Katasztrofális állapotok uralkodnak több Hargita megyei vasútállomáson, amelyek villanyáram, ivóvíz, mellékhelyiség és csatornarendszer nélkül működnek – számolt be riportjában a Mediafax hírügynökség.
2015. szeptember 27., 21:582015. szeptember 27., 21:58
2015. szeptember 28., 10:482015. szeptember 28., 10:48
Az egyre rosszabb állapotban lévő megállók sorát bővíti Csíkszereda vasútállomása is, ahol tíz éve semmilyen jelentős felújítási munkálatot nem végeztek: az épületben szél süvít a betört ablakok között, számos padot összetörtek, és székeket loptak el. A peron is hagy bőven kívánnivalót maga után, a járda és a vagon lépcsője közötti rés ugyanis közel egyméteres, így nehezen lehet felkapaszkodni.
A Mediafax beszámolója szerint emiatt gyakori látvány, hogy az idősebb utasokat fiatalok segítik fel a vonatra, másként egyszerűen nem tudnának felszállni a járműre. Szörnyű állapotban van az állomás melletti Erzsébet park is, ahol embermagasságig ér a növényzet, és nem ritka, hogy a hajléktalanok mellékhelyiségként használják a területet.
Alexandru Moldovan, a vasúti rendőrség munkatársa elmondta: nagyon sokan panaszkodtak már náluk az áldatlan körülmények miatt. „Az emberek főként amiatt elégedetlenek, hogy csak nehezen tudnak felszállni a vonatra. De soha nem írásban, mindig szóban panaszkodnak. Mi sajnos nem tudunk ezen segíteni, az állomásfőnökhöz irányítjuk őket, az ő hatáskörébe tartozik a problémák megoldása” – magyarázta Moldovan. A rendőrségi alkalmazott arról is beszámolt, hogy egyszer tanúja volt annak, amint egy nő leszállás közben félrelépett, és eltörte a lábát.
Az állomásfőnök, Cornel Roşu ugyan elismeri, hogy sürgős javításokra és korszerűsítési munkálatokra lenne szükség a megyeszékhely állomásán, legelőször pedig a peronokat kellene magasítani. Elmondása szerint azonban nem áll módjában elkülöníteni a felújításhoz szükséges anyagi forrásokat. „Többször is jeleztük – legutóbb augusztusban –, hogy milyen munkálatokra lenne szükség. A pénzt sajnos nem én osztom el, csak annyit ígérhetek, hogy amint megkapjuk a támogatást, nekiállunk a korszerűsítésnek” – fogalmazott Roşu. Hozzátette: hozzá eddig nem érkezett panasz az utasoktól, akik „valószínűleg nem is tudják, hogy ezt megtehetnék”.
A csíkszeredai állomáson várakozó utasok egyébként azt is kifogásolják, hogy nyáron borzasztóan meleg van a vonatokon, télen pedig sokszor nem működik a fűtés. Szerintük egyáltalán nem éri meg kifizetni a Román Vasúttársaságnak (CFR) fizetett jegyárat. A megkérdezettek a vasutasok által múlt héten tartott japán sztrájkot is elítélik: úgy vélik, előbb tisztességes körülményeket kellene biztosítani az utasoknak, és csak azután lehetne követelőzni.
Az évek óta tartó panaszáradat nyomán a csíkszeredai önkormányzat is ígéretet tett a helyzet orvoslására, az ügyben azonban eddig nem történt előrelépés. A CFR adatai szerint egyébként az áthaladó vonatok számát figyelembe véve a csíkszeredai vasútállomáson a legnagyobb az utasforgalom. Évente ráadásul több százezer turista érkezik ide a csíksomlyói búcsú alkalmából.
Cosmin-Sorin Micloş, a CFR egyik szakszervezetének elnöke arról számolt be, hogy a helyzet nemcsak a megyeszékhelyen tarthatatlan. Elmondása szerint a Kovászna megyei Sepsibodoktól egészen a Csíkszereda melletti Csíkszentkirály településig – Tusnádfürdőt leszámítva – egyik vasútállomáson sincs villanyáram, több helyen pedig az ivóvíz sincs bevezetve.
Európában Románia rendelkezik az egyik leghosszabb, összesen 22 ezer kilométeres vasúti hálózattal, a vonatok átlagsebessége azonban az óránkénti 50 kilométert sem éri el. Brassóból Temesvárra 12 óra alatt lehet eljutni, ezt a távolságot Franciaországban két óra alatt teszi meg egy szerelvény.
Egyetlen orvosság létezik a szélsőjobboldal előretörése ellen, éspedig az, ha elmegy a magyarság szavazni annak jelöltje ellen. Korodi Attila, Csíkszereda polgármestere kampányzáró beszélgetésre hívta csütörtökön a sajtó képviselőit.
Évek óta terítéken van Csíkszeredában a parkolóház-építés ügye. Most a város egy megvalósíthatósági tanulmány elkészíttetését tervezi, hogy kiderüljön, lehet-e saját beruházásként létrehozni és működtetni egy ilyen létesítményt.
Pünkösd előtt, június 2–6. közötti fognak dolgozni a Hargita megyei Lóvész és Gyimesfelsőlok megállók közötti vasúti szakaszon, és a munkálatok miatt Csíkszeredát is érintő vonatjáratok menetrendje fog módosulni.
Szabó János festőművész munkáit állítják ki szülővárosában, Csíkszeredában, a Lázár-házban május 15-én, csütörtökön.
Divat és változás címmel nyílik kiállítás szerdán Csíkszeredában, a Mikó-várban, a tárlat a Kiscelli Múzeum közreműködésével jön létre.
Állás- és pályabörze, szakmai tanácsadás, kerekasztal-beszélgetés – egynapos pályaválasztási börzét szervez május 23-án Csíkszeredában a Hargita Megyei Munkaerő-elhelyező és Szakképző Ügynökség, valamint Hargita Megye Fejlesztési Ügynöksége.
A munkát befejezték, most a beüzemeléshez szükséges engedélyeztetés zajlik a Gyimesközéplokon és Gyimesfelsőlokon épült víz- és szennyvízhálózatok esetében. A működtetést szeretnék a több község által létrehozandó cégre bízni, de vannak kérdőjelek.
Noha a várakozással ellentétben nem volt akkora igény a lakótelepi kerékpártárolókra Csíkszeredában, hogy a helyek beteljenek, a városvezetés elégedett ezek működésével. Mivel más lakóövezetekből is igényelték, újabb tárolókat fognak telepíteni.
Borbáth Erzsébet több mint három évtizeden át alakította a gyerekek életét és a közösséget, amelyhez tartozott. Neve összefonódik a csíkszeredai József Attila-iskola alapításával, valamint a moldvai csángó gyermekek csíkszeredai magyar nyelvű oktatásával.
Napokon át a jövő művészeié lesz a csíkszeredai színpad. A Művészeti Egyetemek Fesztiválja (UNSCENE) ötödik kiadásának sajtótájékoztatóján nemcsak a programokról beszéltek, hanem mélyebb gondolatokra is „vetemedtek”.
szóljon hozzá!