Fotó: Iochom Zsolt
A Honfoglalás előttől az Európai Unió utánig előadássorozat keretében péntek délután Botár István régész az elmúlt évek során végzett csíksomlyói régészeti kutatások eredményeit ismertette a csíkszeredai városháza gyűléstermében.
2015. január 25., 15:532015. január 25., 15:53
2015. január 25., 15:572015. január 25., 15:57
A Csíki Székely Múzeum régésze ezúttal a csíksomlyói Szent Péter és Pál plébániatemplomban, a ferences templom és kolostor környékén, a Salvator kápolnánál, az egykori árvaház kertjében és a Fodor-kertben végzett ásatásokról tájékoztatta a hallgatóságot. Kihangsúlyozta, hogy a feltárt nyolcvan objektum közül több mint hetven negyedik századi gót lelet, ami azt bizonyítja, hogy a negyedik században nagy létszámú nép költözött be a Csíki-medencébe, az északról érkezett gótok.
Az előadó rámutatott arra, hogy Csíksomlyó gyakorlatilag Csobotfalva és Várdotfalva együttes neve, a régész megítélése szerint a Somlyó helynév egy nagyobb területre vonatkozott, amely a plébániához tartozó legközelebbi településeket foglalta magában. Ezzel magyarázható, hogy a somlyói plébániatemplom Csobotfalván van, a somlyói kolostor az valójában a két falu között található.
A somlyói plébániatemplom Csík egyik legrégebbi temploma, meggyőződése szerint a legkorábbi templom itt már a 12. században állt, noha az írások 14. századot említenek. Vetített képes előadásában Botár István ismertette a lelőhelyeket és képeket mutatott az általuk feltárt házakról, kemencékről és az ásatások során talált cserépdarabokról.
szóljon hozzá!