
Fotó: Beliczay László
Szerzői estek, kiadók bemutatkozása, színházi produkciók, koncertek, gyermekprogramok és rengeteg tartalmas beszélgetés – igazán mozgalmas volt a hétvége a Székelyudvarhelyi Művelődési Házban. A Könyv Éve Székelyudvarhelyen elnevezésű rendezvény szerzők, kiadók és olvasók számára emlékezetes találkozásokra adott lehetőséget.
2021. augusztus 30., 09:072021. augusztus 30., 09:07
2021. augusztus 30., 10:382021. augusztus 30., 10:38
A kulturális eseményre több mint harminc szerző érkezett, tíz kiadó mutatta be termékeit az intézmény termeiben kialakított standokon. Az esős hétvége miatt ugyanis nem a városi parkban, hanem a művelődési házban zajlott a Könyv Éve Székelyudvarhelyen rendezvénysorozat minden programja. A négynapos könyvvásár azonban talán épp ettől lett családiasabb, közvetlenebb.
Háy János telt ház előtt őszintén, elgondolkodtató módon és sok humorral beszélt az írásról
Fotó: Beliczay László
Az író-olvasó találkozók jórészt a koncertteremben zajlottak, de az Irodalmi kávézóban az olvasók személyesen is találkozhattak, beszélgethettek, dedikáltathattak kedvenc szerzőikkel, köztük a magyarországi Háy Jánossal, Jász Attilával, a kolozsvári születésű, Budapesten élő Tompa Andreával, vagy olyan székelyföldi alkotókkal, mint Muszka Sándor, Bálint Tamás.
Fotó: Beliczay László
A szombat délelőtt a gyermekirodalomról szólt, szerzők és kiadók mutatták be a kisebb korosztálynak készült kiadványokat. Vasárnap a Legendárium-könyveket, a Kárpát-medencei magyarság gazdag monda- és legendatárát ismerhették meg az érdeklődők.
Fotó: Beliczay László
Koncertekből, előadásokból sem volt hiány: a nyitónapon a Musica Historica, pénteken a Sebő együttes lépett fel. Szombaton este a gyergyószentmiklósi Figura Stúdió Színház S.Ö.R., vagyis Shakespeare Összes Rövidítve című vendégelőadását láthatták a nézők. A Könyv Éve Székelyudvarhelyen vasárnap este Dresch Mihály Ballance Trió koncertjével zárult.
Fotó: Beliczay László
Zsúfolt éjszaka a könyvtárban
A könyvvásárral egybeesett idén a Városi Könyvtár által szervezett Nyitott Könyvek Éjszakája rendezvény. „Kellemes meglepetés volt, hogy a 19 órai kapunyitáskor legalább 70–80 személy várakozott, hogy bejuthasson” – mesélte Szőcs Endre, az intézmény igazgatója. Minden foglalkozás, program telt házzal zajlott, és szintén a könyvtári rendezvény különlegességét, sikerét bizonyítja, hogy „a gyerekeket éjfélhez közeledve is nehezen tudták meggyőzni szüleik, hogy hazainduljanak” – tette hozzá Szőcs Endre.
Több mint 2,25 milliárd euró érkezett Románia számlájára az országos helyreállítási terv PNRR keretében benyújtott negyedik kifizetési kérelem alapján – jelentette be kedden a Facebook-oldalán Dragoș Pîslaru.
Vegyék ki a barnamedvét a szigorúan védett fajok kategóriájából, és rugalmasabb kezelést tegyenek lehetővé azokban a tagállamokban, ahol a faj nem veszélyeztetett – ezekkel a kérésekkel fordult az Európai Bizottsághoz Tánczos Barna.
Kelemen Hunor RMDSZ-elnök a Nicușor Dan államfővel folytatott keddi egyeztetések után kijelentette, hogy két kisebbségikormány-változat képzelhető el, harmadik lehetőségként pedig egy „nagyon szűk többségű” kormány.
Jóváhagyta a Versenytanács a Carrefour Románia Pavăl Holding általi felvásárlását.
Tóvá alakult a marosvásárhelyi sürgősségi kórház mögötti parkoló a hétfő esti felhőszakadás után. A területre több környező telekről és a Molter Károly utcából is odafolyik az esővíz, ezért a leparkolt autók között nehéz bejutni a kórházba.
Az Európai Bizottság (EB) 2,25 milliárd eurót folyósított kedden Romániának az országos helyreállítási tervhez (PNRR) kapcsolódó negyedik kifizetési kérelem alapján.
A Románok Egyesüléséért Szövetség (AUR) elnöke, George Simion a keddi cotroceni-i konzultációk után kijelentette, hogy pártja nélkül nem lehet kormányt alakítani.
A Szociáldemokrata Párt (PSD) tájékoztatta kedden az államfőt, hogy készen áll vállalni a kormányzást – nyilatkozta Sorin Grindeanu pártelnök a Nicușor Dannal a Cotroceni-palotában folytatott keddi egyeztetés után.
Nicușor Dan államfő kedden közölte, hogy a Cotroceni-palotában tartandó egyeztetéseken arra fogja kérni a pártokat, hogy térjenek vissza a párbeszédhez.
Több millió eurót kap az Európai Unió Szolidaritási Alapjából Parajd – számolt be kedden Vincze Loránt RMDSZ-es európai parlamenti képviselő.
szóljon hozzá!