A csíkszeredai F’10 fotóklub tavaly szervezte meg első nemzetközi versenypályázatát, melyre három országból (Románia, Magyarország és Szlovákia) neveztek. A legjobb száz alkotásból pénteken 18 órától nyílik tárlat Csíkszeredában, a Nagy István Művészeti Iskola aulájában. A kiállítást Túros Eszter művészettörténész és Nicolae Bucur műkritikus nyitja meg, közreműködik Teutsch Tamás fuvolán.
2013. január 16., 17:422013. január 16., 17:42
2013. január 16., 18:472013. január 16., 18:47
Incze Domokos (A.FIAP) fotóstól, az F’10 fotóklub tagjától megtudtuk, éppen száz alkotó nevezett, közülük 21 fotós alkotásai kerültek be a versenytárlatra. Meg vannak elégedve az érdeklődéssel, a színvonallal, hiszen a pályázati felhívásukra összesen 975 alkotás érkezett. Mint mondta, nehéz volt döntenie a versenypályázat zsűrijének, amelynek rajta kívül tagja volt Balási Csaba (E.FIAP Gold) érdemes fotóművész, illetve Teutsch Alpár (A.FIAP) fotóművész, akik szintén a szervező fotóklub tagjai.
A versenypályázatra a Romániai Fotóművészek Szövetsége (AAFR) biztosította a díjakat. A legjobb alkotásnak Moldován Zsolt kézdivásárhelyi fotós Flying moment című fényképe bizonyult, ő kapta meg az AAFR aranyérmét. A nagyváradi Gheorghe Petrilă A zongorista című fotója érdemelte ki az AAFR ezüstérmét, a bronzérmét pedig a sepsiszentgyörgyi László Attilának osztotta a zsűri a Solus című alkotásáért. Ezenkívül öt alkotót tüntettek ki AAFR kék szalaggal. A fotóklub különdíját a Gura Humorului településről származó Marius Vasiliu érdemelte ki az Arany reggel (Dimineaţa de aur) című fotójával.
Egy nagyon széles skálájú anyagot láthatnak, amely kizárólag digitális technikával készült, ez volt a verseny egyetlen kötöttsége, ez manapság viszont nem számít különösképp korlátnak – emelte ki portálunknak Túros Eszter művészettörténész. Mind tartalmilag, mind a különféle digitális eljárásokat tekintve nagyon sokféle alkotás látható – tette hozzá.
Megállapította, hogy természet-, portré- és szociofotó van a legtöbb, illetve az alkotásokat aszerint is lehetne csoportosítani, hogy milyen mértékű az utólagos beavatkozás. Sok az olyan fotó, amelyen minimális utólagos beavatkozás fedezhető fel, de vannak olyanok is, amelyeket épp a számítógépes képátalakítási technikák nyomán váltak kiállítható alkotásokká – jegyezte meg Túros Eszter.
Mindent összevetve szerinte egy színvonalas versenykiállításról van szó, amely igazolja, hogy az F’10 fotóklub rendezvénye egy nagyon jó új kezdeményezés, csak remélni lehet, hogy lesz folytatás – mondta. A népes érdeklődés szerinte annak is tulajdonítható, hogy nem volt tematikai megkötés.
Kíváncsiak voltunk, hogy – mivel a zsűrizők a Nemzetközi Fotóművészeti Szövetség (FIAP) tagjai – gondolkodtak-e azon, hogy a versenyt a világszervezet égisze alatt rendezzék. Incze Domokos elmondta, ehhez szükséges lett volna többek között arra, hogy az F’10 fotóklub jogi személy legyen, ami jelenleg nem áll fenn.
szóljon hozzá!