Fotó: Kristó Róbert
Gyönyörű paripák és büszke lovasok gyülekeztek szombat reggel Csíkcsicsó központjában. A Csodaszarvas Lovasíjász Egyesület zarándokai több mint kéthetes, 700 kilométer hosszú zarándokútra indultak, melynek végső állomása a július közepén Ópusztaszeren tartandó Nyeregszemle fesztivál. Az embert és állatot egyaránt próbára tevő feladat előtt állókat a községháza előtti téren búcsúztatták és áldották meg.
2011. június 25., 17:212011. június 25., 17:21
„A vezérlő gondolatunk az, hogy ha őseink három-négyezer kilométert bírtak lovagolni, időközben harcolni, etetni, itatni, gyereket nevelni, állatot tartani, akkor mi is bár egy szakaszt ebből a hosszú útból próbáljunk megtenni” – fogalmazott a Csíkszentgyörgyöt képviselő Benedek Ákos. A zarándoklaton részt vevő mintegy fél tucat lovas a helybéli Lutz Levente portájánál gyülekezett, ez idő alatt sikerült elbeszélgetni néhányukkal.
A résztvevők között udvarhelyszékiek is voltak. „A csapatban vannak gyakorlott, és kevésbé gyakorlott lovasok is. Úgy érezzük, fel vagyunk készülve, de hogy pontosan mire vagyunk képesek, az igazából két hét múlva derül ki” – magyarázta a kecseti Demény Elemér, hozzátéve: ez az út kiváló alkalom arra is, hogy megismerjék határaikat. A lovascsapat legifjabb tagja a 15 éves Nagy Vanda, aki szintén úgy látta, az út egy módja annak, hogy felmérje saját képességeit.
„Az ember kipróbálja saját magát, azt, hogy mit bír meg. Próbára teszi magát abban, hogy amit maga elé célként kitűz, azt körülbelül milyen lelkülettel tudja teljesíteni” – ezt már Kincses Kálmán, a zarándoklat főszervezője mondta. A székelyszenterzsébeti református lelkipásztortól megtudtuk, elfoglaltságai miatt sajnos, nem tud részt venni az utazáson, de mivel két évvel ezelőtt magyarországi lovas társakkal együtt 1800 kilométeres túrát tett meg, hasznos tanácsokkal tudta ellátni a csapatot. A tiszteletes kihangsúlyozta, egy ilyen út során megtanulja az ember azt, hogy kényelmünket jelentő függőségeink nélkül is lehet teljes értékű életet élni. „Például nekünk olyan napunk is volt a Kelemen-havasokban, hogy négyünknek két szelet kenyér és egy fej hagyma jutott két napra. Amikor nélkülözni kell, akkor derül ki, hogy tud az ember önmagán uralkodni” – jegyezte meg a tiszteletes. Véleménye szerint az is nagyon fontos, hogy ily módon lehet igazából kapcsolatot teremteni az emberekkel. A tájat, a szülőföldet, Erdélynek a gyönyörűségét pedig lóháton lehet igazából észrevenni. „Mert a ló sebessége az ember lelkéhez lett igazítva” – fogalmazott a lelkipásztor.
A csíkszéki Mátyás Huszár Egyesület tagjai az útvonal első szakaszán kísérték el a zarándokokat. Az indulás előtt a községháza előtti téren hivatalosságok mondtak rövid köszöntőbeszédet, köztük volt Solymosi Bertold, a Nyeregszemle főszervezője. Ezt követően id. Nagy József katolikus plébános, illetve Kincses Kálmán református lelkipásztor mondott áldást. A lovasok székely zászlót és emléklapot is kaptak ajándékba indulásuk előtt.
Hagyományteremtő szándékkal szervezik
Az első alkalommal megszervezett, július 15–17. között, a magyarországi Ópusztaszeren zajló Nyeregszemle egy kifejezetten lovas hagyományokra épülő rendezvény. A szervezők mintegy 400 résztvevőre számítanak a Kárpát-medence különböző tájairól, akik egyedi módon, lóháton vagy fogaton érkeznek a helyszínre.
szóljon hozzá!