A másság elfogadására tanítottak

•  Fotó: Veres Nándor

Fotó: Veres Nándor

A fogyatékkal élők mindennapjaiba nyerhettek betekintést az érdeklődők a Gyulafehérvári Caritas által pénteken szervezett figyelemfelkeltő napon a csíkszeredai Mikó-vár előtti téren.

Rédai Botond

2014. május 24., 22:552014. május 24., 22:55

2014. május 25., 08:492014. május 25., 08:49

A Mindannyian Mások Vagyunk elnevezésű programon a résztvevők saját maguk tapasztalhatták meg, hogy milyenek lehetnek a mindennapjai egy fogyatékkal élőnek. A szervezők több, úgynevezett szigetet alakítottak ki a helyszínen, így bárki kipróbálhatta például a mankóval járást, a kerekes székkel való közlekedést, a jelbeszédet, vagy éppen bekötött szemmel kerülhette az akadályokat.

„Azt tapasztaltam a mindennapi munkám során, hogy az embereknek nagyon sok félelmük van a fogyatékkal élőkkel szemben. Úgy gondolom, akkor tudjuk ezeket a félelmeket leépíteni, ha kellő mennyiségű információval látjuk el az embereket, ha megismertetjük velük a világnak ezt a részét is. Ez a nap kiváló lehetőség erre. És mivel elsősorban ide inkább óvodások és iskolások jönnek ki szervezett formában, ez jó alkalom számukra arra, hogy megtanulják elfogadni a másságot” – fogalmazott az eseménnyel kapcsolatban Demeter Zsuzsa, a Caritas Szociális és Tanácsadó Szolgálat Fogyatékkal Élőknek programkoordinátora.

Mondatait Váta Emese, a csíkszeredai Szent Ágoston Nappali Foglalkoztató Központ vezetője egészítette ki. Mint fogalmazott, meglátása szerint elsősorban a gyerekek fogékonyak a rendezvényre, hiszen bennük még nincs olyan sok félelem a másság iránt. „Felnőttek nehezebben bevonhatóak, esetükben inkább élnek az előítéletek” – magyarázta Váta. Kiemelte, mindezek ellenére ebben az évben úgy látszik, megtört a jég, hiszen több, a tanintézményekhez nem köthető felnőtt is megfordult a helyszínen, bekapcsolódva a foglalkozásokba. A pénteki rendezvény társszervezői egyébként a Hargita Megyei Mozgássérültek Szervezete, illetve a Vakok és Gyengénlátók Szervezetének Hargita és Kovászna megyei kirendeltségei voltak.

szóljon hozzá! Hozzászólások

Ezek is érdekelhetik

A rovat további cikkei

2025. augusztus 26., kedd

Úzvölgye hőseire emlékeztek a viszontagságos közelmúltú katonatemetőben

Úzvölgye hőseire emlékezett a magyar közösség kedden, a szovjet betörés 81-ik évfordulóján.

Úzvölgye hőseire emlékeztek a viszontagságos közelmúltú katonatemetőben
2025. augusztus 26., kedd

Szeptemberben elkészül a csíkmadarasi kultúrotthon

Az utolsó szakaszánál tart a csíkmadarasi kultúrház építése, ahol jövő hónapban be is fejezi a munkát a kivitelező. A létesítményt mozgatható színpadrendszerrel szerelik fel, nemcsak belső kialakítása, de külső formája miatt is rendhagyónak számít.

Szeptemberben elkészül a csíkmadarasi kultúrotthon
2025. augusztus 26., kedd

Ma is fagyott Csíkban, de nem volt hidegrekord, mutatjuk, hogy mennyi hiányzott

Mínusz 0,3 Celsius-fokig esett vissza a hőmérséklet keddre virradóan Csíkszeredában, ami enyhébb a tegnapi mínusz 1,7-nél. Ez utóbbi ugyan megközelítette a korábbi augusztusi rekordot, de nem döntötte meg.

Ma is fagyott Csíkban, de nem volt hidegrekord, mutatjuk, hogy mennyi hiányzott
2025. augusztus 26., kedd

Kamerákkal figyelik az új digitális hulladékgyűjtő szigeteket

Csíkszeredában folyamatban van a térfigyelő kamerák telepítése a digitális hulladékgyűjtő szigetek közelében. A cél visszaszorítani a rongálást és az illetéktelen hulladékelhagyást – az ilyen esetek már büntetőeljárást vonnak maguk után.

Kamerákkal figyelik az új digitális hulladékgyűjtő szigeteket
2025. augusztus 25., hétfő

Autók ütköztek, az egyik jármű lesodródott az úttestről Csíkszereda kijáratánál

Egy autó lesodródott az úttestről Csíkszereda Csíkcsicsó felőli kijáratánál, az 578-as európai úton egy balesetet követően, hétfő délután. A helyszínen torlódás alakult ki.

Autók ütköztek, az egyik jármű lesodródott az úttestről Csíkszereda kijáratánál
2025. augusztus 24., vasárnap

Roncsderbi: ami a nézőknek tömény szórakozás, az a csapatoknak kőkemény munka

Több hetes felkészülés, alapos munka szükséges ahhoz, hogy rajtra készek legyenek a csíkszentkirályi roncsderbin induló autók, ráadásul a helyszínen is kell egy olyan szerelőcsapat, amely a lehetetlennek tűnő feladatokat is megoldja.

Roncsderbi: ami a nézőknek tömény szórakozás, az a csapatoknak kőkemény munka
2025. augusztus 23., szombat

Visszahódította a trónt a csíkszentkirályi roncsderbi korábbi uralkodója

Huszonkét autó, benzingőz, adrenalin, kifordítások, borulások, illetve egy kisebb ijedtség – ez jellemezte a 6. Csíkszentkirályi Roncsderbit szombaton.

Visszahódította a trónt a csíkszentkirályi roncsderbi korábbi uralkodója
2025. augusztus 23., szombat

Korszerűsítik a mezei utakat Madéfalva környékén

Folyamatban van több mezei útszakasz aszfaltozása Madéfalva környékén, ez a gazdáknak könnyíti meg termőföldjeik megközelítését, és elkerülhetik mezőgazdasági gépekkel a nagy forgalmú főutat. A szomszédos községek megközelítése is egyszerűbb lesz.

Korszerűsítik a mezei utakat Madéfalva környékén
2025. augusztus 22., péntek

Lakossági konzultáció lesz a felcsíki útfelújításról

Hargita Megye Tanácsa lakossági konzultációkat hirdetett a 125-ös jelzésű, Csíkdánfalvát Balánbányával összekötő megyei besorolású út felújítása kapcsán.

Lakossági konzultáció lesz a felcsíki útfelújításról
2025. augusztus 22., péntek

Ideiglenes székhelyre költözött Hargita Megye Tanácsa

Elkezdődtek a felújítási munkálatok Hargita Megye Tanácsának épületénél, a beruházás ideje alatt a megyei önkormányzat ideiglenesen elköltözött.

Ideiglenes székhelyre költözött Hargita Megye Tanácsa