Júliusban fogadják városi vendégeiket a gazdák

Szemléletváltásra van szükség a gazdák megítélésében, a Vidék Kaland program épp ezt segíti azáltal, hogy városon élő fiatalok kapcsolódhatnak be a gazdaságok életébe, munkájába – hangzott el Csíksomlyón, a program székelyföldi beharangozó sajtótájékoztatóján. Mint arról korábban beszámoltunk, kilenc székelyföldi gazda fogad tíz napra egy-egy magyarországi fiatalt, akik aktívan bekapcsolódnak majd a gazdaságok mindennapi munkáiba.

Rédai Botond

2013. március 28., 17:312013. március 28., 17:31

2013. március 28., 17:592013. március 28., 17:59

Az említett programot két évvel ezelőtt indította a Fiatal Gazdák Magyarországi Szövetsége (AGRYA). Mikula Lajos társelnök szerint nagyon pozitív volt ennek a fogadtatása, hiszen ezáltal személyes példákon keresztül mutatták be a gazdaságok működését, az ezzel foglalkozók mindennapi életét. Mikula hangsúlyozta, hatékonyságát bizonyítja, hogy tavaly az unió legsikeresebb kommunikációs programjává választották.

A Vidék Kaland székelyföldi szervezését a Hargita Megyei Fiatal Gazdák Egyesülete, valamint a Háromszéki Ifjú Gazdák Egyesülete vállalta fel, így július 21–31. között kilenc csíki, homoródmenti és háromszéki gazdához érkeznek magyarországi fiatalok. Haschi András, a Hargita megyei szervezet vezetője szerint Székelyföldön eddig inkább a turisztikai célpontok voltak ismertek, a mindennapi élet, a gazdálkodás viszont kevésbé. A program ennek megismerését is lehetővé teszi, hiszen az a kilenc magyarországi fiatal, aki a székelyföldi gazdaságokba látogat, tíz nap alatt közelről ismerheti meg a székely gazdákat. Hasonlóképpen fogalmazott Orbán Miklós. A háromszéki egyesület elnöke kifejtette, örömmel kapcsolódtak be a programba, mely reményei szerint egy hosszú távú együttműködés kezdetét jelenti.

A sajtótájékoztatón jelen vevő Tánczos Barna szenátor üdvözölte a székelyföldi Vidék Kaland program szervezését. Hangsúlyozta, akik ide látogatnak, megtapasztalhatják, hogy nemcsak a fizikai munkáról szól az erdélyi fiatal gazda élete, hanem ez egyben szellemi munka is. A gazdáknak ugyanis nem kis fejtörést és munkát jelent egy-egy termék előállítása, a farm fenntartása. A vendégfogadó gazdák nevében a csíkmadarasi Gáll Levente kifejtette, megpróbálnak minél valósabb képet mutatni a székelyföldi gazdálkodás mindennapjairól.

Mint azt megtudhattuk, a júliusban Székelyföldre érkező fiatalok egy meghallgatáson, előválogatáson vesznek részt 2013. április 21–25 között. Az előző évekhez hasonlóan, eddig leginkább lányok jelentkeztek a Vidék Kalandra.

Az említett sajtótájékoztatón a Vesd bele magad! és a Tellus programokról is beszámoltak a jelenlévők. Előbbi keretében a kisiskolások kapnak ajándékba vetőmagcsomagot, amelyet otthon elültetnek, a veteményest pedig a családdal közösen gondozzák. Az elhangzottak szerint ennek a programnak kettős a célja: egyrészt a növénytermesztés fortélyaiba vezeti be a gyerekeket, másrészt a családi kötelékek mélyítését is célozza, hiszen a kertészkedés révén közös tevékenységet folytat a gyerek és a szülő. Mint kiderült, összesen száz csíkszeredai, udvarhelyi és gyergyószentmiklósi kisiskolás kapja meg az ajándékcsomagot. Az akciót a következő években mindenképpen bővíteni szeretnék.

A Telllus szintén kisiskolásoknak szóló oktatási program, melynek révén mezőgazdasági alapismereteket sajátíthatnak el a gyerekek. Az AGRYA társelnöke 30 darab ezzel kapcsolatos tankönyvcsomagot ajándékozott Haschi Andrásnak. A tananyag feltehetően gyergyószéki iskolákhoz fog kerülni.

szóljon hozzá! Hozzászólások

Ezek is érdekelhetik

A rovat további cikkei