
Gajzágó Zsuzsának ez már a harmadik olyan előadása, amit Cseh Tamás dalaira épít
Fotó: Tamási Áron Színház
Rendkívüli előadással ünnepli a magyar kultúra napját a sepsiszentgyörgyi Tamási Áron Színház. Gajzágó Zsuzsa színésznő Cseh Tamás dalai alapján összeállított estjén vehetnék részt a nagy énekmondó rajongói.
2025. január 21., 15:522025. január 21., 15:52
Gajzágó Zsuzsa neve egyre jobban összefonódik a Cseh Tamáséval, hiszen január 21-én, kedden 19 órakor már a harmadik olyan előadást mutatja be a Tamási Áron Színházban, amit a nagy énekmondó dalai alapján készített. A legújabb a Valóság nagybátyám címet viseli, és három neves sepsiszentgyörgyi zenész – Szőcs Botond (zongora, harmonika, dob), Ráduly Zsófia (hegedű) és Gerebenes Ede (ének, gitár, dob) – közreműködésével készült.
Elsődleges célja ezúttal is az, hogy eljuttassa a nézőkhöz azt az életérzést, amit Bereményi Géza és Cseh Tamás képviselnek. A színésznő szerint
Bölcsességgel és rálátással tekintenek a világra, amelyhez fontos a távolságtartás, miközben mégis olyan közvetlenek, mintha személyesen szólítanának meg minden hallgatót.
Úgy véli, esszéket lehetne írni egy-egy verssorról, olyan gazdag a jelentéstartalmuk. „Olyan ember volt, aki próbálta messze elkerülni a köznapiságot, mindig az élet eksztatikusságát kereste. Akkora lobogás volt benne, amekkorát kevés emberben éreztem életem során.
– vallja a színésznő Cseh Tamásról az új produkció kapcsán.
Aki a keddi bemutatóra már nem kapna jegyet, január 23-án, illetve február 18-án is megtekintheti az előadást a Tamási Áron Színház kamaratermében.
Fotó: Cseh Tamás Emlékcsoport/facebook
A budapesti születésű Cseh Tamás gyerekkorát a Fejér megyei Tordason töltötte, 1967 és 1974 között rajztanárként dolgozott egy fővárosi általános iskolában, közben a Baksa-Soós János nevével fémjelzett Kex együttessel is zenélt.
1970 körül kezdett dalokat írni Bereményi Gézával közösen, utóbbit 1972-ben, egy párizsi út alkalmából „vette rá” arra, hogy műveiket tárják a nyilvánosság elé. Első lemezük 1974-ben jelent meg Levél nővéremnek címmel, ezt számos további album követte. Nevéhez több mint 1200, mindennapi élethelyzetekről, vágyakról szóló dal fűződik, önálló estjeinek több színház is helyet adott.
Mindemellett a Még kér a nép, Nyom nélkül, A turné, a Csinibaba, a 6:3, a Magánbűnök, közerkölcsök és a Szörnyek évadja című filmekben is szerepelt, ő vezette a Századunk című tévésorozatot.
– fogalmazta meg hitvallását.
2006 nyarán rosszindulatú rákos daganatot észleltek a Kossuth-díjas énekes-színész tüdejében. „Tudom, sokan aggódnak értem, de higgyék el, senki sem annyira, mint én magam” – kommentálta betegségét. Augusztus 7-ig küzdött gyilkos kórral, 66 éves volt, amikor feladta.
– nyilatkozta akkor Bereményi Géza dalszöveg- és forgatókönyvíró, rendező.
Ro-Alert üzenetet küldtek a Székelyföldtől nem messze lévő, a Neamț megyei Borca községben élőknek, miután egy helyi lakos arról számolt be, hogy farkasokat látott az egyik faluban.
A nyolcadikosok képességfelmérő vizsgájára feliratkozott több mint 148 ezer diák közül 4883 nem jelent meg szerdán a matematikából tartott írásbeli felmérőn – tájékoztatott az oktatási minisztérium.
Az Alkotmánybíróság ma megerősítette, hogy alkotmányos az a törvény, amellyel megduplázták a barnamedvére vonatkozó kilövési kvótát – jelentette be közösségi oldalán Tánczos Barna miniszterelnök-helyettes.
A Szociáldemokrata Párt (PSD) országos elnöksége Ovidiu Popát, Radu Opreát és Marian Neacșut bízta meg azzal, hogy az alakulat nevében tárgyalásokat folytassanak a parlamenti pártokkal a PSD-kormány támogatását rögzítő megállapodásról.
Amerikai egyetemek, középiskolák, fogadócsaládok és pályaorientációs programok várják azt a 44 diákot, akik a Márton Áron Főgimnázium Marci2US programjának első résztvevőiként utazhatnak az Egyesült Államokba.
Medve jelenéte miatt figyelmeztették Ro-Alert üzenetben a Csíkszentlélek községhez tartozó fitódiakat szerda délután.
Hallgatólagosan elfogadta szerdai ülésén a képviselőház a Románia és a Moldovai Köztársaság egyesüléséről szóló törvénytervezetet.
Kelemen Hunor RMDSZ-elnök szerint a bizalomhiány a romániai társadalom „legsúlyosabb deficitje”, a legnagyobb gond pedig az, hogy az állam intézményein keresztül nagyon gyakran semmibe veszi az állampolgárt.
A Szociáldemokrata Párt (PSD) vállalja a kormányzást és Sorin Grindeanut javasolja miniszterelnöknek.
A múlt évben 9399 lej volt a romániai háztartások havi átlagjövedelme, 13,6 százalékkal nagyobb mint 2024.ben; a kiadások átlagösszege 8037 lej volt, ami a jövedelem 85,5 százalékát jelentette.
szóljon hozzá!