A múlt egy szeletét keltették életre

•  Fotó: Kristó Róbert

Fotó: Kristó Róbert

A hagyományos népi mesterségek felelevenítése céljából szövő, fonó, varró és kézműves kalákát szervezett a Csíkszentkirályi Polgármesteri Hivatal a helyi Ezüsthajak Nyugdíjas Klub tagjaival közösen. Az érdeklődők a helyi kultúrotthonba látogatva több napon keresztül betekintést nyerhettek a lassan feledésbe merült népi mesterségek fortélyaiba.

Rédai Botond

2013. március 14., 17:202013. március 14., 17:20

2013. március 14., 22:142013. március 14., 22:14

Ma már nem járnak tollfosztóba az asszonyok, a fiatalok közül sokan azt sem tudják, mi az. Jó alkalom volt többek között ezt is bemutatni a Csíkszentkirályon megszervezett hagyományos népi mesterségek bemutatóján. Csütörtök délután a helyi kultúrházban megszervezett eseményen szép példáját láttuk „az idősebbek tanítják a fiatalabbakat” régi szokásrendnek: a szövőszékeknél szakavatott kezek mutatták a jelen levő gyerekeknek, felnőtteknek, hogyan készül egy-egy szőnyeg, terítő (természetesen bárki kipróbálhatta a szövés csínját-bínját), a fiúk a fafaragást gyakorolták, kopjafát faragtak, gereblyét készítettek, a lányok varrhattak, köthettek, és kipróbálhatták a tollfosztást is.

Az utóbbit bemutató asszonyok közül Tamás Anna kérdésünkre elmondta, véleménye szerint a tollpárnák, ha megfelelően karbantartják azokat, sokkal egészségesebbek, mint a napjainkban gyártottak. Ő maga is kizárólag tollpárnát használ, amit tyúknak, libának vagy pulykának a tollából készít. Munka közben cukros főtt kukoricát kínáltak, mivel annak idején a tollfosztó kalákákban is ezt volt szokás enni. A munkát muzsika kísérte, citerán, tárogatón és gardonyon szólaltatták meg a népdalokat. Az egyik oktató az a Dajka Mihály volt, aki a tárogatósok világtalálkozóján is képviselte a községet.

„Célunk az volt, hogy régi hagyományos népi mesterségeket elevenítsünk fel” – fogalmazott a kaláka apropójáról Székely Ernő. A csíkszentkirályi polgármester hangsúlyozta, a helyi önkormányzat a fejlesztéseken kívül gondot fektet a hagyományok ápolására is. „A községben van már többek között kaszáló- és aratókaláka, aprószentekelés, farsangtemetés. Most múltunk egy újabb szeletét keltettük életre az érdeklődők számára” – jelentette ki a községvezető. Hozzátette, a jövőben mindenképpen bővíteni szeretnék a bemutatott hagyományos mesterségek palettáját. Az elöljárótól megtudtuk, a polgármesteri hivatal megrendelésére kisfilm is készül a községben felelevenített hagyományokról, ezt a közeljövőben mutatnák be a nagyközönségnek.

szóljon hozzá! Hozzászólások

Ezek is érdekelhetik

A rovat további cikkei