje ellen. Korodi Attila, Csíkszereda polgármestere kampányzáró beszélgetésre hívta csütörtökön a sajtó képviselőit.
Évek óta terítéken van Csíkszeredában a parkolóház-építés ügye. Most a város egy megvalósíthatósági tanulmány elkészíttetését tervezi, hogy kiderüljön, lehet-e saját beruházásként létrehozni és működtetni egy ilyen létesítményt.
Pünkösd előtt, június 2–6. közötti fognak dolgozni a Hargita megyei Lóvész és Gyimesfelsőlok megállók közötti vasúti szakaszon, és a munkálatok miatt Csíkszeredát is érintő vonatjáratok menetrendje fog módosulni.
Szabó János festőművész munkáit állítják ki szülővárosában, Csíkszeredában, a Lázár-házban május 15-én, csütörtökön.
Divat és változás címmel nyílik kiállítás szerdán Csíkszeredában, a Mikó-várban, a tárlat a Kiscelli Múzeum közreműködésével jön létre.
Állás- és pályabörze, szakmai tanácsadás, kerekasztal-beszélgetés – egynapos pályaválasztási börzét szervez május 23-án Csíkszeredában a Hargita Megyei Munkaerő-elhelyező és Szakképző Ügynökség, valamint Hargita Megye Fejlesztési Ügynöksége.
A munkát befejezték, most a beüzemeléshez szükséges engedélyeztetés zajlik a Gyimesközéplokon és Gyimesfelsőlokon épült víz- és szennyvízhálózatok esetében. A működtetést szeretnék a több község által létrehozandó cégre bízni, de vannak kérdőjelek.
Noha a várakozással ellentétben nem volt akkora igény a lakótelepi kerékpártárolókra Csíkszeredában, hogy a helyek beteljenek, a városvezetés elégedett ezek működésével. Mivel más lakóövezetekből is igényelték, újabb tárolókat fognak telepíteni.
Borbáth Erzsébet több mint három évtizeden át alakította a gyerekek életét és a közösséget, amelyhez tartozott. Neve összefonódik a csíkszeredai József Attila-iskola alapításával, valamint a moldvai csángó gyermekek csíkszeredai magyar nyelvű oktatásával.
Napokon át a jövő művészeié lesz a csíkszeredai színpad. A Művészeti Egyetemek Fesztiválja (UNSCENE) ötödik kiadásának sajtótájékoztatóján nemcsak a programokról beszéltek, hanem mélyebb gondolatokra is „vetemedtek”.
szóljon hozzá!