Csicsergő udvar – a Forgatag legsikeresebb programjai között

•  Fotó: Vásárhelyi Forgatag

Fotó: Vásárhelyi Forgatag

Gyerekkacaj, sikítozás, felhőtlen nevetés. Máris hiányozhat a gyermekeknek, kicsiknek és nagyobbaknak, anyának és apának az a sok-sok program, amit az idei Vásárhelyi Forgatag kínált a családoknak a nyár utolsó napjaiban. Az idén új, Csicsergő névvel jelentkező családi program az egyik legfontosabb része a Forgatagnak, hiszen a marosvásárhelyi családokat, így egyszerre három generációt szólít meg.

2019. szeptember 12., 15:292019. szeptember 12., 15:29

Már az első Forgatag bebizonyította, a gyerekeknek szóló foglalkozások a legnépszerűbbek, és ez azóta sem változott, hiszen mindmáig a legsikeresebb programpontja a Forgatagnak. A titok a célközönség, vagyis a gyerekek – mondja Bálint Erika programvezető, akiket a kíváncsiság hajt, akik ugyanúgy hetedszerre vagy századjára is kipróbálják a kézműves tevékenységeket, a különböző foglalkozásokat, mert ők

játszani jönnek a Forgatagra.

A Liget játszótere ad otthont minden évben a családi programoknak, helyszínileg a civilek programjai és egyik főtámogató, a Gedeon Richter Egészségforgatag nevű programjai között.

A kézműves foglalkozások mellett (bútorfestés, hímzés, szövés, babakészítés, ruhafestés) számos egyéb tevékenység várta a kíváncsi gyermeksereget: a legkisebbeket a Cseperedők Forgataga, amely talán az egyik legnépszerűbb volt, barangolni lehetett a mágnesek birodalmában és kipróbálni kreatív játékokat, lehetett íjászkodni, ügyességi próbákon részt venni, és vendégként érkezett a Forgatagra a kolozsvári a Sétáló Bábszínház, amely csodát művelt, hiszen

ennyi gyerek egyszerre talán sosem ült csendben, figyelmesen a Ligetben,

mint amennyien végignézték a bábjátékot. A jókedvű Kolompos zenekar pénteki koncertje igazi forgatagos hangulatot varázsolt a ligeti fák közé, és vasárnap délelőtt idén is gyermektáncház várta a kicsiket.

•  Fotó: Vásárhelyi Forgatag Galéria

Fotó: Vásárhelyi Forgatag

A gyermekprogramokra ebben az évben új névvel lehetett rátalálni. Molnár Imola programigazgató elmondta, régóta gondolkodtak azon, hogyan lehetne ezt a programot úgy fejleszteni, jobbá tenni, hogy az ne vonjon le máshonnan energiákat. „Így született meg egy egyesület létrehozásának az ötlete, mely már a nevében – Parapács – is jelzi, hogy mivel, kikkel szeretnénk foglalkozni, a programjaink pedig rámutatnak az egyesület tényleges célkitűzésére, a családok erősítése, megszólítása a Forgatag keretében. A hivatalos keret jelentősen segítette a családi programok megszervezését a Forgatag többi programjától függetlenül.”

Idén a gyermekprogramok zömét tehát már a Parapács Egyesület szervezte, koordinálta, ugyanakkor egy táncházzal is gazdagították az eseménysorozatot, hiszen a gyerektevékenységek mellett a hagyományőrzés is fontos célkitűzése az egyesületnek.

Bálint Erika is úgy látja, hasznos volt az egyesület létrehozása, mivel egy rendezvényen belül sok költséggel kell számolni, hiszen a kevésnek tűnő útiköltségtől egy zenekar teljes ellátásáig minden pénzbe kerül. Számos olyan pályázati kiírás van, ahol ezekre is lehet támogatást kérni. Ebben pedig nagy és fontos szerepe van a Parapács Egyesületnek. Az idén ez a Bethlen Gábor Alap támogatásával valósult meg.

•  Fotó: Vásárhelyi Forgatag Galéria

Fotó: Vásárhelyi Forgatag

A névadás mellett más újdonsággal is készültek idén, például a társasjátéksarokkal, vagy a hajtánypályával, ami már

a tizenéveseknek is tudott szabadidős programot kínálni. Ők amúgy az a korosztály, akiket nagyon nehéz megszólítani,

és minden évben fejtörést okoz a szervezőknek – árulta el Erika. Ezen kívül azoknak a kismamáknak szeretnének egy meghitt helyet biztosítani, akik egészen pici babával érkeznek, hogy nyugodtan megetethessék a gyerekeket, esetleg beszélgethetnek más anyukákkal.

A Parapács Egyesület jövőjéről Molnár Imola elmondta, elsősorban a Forgatagos családi tevékenységek kibővítésén, fejlesztésén szeretnének dolgozni, de ez nem zárja ki, azt hogy év közben egy-egy családi napot, interaktív, hagyományőrző foglalkozást ne szervezzenek. Ez persze mindig idő, pénz és ember kérdése.

(X – Fizetett hirdetés)

Ezek is érdekelhetik

Hirdetés

A rovat további cikkei

2026. április 09., csütörtök

Közel 500, feketén foglalkoztatott alkalmazottat azonosított a munkaügy

A munkaügyi felügyelőség több mint 7 millió lejre rótt ki bírságokat néhány nap alatt, és közel 500 feketén dolgozó személyt azonosított – hívta fel a figyelmet csütörtökön a munkaügyi miniszter.

Közel 500, feketén foglalkoztatott alkalmazottat azonosított a munkaügy
Hirdetés
2026. április 09., csütörtök

Dani Kinga emléknapot szervez a Háromszéki Közösségi Alapítvány

A Háromszéki Közösségi Alapítvány (HKA) pénteken Dani Kinga Emléknapot szervez a Domb utcai mozgásparkban. Az esemény célja a kiváló sepsiszentgyörgyi sportoló emlékének megerősítése, valamint a játszótér kellemesebbé tétele.

Dani Kinga emléknapot szervez a Háromszéki Közösségi Alapítvány
2026. április 09., csütörtök

Áprilisi tél: hóréteg alakult ki a magasabban fekvő régiókban

Visszatért a tél április közepén a hegyvidéki térségekbe: csütörtökön vékony hóréteg rakódott le Hargitafürdőn és a Madarasi Hargitán is: a webkamerák felvételei havas tájat mutatnak a szeszélyes áprilisi időjárás következtében.

Áprilisi tél: hóréteg alakult ki a magasabban fekvő régiókban
2026. április 09., csütörtök

Próbaérettségi: javultak az eredmények tavalyhoz képest

Lezárult a próbaérettségi dolgozatainak javítása, és az eredményeket továbbították a tanfelügyelőségeknek, illetve az iskoláknak – tájékoztatott csütörtökön az oktatási minisztérium.

Próbaérettségi: javultak az eredmények tavalyhoz képest
Hirdetés
2026. április 09., csütörtök

Afrikai sertéspestist mutattak ki egy elhullott vaddisznóban Kápolnásfalu közelében

Afrikai sertéspestis jelenlétét igazolták egy elhullott vaddisznóban a „Gödrös” nevű területen – tájékoztatták a sertéstartó gazdákat az illetékes hatóságok.

Afrikai sertéspestist mutattak ki egy elhullott vaddisznóban Kápolnásfalu közelében
2026. április 09., csütörtök

Húsvéti ellenőrzések: tonnányi élelmiszert vontak ki a forgalomból

Az ortodox húsvétot megelőző héten 2,151 millió lejre róttak ki bírságot az Országos Állategészségügyi és Élelmiszer-biztonsági Hatóság (ANSVSA) felügyelői.

Húsvéti ellenőrzések: tonnányi élelmiszert vontak ki a forgalomból
2026. április 09., csütörtök

Újra visszatért a medve Zabolára, pusztítást és károkat hagyva maga után

Ismét súlyos károkat okozott egy medve Zabolán: egy csikó, öt juh, valamint egy anyakutya és kölykei is elpusztultak az elmúlt napokban. A nagyvad többször visszatért, a hatóságok pedig már felmérték a pusztítás mértékét.

Újra visszatért a medve Zabolára, pusztítást és károkat hagyva maga után
Hirdetés
2026. április 09., csütörtök

Fokozott rendőri jelenlétre kell számítani a forgalmas utakon az ortodox húsvét alatt

Az ortodox húsvét alatt naponta több mint 24 ezer belügyi dolgozó teljesít majd szolgálatot – nyilatkozta csütörtökön Monica Dajbog belügyminisztériumi szóvivő.

Fokozott rendőri jelenlétre kell számítani a forgalmas utakon az ortodox húsvét alatt
2026. április 09., csütörtök

A bányakatasztrófa évfordulójáig marad a vészhelyzet Parajdon

Újabb harminc nappal meghosszabbította a bányakatasztrófa miatti vészhelyzetet Parajdon a helyi vészhelyzeti bizottság.

A bányakatasztrófa évfordulójáig marad a vészhelyzet Parajdon
2026. április 09., csütörtök

Gyerekekből lehetnek hősök: a legkisebbekhez szólnak az új kampánnyal

A stroke-kal kapcsolatos tájékoztató kampányt indított az egészségügyi minisztérium a Stroke Elleni Küzdelem Egyesületével (ALIA) partnerségben.

Gyerekekből lehetnek hősök: a legkisebbekhez szólnak az új kampánnyal
Hirdetés