Hirdetés
Hirdetés

Cseh Tamásra emlékeznek a magyar kultúra napján

Gajzágó Zsuzsának ez már a harmadik olyan előadása, amit Cseh Tamás dalaira épít

Gajzágó Zsuzsának ez már a harmadik olyan előadása, amit Cseh Tamás dalaira épít

Fotó: Tamási Áron Színház

Rendkívüli előadással ünnepli a magyar kultúra napját a sepsiszentgyörgyi Tamási Áron Színház. Gajzágó Zsuzsa színésznő Cseh Tamás dalai alapján összeállított estjén vehetnék részt a nagy énekmondó rajongói.

Kocsis Károly

2025. január 21., 15:522025. január 21., 15:52

Gajzágó Zsuzsa neve egyre jobban összefonódik a Cseh Tamáséval, hiszen január 21-én, kedden 19 órakor már a harmadik olyan előadást mutatja be a Tamási Áron Színházban, amit a nagy énekmondó dalai alapján készített. A legújabb a Valóság nagybátyám címet viseli, és három neves sepsiszentgyörgyi zenész – Szőcs Botond (zongora, harmonika, dob), Ráduly Zsófia (hegedű) és Gerebenes Ede (ének, gitár, dob) – közreműködésével készült.

Hirdetés

Elsődleges célja ezúttal is az, hogy eljuttassa a nézőkhöz azt az életérzést, amit Bereményi Géza és Cseh Tamás képviselnek. A színésznő szerint

„halálosan komolyan vett játékosság” jellemzi ezeket a dalokat, melyek a szellem győzelmét jelentik a bornírt politikai gondolkodás, hatalmi játszmák, társadalmi berendezkedés fölött.

Bölcsességgel és rálátással tekintenek a világra, amelyhez fontos a távolságtartás, miközben mégis olyan közvetlenek, mintha személyesen szólítanának meg minden hallgatót.

Úgy véli, esszéket lehetne írni egy-egy verssorról, olyan gazdag a jelentéstartalmuk. „Olyan ember volt, aki próbálta messze elkerülni a köznapiságot, mindig az élet eksztatikusságát kereste. Akkora lobogás volt benne, amekkorát kevés emberben éreztem életem során.

Idézet
Az a fajta humor, érzékenység, reflexió a világra, amit ő képvisel, talán egy kicsit segít felülemelkedni a jelen problémáin, eligazodni abban a riasztó változási folyamatban, amely körülvesz bennünket”

– vallja a színésznő Cseh Tamásról az új produkció kapcsán.

Aki a keddi bemutatóra már nem kapna jegyet, január 23-án, illetve február 18-án is megtekintheti az előadást a Tamási Áron Színház kamaratermében.

•  Fotó: Cseh Tamás Emlékcsoport/facebook Galéria

Fotó: Cseh Tamás Emlékcsoport/facebook

Néhány gondolat Cseh Tamásról

A budapesti születésű Cseh Tamás gyerekkorát a Fejér megyei Tordason töltötte, 1967 és 1974 között rajztanárként dolgozott egy fővárosi általános iskolában, közben a Baksa-Soós János nevével fémjelzett Kex együttessel is zenélt.

Barátaival magyar indiántábort hozott létre a Bakonyban, úgy gondolván, ha kilépnek „a hazug és ideológiai szörnyűségekkel terhelt akkori világból”, olyanok lesznek, mint az indiánok: tiszták, bátrak, egyenes jelleműek és önfeláldozók.

1970 körül kezdett dalokat írni Bereményi Gézával közösen, utóbbit 1972-ben, egy párizsi út alkalmából „vette rá” arra, hogy műveiket tárják a nyilvánosság elé. Első lemezük 1974-ben jelent meg Levél nővéremnek címmel, ezt számos további album követte. Nevéhez több mint 1200, mindennapi élethelyzetekről, vágyakról szóló dal fűződik, önálló estjeinek több színház is helyet adott.

Mindemellett a Még kér a nép, Nyom nélkül, A turné, a Csinibaba, a 6:3, a Magánbűnök, közerkölcsök és a Szörnyek évadja című filmekben is szerepelt, ő vezette a Századunk című tévésorozatot.

Idézet
Az élet tele van gyönyörű igazságokkal, mindre kíváncsinak lehet lenni. Mindig van szép lány, mindig van különös erdő, mindig van izgalmas rianás a befagyott tavon, szóval az élet tele van csodákkal... megannyi dalba valók, de hát azt majd megírja esetleg más”

– fogalmazta meg hitvallását.

2006 nyarán rosszindulatú rákos daganatot észleltek a Kossuth-díjas énekes-színész tüdejében. „Tudom, sokan aggódnak értem, de higgyék el, senki sem annyira, mint én magam” – kommentálta betegségét. Augusztus 7-ig küzdött gyilkos kórral, 66 éves volt, amikor feladta.

Idézet
Halálával elvitte magával azokat a dalszövegeket, amiket csak neki tudtam volna írni, mert ezeket ő váltotta ki belőlem a személyes találkozásaink során”

– nyilatkozta akkor Bereményi Géza dalszöveg- és forgatókönyvíró, rendező.

Hirdetés
szóljon hozzá! Hozzászólások
Hirdetés
Hirdetés
Hirdetés
Hirdetés

A rovat további cikkei

2026. február 20., péntek

Az előttünk álló hétvége egyedisége miatt öt dolgot ajánl a rendőrség

Tekintettel az időjárási körülményekre, valamint az egyes megyékben a héten záruló, másutt viszont a jövő héten kezdődő sívakációra, a rendőrség közlekedési tájékoztató központja, az Infotrafic egy sor ajánlást tett közzé a járművezetőknek.

Az előttünk álló hétvége egyedisége miatt öt dolgot ajánl a rendőrség
Hirdetés
2026. február 20., péntek

Ha így marad, nem tart ki a következő fűtési idény végéig a most meghosszabbított villanyszámla-támogatási program

Meghosszabbították 2026. december végéig a villanyszámla-támogatási programot – tájékoztatott pénteken az Országos Szociális Felügyeleti és Kifizetési Ügynökség (ANPIS).

Ha így marad, nem tart ki a következő fűtési idény végéig a most meghosszabbított villanyszámla-támogatási program
2026. február 20., péntek

Hargita megyei kliensei is voltak a drogdílernek a rendőrség szerint

Magas kockázatú drogok folytatólagosan elkövetett kereskedelmével gyanúsítanak egy 41 éves férfit, és vizsgálatot indított ellene a Hargita megyei rendőrség, illetve a Szervezett Bűnözés és Terrorizmus Elleni Igazgatóság (DIICOT) megyei irodája.

Hargita megyei kliensei is voltak a drogdílernek a rendőrség szerint
2026. február 20., péntek

Csökkenő átoltottság, növekvő halálozás – az álhíreket okolja az egészségügyi miniszter

Az egyre aggasztóbb méreteket öltő félretájékoztatás miatt csökkent jelentős mértékben a kanyaró elleni átoltottság – jelentette ki pénteken az egészségügyi miniszter.

Csökkenő átoltottság, növekvő halálozás – az álhíreket okolja az egészségügyi miniszter
Hirdetés
2026. február 20., péntek

Több-biztosítós rendszert vezetnének be az egészségügyben

Több választási lehetőségük lesz a betegeknek, ha megtörik az Országos Egészségbiztosítási Pénztár (CNSAS) monopóliuma – jelentette ki Alexandru Rogobete egészségügyi miniszter.

Több-biztosítós rendszert vezetnének be az egészségügyben
2026. február 20., péntek

Szelesre fordul az időjárás, ónos esőre, újabb havazásokra is van kilátás

Az ország 16 megyéjét és Bukarestet érintő sárga riasztást adott ki pénteken a szeles, csapadékos időjárás miatt az Országos Meteorológiai Szolgálat (ANM). Székelyföldön csak Kovászna megye egy részére érvényes a riasztás.

Szelesre fordul az időjárás, ónos esőre, újabb havazásokra is van kilátás
2026. február 20., péntek

Szombati keresztutak a csíksomlyói Jézus-hágón a nagyböjtben

A nagyböjt minden szombatján déli 12 órától keresztúti ájtatosságot végeznek a csíksomlyói Kálvárián, a Jézus-hágón. A szervezők közösségi imára hívnak mindenkit, aki fontosnak tartja a nagyböjti elcsendesedést és hisz a közös könyörgés erejében.

Szombati keresztutak a csíksomlyói Jézus-hágón a nagyböjtben
Hirdetés
2026. február 20., péntek

Nicușor Dan Washingtonban: Stratégiai szinten erős a román–amerikai partnerség

A Románia és az Egyesült Államok közötti kapcsolat rendkívül érett, kölcsönös érdekekkel – jelentette ki Nicușor Dan csütörtökön Washingtonban, ahol részt vett a Donald Trump amerikai elnök által kezdeményezett Béketanács ülésén.

Nicușor Dan Washingtonban: Stratégiai szinten erős a román–amerikai partnerség
2026. február 20., péntek

Elsüllyedt egy román lobogó alatt közlekedő hajó Sulinánál

Elsüllyedt egy konvojban haladó hajó csütörtökön a Sulina-csatorna jobb partján, a Duna 33. tengeri mérföldjénél.

Elsüllyedt egy román lobogó alatt közlekedő hajó Sulinánál
2026. február 19., csütörtök

Béketanács: Trump miniszterelnökként mutatta be Nicușor Dant, de a román népet csodálatosnak nevezte

Mindenki békét, stabilitást és jólétet akar Gázában, de a kérdés az, hogyan tudunk ezért cselekedni – jelentette ki Nicușor Dan államfő csütörtökön Washingtonban, a Béketanács első ülésén mondott beszédében.

Béketanács: Trump miniszterelnökként mutatta be Nicușor Dant, de a román népet csodálatosnak nevezte
Hirdetés