Arany, gyémánt, smaragd, ház, modern gépkocsi – a kincs szóra a legtöbb gyereknek talán ezek a tárgyak jutnak eszükbe. Ezúttal viszont egészen másról volt szó: az iskolásokat a Caritas munkatársai és önkéntesei arra próbálták rávezetni, a valós értékek másban keresendők, azaz nem az anyagiakban. Történt mindez a Kincskereső Karaván hétfői, gyimesfelsőloki állomásán.
Te egy igazi kincs vagy számomra – igencsak ritka az a szülő, aki ezekkel a szavakkal kedveskedik gyerekének. Legalábbis ezek a tapasztalatok a Gyulafehérvári Caritas Családsegítő Szolgálata által szervezett Kincskereső Karaván eddigi állomásain. Három, a főbb útvonalaktól félreeső Gyergyói-medencei, illetve ugyanannyi udvarhelyszéki település után hétfőn már Gyimesfelsőlokon várták foglalkozásokra a kicsiket.
„Tulajdonképpen a gyerekek fejlődésében segítünk azzal, hogy szabadidejüket tartalmas programmal egészítjük ki” – tudtuk meg Rétyi Juliannától. A Családsegítő Szolgálat munkatársa kifejtette, az egész napos foglalkozás során kincset keresnek a résztvevők. Azaz rávezetik őket: a család, a barátság, az egészség az igazi nagy érték.
„A gyerek maga is fedezze fel, mennyire fontos a társadalom számára, Isten szemében. Illetve önmaga számára is egy kincs” – magyarázta az illetékes. Mindennek a felfedezése játékos formában történik, egyúttal közösségi élményben is részesülnek a résztvevők. Tegnap a gyimesfelsőloki kultúrotthonban tartották a foglalkozásokat több mint kéttucatnyi gyereknek. Szórakoztató és vidám hangulatot teremtő bemelegítő játékok után kiscsoportos tevékenység zajlott, ennek során mindenki le kellett rajzolja vagy írja, mi az, ami kincs számára. A nap további részében szabadidős tevékenységek, majd különböző tematikus vetélkedők voltak. A nap csúcspontjaként késő délután minden résztvevő megtekinthette a világ legnagyobb kincsét: önmaga tükörképét.
„Arra törekedtünk, hogy a helyszínek félreesőbb települések legyenek, ahol a gyerekeknek nincs igazán lehetőségük részt venni hasonló programokon” – magyarázta érdeklődésünkre Rétyi Julianna. A Caritas munkatársa eddigi tapasztalatait is megosztotta lapunkkal. Elmondta, a karaván által érintett településeken igen kevés dicséretet kapnak a gyerekek. „A gyergyói karaván alkalmával például le voltak döbbenve a gyerekek, hiszen nekik soha senki nem mondta, hogy kincsek valaki számára. Azzal, hogy mi erre próbáltuk rávezetni őket, talán önértékelésüket is növeltük kicsit” – zárta szavait az illetékes. A Hargita Megyei Tanács keretében működő Szociális és Gyermekvédelmi Igazgatóság támogatásával megvalósuló program augusztus 24-én Csíkszentmihályon az iskolában, augusztus 25-én pedig Csinódon, szintén a helyi iskolában folytatódik.
szóljon hozzá!