
A Csernátoni Burrogtatóra akár százéves gépeket is működőképessé tesznek
Fotó: Dimény-Haszmann Árpád
12. alkalommal szervezi meg szombaton a Csernátoni Burrogtatót a Haszmann Pál Múzeum. Az egyre nagyobb méreteket öltő gépésztalálkozó idén is változatos programot kínál a család minden tagja számára.
2024. szeptember 20., 10:552024. szeptember 20., 10:55
Az első ízben 2013 szeptemberében megrendezett, folytonosságában csak a Covid-járvány miatt megszakadó eseményen elsősorban a csernátoni Haszmann Pál Múzeum Erdély-szerte egyedülálló mezőgazdasági szerszám- és gépgyűjteményének érdekes darabjai kerülnek látogatóközelbe, de természetesen más,
„Nem arra törekszünk, hogy túllicitáljuk magunkat, inkább a színvonalat szeretnénk tartani” – közölte érdeklődésünkre Dimény-Haszmann Orsolya múzeumvezető.
A szervezők meglepetésnek szánják, hogy Lévay Sándor idén mivel érkezik Gyöngyösről
Fotó: Dimény-Haszmann Árpád
A program részleteibe is betekintést engedett, elárulva, hogy
„Ezek közül minden évben két-hármat szokott elhozni, maradjon meglepetés, hogy idén mivel érkezik” – fejtette ki a szervező.
Várhatóan ismét – immáron harmadjára – eljön az apukájával Kézdivásárhelyről az ötéves Péter Kristóf Bence, aki egy lábbal hajható kistraktorral teszi meg a díszszemlét a nagy gépek között. És azoknak sem kell Sepsiszentgyörgyre utazniuk, akik csak az ottani sportnapok keretében megszervezendő retroautó-találkozóra kíváncsiak, mert azok Csernátonban is felvonulnak szombat délután.
A régi masinák fülsiketítő zajt tudnak okozni
Fotó: Dimény-Haszmann Árpád
Emellett lesz kenyérsütés, kézműves-foglalkozások a Békéscsabai Díszítőművész Szakkör, illetve Hegyeli Hunor vezetésével, megtekinthetjük Boros László makettjeinek kiállítását, a kicsiket pedig népi gyermekjátékok várják.
A 12. Csernátoni Burrogtató programja:
12.00 – gyülekező, motorindítás
13.00 – veterán traktorok felvonulása Csernáton központjában
Színpadi programok:
13.30 – a traktorok visszaérkezése, bemutatása
14:00 – a Felsőháromszéki Ifjúsági Fúvószenekar koncertje
14:50 – cséplésbemutató és a múzeum működő, stabil motorjainak beindítása, bemutatása
15.00 – fellép a kézdiszentléleki Perkő Néptáncegyüttes
16.00 – a Cover’n cover együttes koncertje Kátai Judittal és Orbán Ferenccel
17.00 – tombolasorsolás
Javasolni fogja Craiova polgármestere, hogy a város tiszteletbeli polgárává avassák azt az indiai – mint utólag kiderült, nem nepáli – vendégmunkást, aki megmentette a befagyott tóba esett ötéves kislány életét.
A Intelligens Energia Egyesület (AEI) szerint a háztartási villamosenergia-fogyasztók akár 35 százalékkal is csökkenthetnék a számláikat, ha szolgáltatót váltanának, mivel a piacon jelenleg 1 lej/kWh alatti ajánlatok is elérhetők.
Tavaly összesen 3950 halálos és súlyos sérüléssel járó közúti balesetet történt országos szinten, kevesebb, mint az előző évben – közölte vasárnap a Román Rendőrség.
Egy nepáli vendégmunkás ugrott be elsőként szombaton egy craiovai park jeges tavába, hogy megmentsen egy ötéves kislányt. Aztán további öten – köztük a lánya apja – siettek a gyermek segítségére, de csak a vendégmunkásnak sikerült elérnie a kislányig.
Romániában a tartós, kemény fagyok idején csak korlátozottan növelhető a belföldi földgáz-kitermelés és a tartalékok kitárolási üteme, ezért az import – elsősorban Magyarország felől – elengedhetetlenné válik – figyelmeztetett a szakértő.
Az Országos Meteorológiai Szolgálat szombaton egy figyelmeztető előrejelzést, valamint több, szerda reggelig érvényben lévő sárga jelzésű riasztást adott ki kemény fagy és rendkívül alacsony hőmérsékletek miatt Románia legnagyobb részére.
Robbanás történt szombaton reggel egy gyulafehérvári tömbházban, amelynek következtében egy férfi súlyos égési sérüléseket, egy fiatal nő pedig lábsérülést szenvedett, és huszonkét lakót kellett ideiglenesen kiköltöztetni az épületből.
A Salvamont ötvenkét emberen segített az elmúlt huszonnégy órában, egyvalaki életét azonban nem tudták megmenteni.
A korkedvezménnyel nyugdíjba vonult romániai bírák és ügyészek átlagosan 4000 eurónak megfelelő nettó szolgálati nyugdíjat kapnak kézhez havonta, ami csaknem kilencszerese a közalkalmazotti átlagnyugdíjnak.
Szombat reggel Gyergyóalfaluban mérték a legalacsonyabb hőmérsékletet az országban: a Hargita megyei településen mínusz 22 Celsius-fok volt.
szóljon hozzá!