Barcsay mester és tanítványai

Vándortárlatot fogad a csíkszeredai Pál Aukciósház és Galéria. A Barcsay mester és tanítványai című kiállítást kedden 18 órától Túros Eszter művészettörténész nyitja meg.

Szőcs Lóránt

2012. december 17., 18:242012. december 17., 18:24

2012. december 17., 19:162012. december 17., 19:16

Ferencz S. Apor képzőművész, a galéria egyik kurátora, a tárlat szervezője szerint jelentős esemény ez a kiállítás. „Ez a tárlat emeli a PAG presztízsét” – véli, ugyanis Barcsay Jenő az egyik legkiemelkedőbb 20. századi magyar képzőművész volt, de a tanítványai is Munkácsy- és Kossuth-díjas alkotók.  
 
A képzőművész 1900-ban született a Kolozs megyei Katonán. 1924-ben fejezte be tanulmányait a Magyar Képzőművészeti Főiskolán, Vaszary János és Rudnay Gyula tanítványaként. 1926–27-ben Párizsban, 1929–30-ban Rómában dolgozott ösztöndíjasként. Első gyűjteményes kiállítását 1922-ben rendezte az Ernst Múzeumban. 1945-től 1974-ig főiskolai tanár. 1929-től nyarait Szentendrén töltötte, ahol az ódon hangulatú kisváros – főleg a barokk kori építészeti emlékeivel és szelíd hajlatú dombjaival – festészetének egyik kiapadhatatlan ihlető forrása lett. Kezdetben monumentális hatású figurális képeket, később, főleg Szentendre ihletésére, a konstrukciót erősen hangsúlyozó tájképeket, majd geometrikus absztrakt kompozíciókat festett. Fokozatosan alakul ki saját, senki másra nem jellemző stílusa. A konstruktivizmus egyfajta sajátos magyar változatát alakította ki. Műveiben egyaránt megjelennek a nonfiguratív formák és a figurális ábrázolás is. A festészet mellett jelentős grafikai munkássága és mozaikjai is. Művészetpedagógiai munkássága kiemelkedő, Művészeti anatómia című szakkönyvét számos nyelvre lefordították, és tankönyvként használták. (forrás: Wikipédia és Artportal.hu)

A tárlat rendezője kifejtette, hogy a jelenlegi kiállításon szitanyomatokat láthatunk, többnyire Barcsay alkotásait, illetve három tanítványának, Balogh Lászlónak, Konok Tamásnak és Deim Pálnak néhány munkáját. „Ezek a művészek álltak a legközelebb Barcsayhoz, mind emberileg, mind alkotói gondolkodásmódban” – emelte ki Ferencz S. Apor. Hozzátette, ezek a munkák az 1979-ben alakult Szentendrei Grafikai Műhelyben készültek Barcsay 1955-beli rajzai alapján. Akkoriban a fiatalabb pályatársai javasolták, hogy ültessék át a rajzokat szitanyomat formájába is, attól ezek mind eredeti munkáknak számítanak, el is vannak látva a művész kézjegyével.

A vándortárlat tulajdonosa a Barcsay Képzőművészeti Alapítvány, védnöke pedig Zsigmond Barna Pál főkonzul.

szóljon hozzá! Hozzászólások

Ezek is érdekelhetik

A rovat további cikkei