Fotó: Veres Nándor
A Csíki-medencében jelentős károkat okoz az őszi gabonafélékben a hópenész, aminek kedvez a jelenlegi hűvös, nedves környezet, valamint az, hogy a vastag hóréteg lassú olvadása miatt a növényeknek nincs szellőzési lehetőségük.
2013. március 21., 14:242013. március 21., 14:24
2013. március 21., 19:152013. március 21., 19:15
Az idei tél nagyszerű feltételeket biztosított a hópenész megjelenéséhez – tájékoztatta lapunkat Boga Anna Mária, a Hargita Megyei Növényegészségügyi Hivatal munkatársa. Kifejtette, a vastag hóréteggel borított vetések szellőzési lehetősége nem volt megfelelő, a fokozott nedvesség pedig alkalmas volt a gomba kifejlődésére, ami a növényzet részleges pusztulásához vezetett. Az ősszel gyönyörűen kikelt és néhol bokrosodott gabonatáblákat jócskán megtizedelte az említett gombabetegség.
Megtudtuk, a hópenészt a Fusarium nivale nevű gomba okozza az őszi gabonaféléknél: a búzánál, az árpánál és kisebb mértékben a rozsnál. Egyik évről a másikra micélium formájában telel át a gazdanövényeken, növénymaradványokon, és mint minden gomba, a nedves környezetet kedveli. A növényegészségügyi hivatal munkatársai folyamatosan ellenőrizik a hópenész által megtámadott mezőgazdasági területeket. A tapasztalatok szerint a csíki zónában a kisebb területeken termesztett őszi árpát károsította a legjobban a hópenész, de közepes mértékben észlelhető a többi gabonafélénél is.
Boga Anna Mária a látottak alapján elmondta, összefüggés van a különféle búzafajták és a hópenész okozta kár nagysága között. Egyes búzafajták jó ellenálló-képességet mutatnak, míg mások nagyon érzékenyek a gombára. Boga megjegyezte, az idő felmelegedésével a hópenész eltűnik, de sajnos megmarad a nyoma. A vegetáció során nincs kezelési lehetőség, az elpusztult növények helyét már csak a gyomok helyettesíthetik. Azonban a minőségi, csávázott vetőmag használata sokat segíthet a bajon.
Hargita megyében őszi búzát 8544, rozst 703, őszi árpát pedig 153 hektáron vetettek.
Növényvédelmi előrejelzés
Bár vidékünkön lassan érkezik a tavasz, gondolnunk kell a gyümölcsfák vegyszeres védelmére – figyelmeztet a növényegészségügyi hivatal. Az állati kártevők állományának csökkentése megkönnyítheti a vegetációs időszak növényvédelmi munkálatait. A gyümölcsfák nyugalmi állapotában – rügyfakadás előtt – permetezhetünk a kaliforniai pajzstetű – Quadraspidiotus perniciosus –, valamint a levéltetű- és atkatojások ellen a következő növényvédő szerek egyikével: Confidor Oil SC 004 – 1,5 százalékos töménységben, Nuprid Oil 004 – 1,5 százalékos töménységben, valamint Mospilan 20 SG – 0,045 százalékos töménységben. A Mospilan 20 SG eseteben csak 0,5 százalékos Toil adalékanyaggal társítva permetezhetünk. Az olajos növényvédő szereket – a sikeres védekezés érdekében – fagypont fölötti levegő-hőmérsékleten tanácsos kiszórni.
szóljon hozzá!